خانه / امور مالی / حسابداری ، حسابداری مالیاتی و سلز آژانس / درس‎نامه سوم آموزش حسابداری آژانس هواپیمایی

درس‎نامه سوم آموزش حسابداری آژانس هواپیمایی

بعد از بررسی بلیط‌های سیستمی در درس‎نامه اول آموزش حسابداری آژانس هواپیمایی ، به توضیح در مورد بلیط‌ چارتر می‌پردازیم.

حسابداری آژانس هواپیمایی

حسابداری بلیط چارتر

برخی از آژانس‌های مسافرتی متناسب با قدرت مالی خود، همه یا تعدادی از صندلی‌های یک پرواز یا یک مسیر را از ایرلاین مربوطه پیش خرید می‌کنند. سپس با توجه به شرایط خود، بلیط آن را نرخ‌گذاری کرده و در سیستم آنلاین خود قرار داده و به فروش می‌رسانند. اگر بتوانند همه بلیط‌ها را بفروشند به سود مورد نظر دست می‌یابند. در غیر این صورت مجبور می‌شوند برای پر کردن پرواز، بلیط را با نرخ پایین‌تر و یا در پای پرواز توسط نیروهای مستقر در فرودگاه بفروشند تا مقداری از پول هزینه شده خود را بازگردانند.

پرواز چارتر به این علت كه توسط شخص دومي خريداری مي‌شود به هيچ عنوان قابل استرداد نیست. فروش بليط چارتر در سه گروه انجام می‌‎شود. يك گروه Adult يا بزرگسال كه برای افراد بالاي ١٢سال مي باشد. گروه دوم child است که از ۲ تا ۱۲ سال را شامل می‌شود. بلیط این گروه نصف قیمت است. و گروه سوم که ازصفر تا ٢سال است. برای این گروه تنها ١٠درصد از مبلغ بليط محاسبه مي‌شود. البته گروه سوم بدون صندلی يا بدون sit هست. لازم به توضيح هست که خانواده شهدا و يا جانبازان با داشتن نامه و يا كارت از تخفيف٥٠ درصدي بهره‌مند می‌شوند اما در بليط چارتري شامل تخفيف جانبازي يا زير دوسال نمي‌باشند.

اصولا آژانس‌ها سود خود را از فروش بلیط به مسافر در سایت به‎صورت نقدی دریافت می‌کنند. اما نحوه کار آژانس‌هایی که فروش چارتر دارند متفاوت است. این آژانس‌ها با توجه به بودجه‌ی موجود تعدادی صندلی را برای تاریخ و مسیر خاص خریداری می‌کنند. سپس آن پرواز را بر روی سیستمی که مخصوص پروازهای چارتر و یا تور (سیستم ژنیک یا مقیم) است، می‌گذارند. مسافر نام و شماره ملی را وارد کرد و هزینه را پرداخت می‌کند. نیروی مستقر در فرودگاه که نماینده آژانس کارگزار است لیست پرواز را چک کرده و مسافرین را سوار هواپیما می‌کند. سپس لیست مالی را تحویل می‌دهد و کار مالی از اینجا آغاز می‌شود. لیست را با مبالغ دریافتی چک می‌کند و سود را از ما‌به‌تفاوت خرید از ایرلاین و دریافتی از مسافر بدست می‌آورد.

نحوه تنظیم سند حسابداری

سند حسابداری به این صورت تنظیم می‌شود:

هنگام پرداخت پول به ایرلاین یک حساب پیش پرداخت باز می‌کنیم زیرا قیمت تمام شده نیست. در این زمان بانک بستانکار می‌شود زیرا پول از بانک خارج می‌شود و حساب پیش پرداخت ایرلاین نیز بدهکار می‌شود. بعد از انجام شدن پرواز، حساب پیش پرداخت را بستانکار می‌کنیم و حساب پرداختنی آن تاریخ را بدهکار می‌کنیم. فرض کنید در هنگام فروش بلیطی را که ۱۰۰ تومان خریداری کردیم (پیش پرداخت) را ۱۲۰ تومان می‌فروشیم. این ۱۲۰ تومان وارد حساب بانک می‌شود و حساب بانک بدهکار و حساب پرداختنی بستانکار است. در واقع در سند بعدی پیش پرداخت بستانکار و حساب پرداختی بدهکار و ماحصل که سود به دست آمده است بستانکار می‌شود.

حسابداري تور

آژانس‌ها براساس فروش تور به دو دسته تقسيم مي شوند

    1. آژانس‌هایی با فروش شناور
    2. آژانس‌هاي مجری

نکته اول آن که هر دو دسته برای فروش تور باید مجوز بند “ب” را داشته باشند.

آژانس‌های فروش شناور بدون تحمل هیچ‌گونه زحمت و یا هزینه‌ای از طریق سیستم توری را به قیمت اعلام شده از آژانس مجری و چارترکننده خریداری می‌کنند و با اضافه کردن مبلغی به عنوان سود به مسافر می‌فروشد. در گذشته با مسافر قراردادی بسته می‌شد که توسط خود آژانس چاپ شده و پشت نمره بود. در حال حاضر با توجه به سیستمی شدن فرآیند، قراردادها به صورت تایپی هستند. سیستم‌های موجود ژنیک، ای تور، فرانگر و سماپرداز هستند که توسط کارمندان تور ثبت شده و قابل کنترل هستند. به طوری که می‌توان با گزارش‌‎گیری ماهانه و حتی هفتگی سود هر پرسنل و درآمدهای حاصل را ثبت کرد.

خرج و سود تور

من برای پرسنل تور در حساب‌های دریافتنی حساب باز می‌کنم. برای مثال برای آقای x. آقای x قرارداد شماره ۲۳ را صادر می‌کند. وقتی که مسافر مبلغی را پرداخت می‌کندT بانک بدهکار می‌شود. و حساب دریافتنی آقای x بستانکار می‌شود. سپس این آقا تور مورد نظر را از جایی خریداری می‌کند. در این زمان حساب دریافتنی آقای x بدهکار می‌شود و بانک یا صندوق بستانکار.در این حالت مبلغی به عنوان مانده می‌ماند. که در آمد آقای x می‌شود. در اینجا درآمد آقای x بابت قرار داد ۲۳ را بستانکار می‌کنیم و حساب دریافتنی را که بابت قرارداد ۲۳ باز کردیم را بدهکار می‌کنیم. یعنی حساب را صفر می‌کنیم.

تورهاي مستقيم

آژانس‌هاي هواپيمايي باسرمايه‌گذاري در بخش تور سود بيشتري به دست می‌آورند. اما شرايط به چه صورت است؟ دو نوع تور داخلي و خارجي وجود دارد.

تورداخلي شامل هتل، پرواز يا قطار و ترانسفر است. كساني كه برگزار كننده تور داخلي هستندT بايد هتلي را كه براي مسافران در نظر گرفته‌اند بازديد كنند. سپس آن را برای مدت خاصي رزرو يا به اصطلاح بو; كنند. براي مثال براي يك هتل بزرگ بسته به شرايط ١٠ اتاق را براي مدت زمان خاصي تحت اختيار می‌گیرند. براي مثال سه شب و چهار روز. آژانس طرف قرارداد هزینه را تسويه مي‌كند؛ که آن هم حسابداری خاص خود را دارد. به‎این صورت که درحساب‌هاي پرداختني براي هتل مذكور حساب باز مي‌كنند. چرا که بابت قرارداد به آن‌ها بدهكار هستند. در سطح معين بعد و در سطح تفصيلي براساس تاريخ ورود مسافران و برگزاری تور حساب باز مي‌کنند. هنگام فروش هتل كه جزيي از تور هست سند را به صورت بانک بدهكار و هتل بستانكار تنظیم می‌کنند.

همانطور که گفتيم تور شامل بليط قطار و هواپيما و ديگر خدمات هم مي‌شود. بعضي آژانس‌ها از ايرلاين يا رجا درخواست گروه مي‌كنند و مسافران را با هواپيما يا قطار به مقصد مي‌فرستند. يا براساس بودجه‌ايي كه براي اين كار قرار داده‌اند تعداد خاصي از ساعات خاص در مسير يک طرفه يا دوطرفه‌ی پرواز را چارتر يا به اصطلاح اجاره مي‌كنند. سپس با تبليغ شروع به فروش توري كه خودشان بسته‌اند می‌کنند. اما نقش يک حسابدار در فرآیند چه هست و چگونه مي‌تواند حساب را ببندد و هزينه و سود را محاسبه كند. به اصطلاح قيمت تمام شده براي تور چگونه به دست می‌آید؟

حسابداری تورهاي مستقيم در دو بخش هتل و پرواز است. فرض کنید یک شركت براساس قرارداد، روزانه ده صندلي چارتر روي فلان ايرلاين چارتر كرده است. درتاريخ مشخص به مدت ده روز. براي مثال از تاريخ ۱۰/۰۵/۱۳۹۷ تا تاريخ ۲۰/۰۵/۱۳۹۷٫ هر روز ساعت ۸ صبح از تهران به اهواز. بنابراین روزانه به تعداد ده نفر پرواز دارد؛ اما سندی بدين شرح ثبت می‌شود: در مرحله اول پرواز از ايرلاين پيش خريد مي‌شود پس پيش پرداخت با ماهيت بدهكار است. يعني حساب‌هاي دريافتني. براي ايرلاين به عنوان پيش پرداخت حساب باز می‌کند. پيش پرداخت بدهكار به مبلغ مثلا صد ميليون ريال براي ده نفر صندلی يا پرواز. بعد شروع به فروش مي‌كنند. صندوق يا بانک يا حساب‌هاي مشتريان بدهكار و حساب پيش پرداخت بستانكار ثبت می‌شود.

لازم به‎ذكر است مبلغ فروش بيشتر از مبلغ خريد است كه به نوعي ما‌به‌تفاوت آن درآمد محسوب مي‌شود؛ اما چيزي كه بايد به آن توجه كرد ليست نهايي يا منيفس است. ليست نهايي در پای پرواز كه نيروهای مستقر در فرودگاه هستند، پس از انجام پرواز تحويل حسابداری داده مي‌شود. براساس قرارداد آژانس ملزم به پرداخت هزینه پرواز چارتر شده است. به همین خاطر در صورت خالی بودن پرواز، بلیط آن را به صورت لحظه آخری و ارزان‌تر می‌فروشند تا مبلغی از هزینه بازگردد. بنابراین آژانس گاهی سود و گاهی ضرر می‌کند؛ اما در مورد هتل وضيعت شايد بهتر باشد. البته به قرارداد بستگي دارد. هتل هم همان شرايط و روش پرواز را دارد. از لحاظ حسابداری نیز به همان شكل سند مي‌خورد. اكثر آژانس‌های برگزار كننده تور سعي مي‌كنند باتوجه به هزينه‌های موجود و برآورد آن، يك قيمت تمام شده اعلام كنند كه به آن “نت” مي‌گويند. سپس نرخ را به همكاران اعلام مي‌كنند و به اصطلاح با دادن كميسیون به نوعي بازاريابي مي‌كنند.

بیمه ‎نامه

يكي از موارد درآمدزا برای آژانس‌ها، بيمه‌ نامه است. هر مسافر احتياج به بيمه‌ نامه دارد. طرحي به اسم بيمه سامان وجود دارد كه بر اساس آن برای هرشخصي بيمه مسافرتی صادر مي‌شود. اين بيمه نامه حالت حمايتي دارد كه اگر مسافر درخارج از كشور دچار مشكلي شود، مورد حمایت قرار می‌گیرد. بيمه سامان در مقابل صدور بيمه‌ نامه درصدی را به آژانس پرداخت می‌کند. بیمه‌ نامه مانند بليط قابل استرداد است.

بیمه نامه مسافرتی

صدور گواهی‎نامه

صدور گواهی‌نامه برای رانندگی در خارج از کشور منبع درآمد دیگری برای آژانس‌هاست. انجمن بین‌المللی اتومبیل‌رانی ایران مجوزهایی به آژانس‌ها داده است تا با ارائه مدارک لازم و طی مراحل برای افراد متقاضی گواهی‌نامه بین‌المللی صادر کنند.

بلیط قطار

نوع دیگری از درآمدها از فروش بلیط قطار حاصل می‌شود که نیازمند مجوز است. سیستم قطار شامل رجا، سفیر و ریل نوآفرین دارای گزارش هفتگی است. در این گزارش مبلغ سود، پرداختی و ارزش افزوده قرار دارد. متصدی فروش گزارش را همراه با استردادها به حسابداری تحویل می‌دهد. این گزارش براساس فروش روزانه و به صورت هفتگی بسته می‌‎شود اما در حسابداری باید باید برای هر کدام از درآمدها سرفصل تعریف کرد.

 

تهییه شده توسط سرکار خانم پریسا فروغی مدیر مالی آژانس مسافرتی برجمان ایده نوین سفر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *