خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / گفت‎وگو با آقای رفوگر، مدیر تور ترکیه آژانس هواپیمایی قصر شیرین

گفت‎وگو با آقای رفوگر، مدیر تور ترکیه آژانس هواپیمایی قصر شیرین

رفوگر-از-آژانس-قصر-شیرین

در مورد حرفه خودتان توضیح دهید. چه مهارت هایی در حرفه مدیریت تور نیاز است؟ با چه سختی هایی روبرو هستید؟ چه راهکارهایی را برای حل و یا کمتر شدن آنها پیشنهاد می‌کنید؟ چندسال سابقه کار دارید؟ سوابق کاری خود را بیان کنید. در کجا مشغول بوده‌اید؟

آقای رفوگر، مدیر تورکار ما هم بخش آکادمیک و هم بخش تئوریک دارد. در بخش آکادمیک یک سری موسسات یا دانشگاه هایی هستند که کار ما را تدریس می کنند. یک بخش هم بخش تجربی است.

من این کار را به صورت تجربی یاد گرفتم. یعنی سه ماه به عنوان کارآموز در آژانس آمیتیس بال مشغول به کار شدم. بعد از آن در آژانس الی گشت، به مدت سه سال کانتر فروش تورهای خارجی  بودم. تور های مختلفی مثل تور استانبول، تایلند، مالزی و چین را می‎فروختم. کارم را به صورت حرفه‎ای در آژانس الی گشت شروع کردم.

بعد از تقریبا ۳ سال، آژانس الی گشت دفتری به نام آژانس کامیارگشت تأسیس کرد و من مدیر تور آژانس کامیار گشت شدم. دو سال و چند ماه هم مدیر تور آژانس کامیار گشت بودم. بعد از آن کار، به عنوان مدیر تور در آژانس قصرشیرین مشغول به کار شدم. تا الان ۴ سال است که مدیر تور ترکیه این آژانس هستم.

چه شد که شما به آژانس هواپیمایی علاقه مند شدید؟

در دوران دانشجویی در یک شرکت ساختمانی به عنوان کارآموز کار کردم. دوران سربازی من به این شکل بود که ۲۴ ساعت شیفت بودم و ۴۸ ساعت بیکار. لذا تصمیم به کار گرفتم و با دوستم مشورت کردم و پس از آن وارد تجارت پارچه شدم. در این شغل سفرهای زیادی می‎رفتم و چون به سفر علاقه داشتم، تصمیم گرفتم از آن کار خارج شوم و وارد حرفه آژانس هواپیمایی و تور شدم.

آیا از این شغل راضی هستید؟ چه عواملی باعث رضایت یا عدم رضایت شما شده است؟

در زمان‎های مناسب مسافرت، ما باید سرکار باشیم و نمی‎توانیم تفریح و مسافرت داشته باشیم. زمانی هم که تصمیم می‎گیریم به سفر برویم، دیگر زمان مناسب سفر گذشته است. ما تعطیلی و مرخصی هم نداریم. حتی در روزهای تعطیل از جمله ایام عید هم سرکار هستیم. این موارد کمی از کیفیت کار کم می کند. علاوه براین، مسافران تمام اتفاقاتی که در طول سفر می افتد را از چشم آژانس می بینند، در صورتی که این طور نیست. تور کار بسیار پرتنشی است به این شکل که چند جناح رو باید هماهنگ کرد:

سرمایه اولیه، برنامه ریزی، تجربه در انتخاب مسیر، قرارداد با ایر لاین ها، مذاکره با کارگزار برای هتل، آگاهی کامل نسبت به کشور مقصد و … .

با همه‎ی این سختی‎ها تنها یک دلیلی برای مشتری کافیست که پس از بازگشت نسبت به تور انتقاد کنند. مثلاً رفتار بد تور لیدر، بد بودن یه وعده غذایی و …. .

یکی از نکات مثبت این کار این است که شما با افرادی از کشور های دیگر آشنا می شوید. سفر زیاد می‎روید تا کشور‎های دیگر را ببینید که اگر آن کشور برای سفر مقصد خوبی بود، تور آن را بگذارید. با ایرلاین‎های مختلف آشنا می‎شوید. همین‎طور با فرهنگ کشور‎های دیگر آشنا می‎شوید.

اگر به عقب باز گردید همین شغل و تخصص را انتخاب می‌کنید؟

اگر به عقب برگردم کار در آژانس را انتخاب نمی کنم چون این کار برای پیشرفت مستلزم تعدادی فاکتور است از جمله سرمایه زیاد که بتوان از لحاظ مادی در این حرفه پیشرفت کرد. دومین فاکتور نیاز شما به تفریح و سفر است. ولی چون کار ما به این شکل است که زمانی که پیک مسافرت است ما باید باشیم و مسافرت‎ها را هندل کنیم و تایمی هم که ما می‎خواهیم برویم سفر دیگر از زمان سفر گذشته و کسی سفر نمی رود.

در مورد تحصیلاتتان بگویید و توضیح دهید که آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟

من در دانشگاه معماری خواندم. اما در کلاس‎های آکادمیک مرتبط با شغلم از جمله دوره‎های تیکتینگ و مدیریت فنی بند ب شکوه به صورت اختیاری شرکت کردم. در این زمینه بیشتر از تحصیلات، تجربه، سابقه و کارایی فرد تاثیر گزار است. مثلاً در زمینه شما (روش نرم افزار) شرکت های زیادی هستند، ولی ما با فرانگر قرارداد می‎بندیم چون کارایی بسیار بالایی دارد.

در محل کار شما آیا سیاست تشویقی مانند بلیط رایگان و یا توبیخی هم اعمال می‌شود؟ به چه صورت؟

کارمندان در اکثر آژانس‎ها حقوق ثابتی دارند و علاوه بر آن پورسانت هم دریافت می‎کنند. پورسانت در نظر گرفته شده در هر آژانس با توجه با سیاست‎های مدیرعامل آن آژانس تعیین می‎شود.

کارمندی که خوب کار می‎کند درآمد آژانس را بالا می برد، بنابراین ما برایش بعنوان تشویق، بلیط رایگان، هتل رایگان، تور رایگان و یا تشویق مالی در نظر می‎گیریم.

برای سیاست‎های توبیخی، معمولاً جریمه ای برای کارمند در نظر گرفته می‎شود.

شما به عنوان یکی از افراد موفق این حرفه شناخته می‌شوید، عوامل موفقیت شما در این زمینه چه بوده است؟

یکی از این عوامل، دقت و ریزبینی است. برای برگزاری تور، برنامه ریزی کلی سفر نیاز است. اما برای موفق شدن در این کار، دقت به جزییات بسیار مهم است. به‎طور مثال، باید توجه کرد که چه زمانی بهتر است به تور خدمات اضافه کرد، چه زمانی احتیاج به بیمه بهتری است، چه زمانی مناسب است که به مسافران پیشنهادهای ویژه دهیم. همچنین به نحوه زمان بندی تور هم باید توجه کرد.

از عوامل دیگر هم می‎توان به نظم اشاره کرد.

شیرین‎ترین و تلخ‎ترین خاطره کاری شما چه بوده است؟

تلخ‎ترین خاطره‎ام زمانی است که در فرودگاه آتاتورک بمب گذاری شد و من در آن پرواز مسافر داشتم. مسافرانم در آنجا اذیت شدند و من نگران این بودم که اتفاقی برایشان بیافتد.

شیرین‎ترین و جذاب‎ترین خاطره کاری‎ام در سفر به هند و دیگری در سفر به تایلند بود. سفر به هند باعث شد دید من نسبت به زندگی عوض شود. کشور هند یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد و کشوری فقیر با امکانات خیلی کم است. من در شهر جیپور برای ناهار رفته بودم که صف طولانی مردم برای سینما را دیدم. مردمی که محتاج نان شب هستند ولی با این وجود تفریحشان را هم داشتند و شاد زندگی می کردند، این خیلی برایم عجیب بود.

سفر جذاب دیگرم سفر به تایلند بود. مردمان تایلند بسیار مودب هستند و صنعت توریست را درک کرده‎اند و به توریست‎ها احترام می گذارند. کشورشان هم بسیار کشور زیباییست. من از سفرم به این کشور خاطره خوبی داشتم.

توصیه شما به کسانی که تازه وارد این حرفه شده‌اند چیست؟

توصیه من به کارجو این است که حرفه ما تا چندسال دیگر در ایران سیستماتیک شده و همه چیز به صورت آنلاین انجام می‎شود. کسی که می خواهد وارد این حرفه شود باید سرمایه و تجربه، مخصوصاً تجربه کار آنلاین، را داشته باشد.

اولین کار برای یک آژانس هواپیمایی، برند سازی است. هر آژانسی باید اسمش را برند کند. دومین مورد این است که باید سعی کند پکیج های متنوع با هتل ها و ایرلاین های متنوع بگذارد تا از رقبا پیشی بگیرد، خصوصاً در ارتباط با خدمات و گشت‎‌های آپشنال و قیمت. یکی از مهم‎ترین عواملی که مسافران را تشویق می‎کند تا از ما خرید کنند، قیمت مناسب است. نحوه برخورد پرسنل آژانس با مشتری هم بسیار مهم است.

خدمات پس از فروش نیز بسیار مهم است. چون اگر مسافر از تور راضی نباشد به جای اینکه ما را به ده نفر دیگر معرفی کند، تبلیغات منفی انجام می‎دهد.

 

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *