خانه / امور مالی / حسابداری ، حسابداری مالیاتی و سلز آژانس / درس‎نامه دوم آموزش حسابداری آژانس هواپیمایی

درس‎نامه دوم آموزش حسابداری آژانس هواپیمایی

صندوق آژانس هواپیمایی

صندوق آژانس هواپیمایی

صندوق در آژانس‎هاي هواپيمايي مهمترين بخش بوده و يكي از قديمي‎ترين سیستم‎های دريافت و پرداخت به شمار می آید. در روش قديم، صندوق‎دار موظف بود هر قبضي كه فروشنده جهت دريافت به صورت دستي و پشت نمره بود را صادر کند و همراه آن يك نسخه از برگه بليط كه ايجنت يا برگ صندوق نامیده میشد به مسافر داده و مسافر به همراه پول تحويل صندوق دار مي‎داد. صندوق‎دار پس از چك کردن، مهر كردن و تاريخ زدن قبض يك نسخه به مسافر داده و نسخه‎ای ديگر را به همراه ایجنت نزد خود نگه مي‎داشت. سپس نوبت وارد كردن اطلاعات در دفتر صندوق بود. دفتر صندوق بر اساس میزان مصرف، صد يا دويست برگ بزرگ يا كوچك، خریداری می‎شد. دفتر صندوق شامل ستون، رديف، تاريخ، شرح، بدهكار، بستانكار و مانده بود.

صندوق دار مقدار پول دریافتی را در قسمت بدهكار و مقدار پول پرداختی را در قسمت بستانكار یادداشت می‎کرد. لازم به‎ذكر است اگر مانده‎ايي از روز قبل وجود داشت، در ابتدای صفحه يعني انتقال مانده از روز گذشته وارد شده و در پايان روز جمع گرفته مي‎شد. الزاما باید مانده صفر می‎شد يا بدهكار. به‎هيج عنوان نبايد مانده پايان روز بستانكار باشد.
درحال حاضر، روش قدیمیِ صندوق به صندوق الكترونيك تبدیل شده است و صندوق‎دار در صورت آشنايي با ماهيت حسابداری و كامپيوتر مي‎تواند صندوق را اداره کند. صندوق الکترونیک به چند بخش تقسيم مي‎شود که عبارتند از:

صندوق نقدي كه پول به صورت نقد ازطريق صندوقدار دريافت و پرداخت مي‎شود.

صندوق حواله با ثبت کد پیگیری و تاریخ، واريزهایی كه از طريق مسافر به حساب شركت وارد مي شود، ثبت می‎شوند.

دريافت الكترونيك بدين گونه است كه شركت با ايجاد سايت خريد و با اتصال به درگاه بانك خريد مستقيم و بدون دخالت كانتر فروش می‎کند. همچنین پرداخت الكترونيك از طريق درگاه بانك عمليات پرداخت را انجام مي‎دهد. تمامی اين عملیات بايد توسط صندوقد‎ار در سيستم ثبت شود. همچنین به‎طور روزانه پرينت بانک به همراه ورودي و خروجی كنترل شود. موارد توضیح داده شده مربوط به صندوق ریالی بود.

صندوق ارزي

صندوق ارزي صندوقي است كه شركت با يورو يا دلار يا به صورت تلفیقی كار كند. بهتر است که به صورت روزانه، صندوقي جداگانه و به‎طور تفصيلي حساب باز كرد. بدين گونه كه در هنگام ورود، نرخ روزانه دلار را استعلام گرفته و در مبلغ ارز ضرب كرده و در نهایت مبلغ به ريال وارد شود. در این حالت صندوق بدهكار شده و در هنگام پرداخت يا فروش صندوق بستانكار خواهد شد. در پايان روز مانده موجودي صندوق چك می شود.

 

تهییه شده توسط سرکار خانم پریسا فروغی مدیر مالی آژانس مسافرتی برجمان ایده نوین سفر

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *