خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / گفت‎وگو با نسیم میرسیاب، مدیر فنی آژانس هواپیمایی هیلدا

گفت‎وگو با نسیم میرسیاب، مدیر فنی آژانس هواپیمایی هیلدا

در ابتدا خودتان را معرفی نمایید.

من نسیم میرسیاب هستم، مدیر فنی آژانس هیلدا. ۱۱ سال سابقه کاری دارم و شروع کارم با فروش داخلی دریکی از آژانس‌های تهران بود. بعدازاینکه از آن‎جا بیرون آمدم، در آژانس آقای کرمانی (خاور سریع کرمانی) مشغول به کار شدم و به مدت ۴ سال آنجا بودم که بعد از یکی دو سال، مشغول به کار فروش خارجی شدم، به این صورت که هم فروش داخلی و هم فروش خارجی را انجام می‌دادم. در این بازه زمانی به دلیل این‌که خیلی کارم را دوست داشتم، بسیار در آن موفق بودم و سعی می‌کردم اطلاعات را به هر طریقی که شده‎ است جمع‌آوری کنم. جمع‌آوری اطلاعات در این صنف به این دلیل که افراد نگران‌اند موقعیت کاریشان به خطر بیفتد، یکی از کارهای دشوار به‌حساب می‌آید. این اتفاق معمولاً از سمت کانترهای خارجی به داخلی وجود دارد.

من تقریباً دوره‌های آموزشی آژانس هواپیمایی مربوطه و موردنیازم را به‌طور کامل گذرانده‌ام و فقط یک دوره باقی‌مانده که آن‎هم در حال حاضر برگزار نمی‌شود. پس از آژانس آقای کرمانی، من مدیر فنی شدم و شاید یکی از بهترین تجربه‌های من در این حوزه محسوب می‌شود. یک سال در کرج مشغول به کار بودم و به همین صورت فعالیت در بالون، مرغاب و بریتیش ایرویز را ادامه دادم و نهایتاً در اینجا مشغول به کار شدم.

ممکن است توضیحی در خصوص کار مدیر فنی آژانس هواپیمایی بدهید؟

من تمام مدت زمانی که مدیر فنی بودم کار فروش را انجام می‌دادم، مدیر فنی بیشتر کارش نظارت بر فروش است و تقریباً تمام‌ کارهای اداری و ارتباط با ایرلاین‎ها، چک کردن گزارش و… بر عهده مدیر فنی است. مسائلی که پیش می‌آید عموماً به دلیل آگاهی و تجربه بیشتر به مدیر فنی واگذار می‌شود.

چرا این زمینه را به‌عنوان شغل انتخاب نمودید؟

این کار همیشه برای خانم‌ها جذاب است، اما وقتی وارد آن می‌شوند متوجه می‌شوند که بسیار پرتنش است. قبلاً کانتر خارجی پرتنش‌تر از کانتر داخلی بود، اما چون تعداد بلیت‌های داخلی بیشتر بود و جریمه‌ها بیشتر شد تقریباً تنش هر دو به‌ یک اندازه شد.

پایین‌ترین سمتتان چه بوده است؟

فروش داخلی، هیچ‌وقت هم کارآموزی نکردم و معمولاً در حین کار یاد می‌گرفتم و تمام مسئولیت‌ها و جریمه‌ها را هم بر عهده می‌گرفتم.

آیا تحصیلاتتان بر روی شغلتان تأثیر داشته است؟

مدرک من هیچ‌وقت ربطی به کارم نداشته است، اما تمام دوره‌های مربوط به کارم را در ایران ایر گذراندم. به این دلیل که دانش افراد شرکت‌کننده در یک سطح قرار بگیرد، معمولاً آن زمان ایران ایر فقط هنرجوهایی را می‌پذیرفت که تمام دوره‌ها را در خود ایران ایر گذرانده باشند. همچنین شرکت در دوره‌ها به دلیل محدودیت ظرفیت خیلی سخت‌تر بود.

آیا در طول روز زمان استراحت دارید؟

خیر معمولاً به دلیل توسعه شرکت، نامه‌نگاری و کارهای اداری‌مان بسیار زیاد شده است و زمان استراحتی باقی نگذاشته است.

به نظر خودتان آدم موفقی هستید؟

از لحاظ کاری بله، چون همواره سعی کردم اطلاعاتم کامل و به‌روز باشد. در طی مدت حضورم در محیط‎های کاری مختلف از قبیل بریتیش ایرویز، زمانی که در بخش رزرواسیون بودم نسبت به همکاران آژانسی واقعاً حس می‌کردم در سطح بالاتری قرار دارم. دغدغه‌ای که وجود دارد این است که افراد عموماً خواستار افزایش سطح اطلاعاتشان نیستند.

ارتباطات در حوزه کار شما خیلی مهم است؟

بله، من همیشه اعتقادم بر این است که سرمایه هر شرکتی کارمندانش هستند. مثلاً زمانی که مشتری به شرکت مراجعه می‌کند علاوه بر اعتبار شرکت، کارمندان نیز در جلب اعتماد وی تأثیرگذار می‌باشند و معمولاً بعضی از این افراد با جابه‌جا شدن کارمندها نیز از شرکت یا آژانس دیگری خرید می‌کنند. مثلاً یک هفته پیش یکی از مشتریان که زمانی با ایشان در شرکت مرغاب کار می‌کردم با من تماس گرفتند و گفتند که خیلی در این مدت دنبال شما می‌گشتم، این نشان می‌دهد ارتباطات تا چه حد می‌تواند بر روی افراد تأثیرگذار باشد. این ارتباطات معمولاً از خدمات و پشتیبانی بیشتر به مسافران حاصل می‌شود. بارها پیش‌ آمده است که در زمان‌های غیر اداری مشتری با من تماس گرفته و مشکلش برطرف شده و باعث شده است که اعتماد فرد کاملاً جذب بشود؛ یعنی اگر شما مشاوره‌ای در خصوص زمان یا حتی مکان سفر به مشتری ارائه بدهید، می‌پذیرد.

اگر فرصت زندگی مجدد داشته باشید بازهم همین شغل را انتخاب می‌کنید؟

نه! زیرا واقعاً پرتنش است و همیشه دغدغه دارید. حتی با وجود اینکه شما با آدم‌های خاصی ارتباط برقرار می‌کنید، تمام زندگی‌تان صرف این کار می‌شود. در این صنف مدیرعامل هم همیشه از شما متوقع است. متأسفانه زمانی که مدیرعامل آژانس‌ها مدیر فنی استخدام می‌کنند فکر می‌کنند که مدیر فروش هم استخدام کرده‌اند و انتقال این حس که من بازاریاب نیستم واقعاً سخت است. درست است که شاید خیلی از روش‌های بازاریابی و فروش را می‎دانم اما کار من تخصصی است و به دليل همين تخصص تا امروز هیچ‌یک از آژانس‌هایی كه در آن‌ها مشغول بكار بودم و كارمندان آن‌ها ازلحاظ فني دچار مشكل نشده‌اند.

چه مهارت‌هایی برای کار در آژانس هواپیمایی لازم است و چه سختی‌های وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که وارد این صنف می‌شوند واقعاً مسئولیت‌پذیر نیستند. مثلاً وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوند مسئولیت آن را نمی‌پذیرند. سختی این شغل، کار یادگرفتن و به‌روز بودن در آن خواهد بود. یکی دیگر از سختی‌های این کار ارتباط با سبکی از مشتری‌ها است که معمولاً صحبت شما را نمی‌پذیرند و گاهی اوقات به دلیل مشغله خودشان معمولاً به‌طور کامل به راهنمایی‌ها دقت نمی‌کنند و این امر موجب می‌شود که کارمند متضرر شود. همین‌طور کارمندانی هستند که متأسفانه از ارتباطات و روابط اجتماعی مناسبی برخوردار نیستند و انتظار پیشرفت خیلی سریعی دارند. با توجه به نبود نظارت کافی هواپیمایی کشوری بر روی این حوزه، افرادی که ازنظر مالی مشکلی نداشته باشند می‌توانند آژانس تأسیس کنند و مشکلاتی از قبیل این‌که آن‌ها دغدغه‌های این صنف را معمولاً درک نمی‌کنند، ایجاد می‌شود. برای من نیز این موضوع خیلی مهم هست که مدیرعامل آژانسی که در آن کار می‌کنم پیش‌ زمینه مرتبط با این شغل را دارد یا خیر.

عجیب‌ترین تجربه شما چه بوده است؟

همان مشتری‌ای که یک هفته دنبال من بود تا بتواند از من خرید کند؛ و دلیل اصلی این رفتار این بوده که توانستم مسافرم را طوری پرزنت و پشتیبانی کنم که فقط برای خرید پیش من بیاید.

توصیه شما به افراد واردشده به این صنف؟

این شغل راحت نیست و از بیرون راحت دیده می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که مدعی نباشند و اگر جایی را کامل یاد نگرفتند اجازه بدهند که همکارانشان به آن‌ها کمک کنند. مقداری صبور باشند و سعی کنند کامل آموزش ببیند یا حداقل از تجربیات افراد استفاده کنند و کار را یاد بگیرند.

اگر بخواهید یک کتاب معرفی کنید؟

چشم دل بگشا! واقعاً این کتاب من را متحول کرده و خیلی توصیه می‌کنم که شما هم این کتاب را بخوانید.

تلخ‌ترین خاطره کاری شما چه بوده است؟

قدر ندانستن کارهای من در مجموعه‌هایی که فعالیت می‌کردم و این خیلی برایم آزاردهنده بوده است، چون واقعاً زمانی را که صرف کار کردن می‌کنم بخشی از زندگی من بوده و هست.

حرف آخر…

واقعاً اگر بشود یک انجمن درست‌ و حسابی برای مدیران فنی ایجاد گردد و افراد دیده بشوند بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *