خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / گفت‎وگو با آقای جوادی، مسئول مالی آژانس هواپیمایی سهند

گفت‎وگو با آقای جوادی، مسئول مالی آژانس هواپیمایی سهند

در ابتدا رزومه کاری خود را بگویید.

بنده از سال ۷۹ شروع به کار کردم و از ابتدا تا حال حاضر همین جا مشغول به کار هستم. از اولین روز کار حتی میز کاری موجود نبود. به ناچار روی یکی از صندلی‎های لب استخری نشستم و از یک استند تبلیغاتی به عنوان میز استفاده کردم و شروع به کردم. درحدود دو ماه به این کار مشغول بودم.

در مورد ایجنت (Agent) توضیح بیشتری می‎دهید؟

بله. بلیط‎های هواپیمایی قدیم دفترچه مانند بود و یک برگه (برگه اوراق) داشت که به آن ایجنت گفته می‎شد. هر آدیتی که تحویل داده نمی‎شد، گرون‎ترین مسیر با گران‎ترین کلاس جریمه می‎کردند. بعد از کارآموزی که در این شرکت گذراندم، همزمان تحصیل می کردم و کار می کردم.

حسابداری در آژانس هواپیمایی شامل چه کارهایی می‎شود؟

حسابداری آژانس هواپیمایی ۳ قسمت دارد. قسمت اول قسمت سلز (sales) است که فروش بلیط در آژانس را به عهده دارد، که هر ۱۵ روز حساب‎ها را می‎بندد و باید ظرف ۱۵ روز تسویه شوند. قسمت دوم قسمت پیگیری مطالبات می‎باشد. امروزه آژانس‎ها اکثراً نقدی کار نمی‎کنند، که پی‎گیری چک‎ها و نسیه‎ها به عهده‎ی این قسمت می‎باشد. این بخش به همه قسمت‎ها نظارت دارد مثل فروش، سلز و … .

۳ کلاس بلیط داریم، اکونومی (۱ میلیون)، بیزینس (۴میلیون) و فرست (۸ میلیون) که امکانات در این دسته ها متفاوت می باشند. البته به طور جزئی‎تر می‎توان گفت پرواز اکونومی خود ۱۰ کلاس دارد که با توجه به تاریخ و ساعت پرواز دسته بندی می‎شوند.

قسمت سوم حسابداری نهایی است که شامل چک کردن سلز، عدم مغایرت مطالبات و… است. در مجموع حسابداری اصلی محسوب می شود. البته مجموعه‎ای از بخش نامه‎ها هست که به آن‎ها نیز می‎بایست تسلط داشته باشند.

و صندوق که کارهای دریافت و پرداخت و کارهای بانکی را بر عهده دارد، مثل ثبت پرداخت‎ها بابت فروش، حقوق و بیمه و… . بخش مالی در انجام شدن این وظایف به صندوق کمک می‎رساند.

و چرا شما به این شغل علاقه‎مند شدید؟

با در نظر گرفتن شرایط زندگی و علاقه!! چون بحث فروش با کانتر است، بخش حسابداری زیاد با مشتری در ارتباط نیست. معمولاً مشتریان برای خرید بلیط دنبال افراد آشنا هستند که بعضی از کانترها مشتری‎های همیشگی خود را دارند و وقتی به آژانس دیگری بروند، آن‎ها را با خود می‎برند. کانتر فقط فروش بلیط را انجام می‎دهد و بقیه کارها با حسابداری است. دلیل انتخاب بخش حسابداری اهمیتی است که در سازمان دارد، به عبارتی حسابداری قلب تپنده آژانس است! افراد دو دسته‎اند، دسته اول صبح را شب می‎کنند و نتیجه برایشان مهم نیست، ولی دسته دوم بیشتر کار می‎کنند تا کار به سرانجام برسد. من به شخصه بیشتر دنبال نتیجه بودم با اینکه درآمد کانتر بیشتر از حسابداری است! به خاطر پورسانتی که می‎گیرند، اما در صورتی که کار حسابداری بیشتر از کار کانتر است. کسانی که می‎خواهند در کانتر مشغول شوند علاوه بر گذراندن دوره‎ها باید دقت بیشتری هم داشته باشند!

چه دوره‎هایی برای حسابداری آژانس هواپیمایی لازم می‎باشد؟

درس حسابداری فایده چندانی در کار ندارد و بیشتر بر اساس تجربه به دست می آید. بیشتر افراد اینجا تجربی یاد گرفتند بدون این که نیازی به کلاس یا آموزشی داشته باشند. قبل از پرواز، مسافر در مقام پادشاه است بعد از پرواز غلام! اگه نسیه کار کرده باشند فقط با شرکت‎ها و افراد خاص نسیه کار می‎کنیم.

در مورد تحصیلات خود هم توضیح می‎دهید؟

کارشناسی حسابداری که البته در کار من موثر بوده اما نه به اندازه ی تجربه. در این حرفه تا تحصیلات کارشناسی کافی است. ساعت کاری مفید در روز ۵ ساعت! شرکت های خصوصی زیاد دنبال فراهم کردن تفریحات برای کارمندانش نیستند! (حسابداری پیک کاری ندارد!)

اگه فرصت زندگی مجدد داشته باشید همین راه را انتخاب می‎کنید؟

انگار من از شما بپرسم اگر دوباره به دنیا بیایید همین پدر و مادر رو انتخاب می‎کنید! شغل هم تو را انتخاب می‎کند! در زمان انتخاب رشته من، سه رشته حسابداری، کامپیوتر و نقشه کشی پرطرفدار بودند. که نمره من به حسابداری رسید و من برای کارآموزی به اینجا آمدم.

عجیب‎ترین تجربه شما در مورد ارتباط با مشتری چه بوده‎است؟

با یکی از مشتریان دچار اختلاف حساب شدیم که کارمندی از آژانس را برای حل این موضوع فرستاد. هرچه ما گفتیم بدهکار است زیر بار نرفت. من عصبانی شدم و با دست رو میز زدم! بعد از رفتن گفت به من حمله کردند و دیگر نیامد پول آژانس را برگرداند.

توصیه شما به کارجو ها در این زمینه چیست؟

توصیه من به کارجو‎ها این است که اول از همه علاقه داشته باشید. اگر کار را دوست داشته باشید برایش هرکاری می‎کنید و نباید انتظار داشته باشید درس‎هایی که خواندید اینجا کاربرد زیادی داشته باشد. تا داخل حرفه‎ای نباشید نمی توانید تصمیم بگیرید که برای آن حرفه مناسب هستید یا نه! درحال حاضر حتی من چیزهای تازه‎ای از نرم‎افزار حسابداری فرانگر یاد می گیرم.

خاطره‎ی شیرین از حضور خود در این صنف بیان می‎کنید؟

فضای دوستانه و جو دوستانه‎ای که اینجا هست. همکارانم مثل خانواده‎ام هستند و حتی بیشتر از خانواده‎ام.

حرف آخر…

اول از همه زمینه‎ای از حسابداری داشته باشید (مبانی اولیه) و دوم اینکه براساس علاقه سراغ این رشته بروید.

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *