اطلاعات بلیط سیستمی

بلیط سیستمی

شماره بلیط

در هر بلیط یا Ticket اطلاعات کامل مسافر و مسیر درج می‌گردد؛ و یکی از آن موارد شماره بلیط می‌باشد که هر بلیط دارای یک شماره‌ی ۱۳ رقمی می‌باشد که ۳ رقم اول کد ایرلاین و ۱۰ رقم دیگر آن متغیر و از سمت ایرلاین به آژانس اختصاص داده می شود؛ به شماره بلیط NBR Number نیز گفته می‌شود.

 ۰۹۶-۹۷۰۰۷۵۲۴۶۷

بلیط سیستمی

رفرنس یا مرجع(PNR)

تمامی بلیط­‌ها دارای یک مشخصه به نام رفرنس، مرجع یا PNR می‌باشند که مشخصه بلیط می‌باشد، با رفرنس در تمامی سیستم­‌های رزرواسیون، حسابداری و دی سی اس به‌راحتی می‌توان بلیط را جستجو کرد.

RLOC

به معنای Record Locator می‌باشد

بلیط سیستمی

نرخ یا بهای ریالی (Fare)

قیمت پایه بلیط را بدون در نظر گرفتن هرگونه مالیات یا ارزش‌افزوده‌ای نرخ (Fare) می‌نامیم؛ کمیسیون آژانس از روی Fare محاسبه می‌گردد.

BASE

مبلغ نرخ پایه بلیط با واحد ریال نمایش داده می‌شود

EQUIV

در این قسمت معادل ارزی نرخ پایه محاسبه و درج می‌گردد. در تصویر ذیل به دلیل داخلی بودن مسیر و عدم محاسبه نرخ ارزی بدون مبلغ نمایش داده شده است.

بلیط سیستمی

مالیات و عوارض (Tax)

بهاي بليط می‌تواند شامل ماليات و عوارضي باشد كه توسط مقامات دولتي در ارتباط با حمل‌ونقل هوائي وضع‌شده‌اند ممكن است اين ماليات­‌ها و عوارض سهم قابل‌توجهی از هزينه مسافرت هوايي را شامل شوند كه يا در هزينه حمل‌ونقل لحاظ شده و يا به‌صورت جداگانه در قسمت «ماليات / عوارض» بليط درج‌شده‌اند. شما ممكن است ملزم به پرداخت ماليات يا عوارضي باشيد كه قبلاً دريافت نشده‌اند.

KU: هر بلیط علاوه بر قیمت پایه (نرخ یا Fare) شامل تعدادی مالیات یا عوارض هم می‌شود که بلیط­‌های داخلی شامل Tax های KU (عوارض شهرداری) که ۶% قیمت پایه بلیط می‌باشد.

LP: عوارض فرودگاهی است که مبلغش ۷۰٫۰۰۰ ریال برای هر بلیط داخلی می‌باشد.

I6: تعرفه ارائه خدمات نظارت بر مسافر در سیستم­‌های رزرواسیون با کد I6 نمایش داده می‌شود و مبلغ آن برای هر مسیر ۱۰٫۰۰۰ ریال می‌باشد.

مالیات هلال‌احمر شامل ۱% مبلغ پایه بلیط، به عوارض شهرداری (KU) اضافه می‌شود. (با احتساب مالیات هلال‌احمر مجوعا ۶% می‌­باشد)

بلیط­‌های خارجی بسته به مسیر، ایرلاین و … Tax های مختلفی و متعددی می‌گیرند.

T/F/C

توتال TAX در این قسمت نمایش داده می­‌شود.

بلیط سیستمی

توتال قیمت (Total)

توتال یا قیمت نهایی بلیط از جمع نرخ و مالیات­‌ها به دست می­‌آید؛ مسافر ملزم به پرداخت توتال (قیمت نهایی) بلیط به آژانس می­‌باشد.

بلیط سیستمی

جریمه (CRCN)

جریمه مبلغی است که از مسافر بابت کنسلی بلیط، تغییر در بلیط و … گرفته می‌شود و اگر مسافر درخواست کنسلی بلیط را داشته باشد با توجه به قوانین ایرلاین مسافر ملزم به پرداخت مبلغی در قالب جریمه خواهد بود. جریمه از روی نرخ بلیط محاسبه می‌گردد؛ درواقع مالیات­‌ها شامل جریمه نمی­‌شوند.

کمیسیون (Commission)

آژانس‌­های هواپیمایی نماینده شرکت‌های هواپیمایی هستند و فقط حکم واسطه را دارند. مبلغ مالیات و عوارض ذکر شده در بلیط­‌های هواپیمایی عملاً مربوط به شرکت هواپیمایی بوده نه آژانس هواپیمایی ….

آژانس­‌های هواپیمایی درصدی از مبلغ بلیط را بابت کارمزد فروش دریافت می­‌کنند؛ این کارمزد فروش در ایرلاین­‌های مختلف متفاوت می­‌باشد. بعضی از ایرلاین­‌ها کمیسیون یا کارمزد ۵ و بعضی دیگر درصد­های متفاوتی را به آژانس اختصاص می­دهند؛ کمسیون یا کارمزد در واقع، همان سود آژانس از فروش بلیط می‌باشد.

Conjunct

زمانی که مسیر بلیط آن‌قدر زیاد باشد که در یک شماره بلیط جا نگیرد شماره بلیط بعدی به همراه همان بلیط و با اطلاعات صفر ثبت می‌گردد که بلیط دوم به‌اصطلاح Conjunct نامیده می‌شود؛ بلیط‌های Conjunct بیشتر در مسیرهای بین‌المللی قابل‌مشاهده می‌باشد. تصویر زیر نمونه‌ای از یک بلیط Conjunct می‌باشد.

بلیط سیستمی

استرداد (Refund)

زمانی که بلیط خریداری می‌شود بنا به دلایل مختلفی از قبیل: درخواست مسافر، بدی آب‌وهوا، کنسلی ایرلاین و … ممکن است بلیط کنسل (استرداد) شود که اگر کنسلی بنا به درخواست مسافر باشد با توجه به کلاس پروازی، ایرلاین و مدت زمان مانده به شروع پرواز مبلغی به‌عنوان جریمه (CRCN) از مسافر اخذ خواهد شد.

بلیط سیستمی

ابطال (Void)

زمانی که بلیط بنا به هر دلیلی به‌اشتباه صادر می‌شود با هماهنگی ایرلاین کانتر بلیط خود را ابطال می‌کند و باید شماره بلیط بعدی به نام همان مسافر صادر گردد در غیر این صورت آژانش یا کانتر مشمول NIF (صورت‌حساب جریمه) خواهد شد.

بلیط سیستمی

NIF

صورت‌حسابی است که از سمت ایرلاین بابت خطا و اشتباهات کارکنان آژانس برای دفتر خدمات هوایی و مسافرتی ارسال می‌شود؛ این صورتحساب می‌تواند بدهکاری و یا بستانکاری باشد.

ریشو، تغییرات (Exchange)

اعمال هرگونه تغییر بر روی بلیط اعم از: تغییر تاریخ، مسیر، اسم مسافر و … ریشو، تغییر یا Exchange می‌باشد؛ ریشو شامل جریمه (CRCN) هم خواهد بود و مسافر ملزم به پرداخت این جریمه خواهد بود.

کد ایرلاین

هر ایرلاین دارای یک کد ۳ رقمی (که از ۳ رقم اعداد تشکیل می شود) می‌باشد که منحصراً مشخصه آن ایرلاین است.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *