خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه پنجم

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه پنجم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، ارائه یک دید کلی و آشنایی با موضوع کار در آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی است که مسائل مختلف مربوطه به آن‎ از جمله انواع پرواز و … نیز معرفی و توضیح داده می‎شود.

گفت و گو با آقای شهمیری

مطالبی که در ادامه ارائه شده‎اند، همگی از زبان جناب آقای شهمیری است. اگر جزء کسانی هستید که علاقه‎مند به آشنایی و کار در این حوزه هستند، در این سری جلسات همراه آکادمی فرانگر باشید.

مسئله‌ای از جلسه قبل: در کاری که می‌خواهیم انجام دهیم نباید به سمت تقلب برویم ولی می‌توان دیدگاه، تفکر و مسئله را جوری دیگر که مایل هستیم ارائه دهیم. برای مثال اطلاعاتی که تورها می‌دهند یا نمی‌دهند به معنای کلک و تقلب نیست. اصلا از لحاظ کاری صحیح نیست که همه اطلاعات را تماما در اختیار مشتری یا دیگران قرار دهیم. برای مثال اطلاعات هتل و … را. زیرا ممکن است رقیب را ترغیب به کپی برداری کنیم و این رقیبان در همه زمان در حال رصد ما هستند. با افشای تمام اطلاعات شما دانش را در اختیار آن‎ها قرار می‌دهیم. باید هم جذب مشتریان جدید صورت گیرد و هم اطلاعات مهم لو نرود. زیرا ما با عوام طرفیم نه یک شخص خاص. ولی در فروش، برای مثال محصولی مثل تی وی، می‌توان تمام اطلاعات تلویزیون را در اختیار مشتری گذاشت. زیرا این اطلاعات ارائه شده در مورد مشتری است نه دانش ما. در بعضی کارها وظیفه ما اطلاع رسانی است و پول می‌گیریم که اطلاعات دهیم، ولی در کار ما وظیفه ما پول درآوردن است نه اطلاع رسانی. اطلاعاتی مثل بیمه داشتن یا نداشتن از وظایف ماست. صداقت بهترین گزینه است و زرنگ‌ترین تجار صادق‌ترین آن‌هاست.

چگونه تور مسافرتی را ایجاد کنیم و موارد موردنیاز برای آن

وقتی وارد کاری می‌شویم باید در مرحله اول سروته پرونده را ببندیم. برای مثال یک تور قبرس ناگهانی راه می‌افتد و باید سریعا در سایت گذاشته و سروته تور بسته شود. تاریخ و زمان و … نوشته و ارائه شود. بعد هر موردی که اضافه شد به تور الصاق می‌شود. نباید زمان را از دست داد وگرنه پروژه از دست می‌رود.

مدیریت پروژه تور نوروزی

حداقل‌ها را باید گفت و نباید اطلاعاتی که می‌شود گفت را ناقص بیان کرد. مسافرها به دو دسته حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای تقسیم می‌شوند. خیلی از شرکت‌های صاحب‌نام یک ورق کاغذ می‌دهند و تمام. و می‌گویند همین است. ۱۰ روز یا کم و بیش هم جلسه معارفه می‌گذارند و مسافران حرفه‌ای را که واقعا قصد خرید دارند، دعوت می‌کنند و هر چه دارند را برای مسافر توضیح می‌دهند و این‌گونه اطلاعات هم لو نمی‌رود. مانند مسافران حج که قبل از مسافرت جلسه معارفه‌ای برگزار می‌شود و در مورد اتفاقی که قرار است در مسافرت بیافتد را برایشان شفاف سازی می‎کنند. پس در تورها نباید تکنیک‌های خاص ارائه شود و باید عام باشد. نباید جوری اطلاعات دهیم که قابل کپی کردن باشد و باید جلوی کپی برداری گرفته شود و فقط جنبه اطلاع رسانی و خواندنی باشد که اطلاعات به‌آسانی افشا نشود و در جای دیگری استفاده شود.

در تورها مانند همه اطلاع رسانی‌های دیگر شکل دینامیک یا ایستایی داریم. در حال حاضر، تورهای طراحی شده به‌صورت استاتیک و ایستا هستند که نشانگر چیزهایی است که در تورها است. اما بعدها به دنبال مسائل جذاب‌تر در تورها می‌رویم و با افراد مختلف و با سلیقه‌های متفاوت طرفیم و باید تمرین شود که برای همه افراد قسمت‌هایی جذاب وجود داشته باشد. پس کار ما ساختن تورهای دینامیک و پویا است و نه تورهای ایستا و استاتیک. یعنی در لحظه موضوع‌های مختلف ایجاد کنیم که بتوانیم مسئله را جذاب‌تر کنیم.

برای ارائه یک تور دینامیک و پویا ابتدا باید آن تور در صفحه‌ای اطلاع رسانی شود. قرار است در سیستم غیرحضوری ثبت‌نام صورت گیرد و تورهای مختلف در سایت برای مشتری ارائه شده است که مسافر بعد از از انتخاب قصد ثبت‌نام دارد. اولین مسئله این است که آمادگی داشته باشم و از قبل طراحی شده باشد. اگر تجربه کافی داشته باشیم می‎دانیم که تور قطعا اجرا خواهد شد و تعداد به حد نصاب می‌رسد یا خیر. ولی در غیر این‎صورت، باید همش در حال سنجش باشیم و سبک سنگین کنیم و استرس داشته باشیم که اگر به حدنصاب نرسیم چه می‎شود.

تور

سپس در ثبت‌نام، اطلاعات فردی را از مشتری دریافت می‌کنیم. ممکن است تور برای مثال به ۶ نفر برسد و حتی سودآور باشد ولی اگر انجام شود برای اعتبار تور مخرب باشد. ما در مرحله اول به دنبال این جزییات نمی‌رویم و فرض را بر این می‌گذاریم که این تور قطعا انجام خواهد شد در فلان روز و فلان تاریخ و ساعت. سپس ثبت‌نام انجام می‌شود و فیلدهای مهم و موردنیاز از مشتری خواسته می‌شود. باید برای مثال سن دریافت شود، حتی اگر تفاوتی برای سن‌های مختلف نداشته باشد. برای مثال رفتن به یک رستوران خاص یا … که ممکن است برای سن خاصی مناسب باشد ولی در تور کویر مهم نیست چه افراد با چه سنی شرکت کنند.باید بدانیم اتوبوس در مسافرت ما چقدر می‌خواهد بگیرد و سیستم تمام نرخ‌ها را بررسی کند تا بدانیم هزینه‌ها چگونه می‌شود.

از طرف دیگر مسئله مدیریت فیلدهای دریافت شده است که باید طراحی مناسبی برای آن‌ها صورت گیرد. مسافری که حرفه‌ای است همه مسائل را حتی بدون دادن اطلاعات می‌داند، ولی فرد ناآشنا تقاضای اطلاعات بیشتری دارد. درحالی‌که هنوز مشخص نیست که شرکت می‌کند یا خیر. به‎همین علت شرکت‌های بزرگ‌تر روی دسته اول برنامه‌ریزی می‌کنند. اگر کار ساده‌ای بود همه انجام می‌دادند و به این دلیل کار خوبی است که کار همه‌کس نیست و همیشه جای رقابت دارد.

اطلاعاتی که باید از مسافر گرفته شود: سن، نام و نام خانوادگی، اطلاعات تماس، این‎که رزرویشن به نام چه کسی باشد (می‌توان یک نام و نام خانوادگی گرفت، فقط کسی که قرار است رززویشن به نامش صورت گرفته شود، زیرا ممکن است ۱۲۰ مسافر باشند و طرف نمی‌تواند به‌صورت موردی نام و سن همه را وارد کند، البته می‎توان این‎را به‎صورت انتخابی درنظر گرفت)، تعداد، تعداد بزرگسال و یا کودک (همچنین می‌توان این اطلاعات جزیی مانند اسم و سن و … را در مرحله آخر گرفته شود).

همچنین باید در فاصله بین پرداخت و مسافرت، شرایط کنسلی را در نظر بگیریم. در کل ۳ مرحله اصلی وجود دارد: ۱-رزرو، ۲-پرداخت و ۳- مسافرت. ممکن است مسافر پرداخت کند ولی بعد پشیمان شود. برای هرکدام از این مراحل قوانینی وجود دارد. همچنین می‌توانیم رزرو و پرداخت را هم‌زمان بگیریم. هم‎چنین باید درنظر گرفت که اگر به‎طور مثال تعداد افزایش یافت در مرحله آخر چگونه رفتار کنیم و …. . مورد بعدی هوایی یا زمینی بودن حمل‌ونقل است.

ممکن است محدودیت سنی داشته باشیم و باید این موضوع به‌صورت مسیجی به فرد رزرو کننده اطلاع داده شود. تاریخ‌های مختلفی ممکن است در این تور خاص وجود داشته باشد که باید ذکر شود .تاریخ مشخص و تاریخ موجود ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. همچنین می‌شود تمام تورهای خاص مانند هم باشند و تنها تفاوتشان ممکن در هزینه باشد.مانند روزهایی که مشتری کمتر است و تور منتقل شود و یا روزهای خاصی هتل به‌راحتی رزرو نشود و یا جا نداشته باشد. همچنین در تور باید ذکر شود که اگر تور کنسل شد چه اتفاقی می‎افتد. برای مثال در قوانین باید ذکر شود که ابطال از طرف کیست و آیا ابطال متعارف است یا غیرمتعارف. این قوانین باید حتما ذکر شود که مثلا اگر جاده بسته شد چه پروتکلی اجرا می‎شود و … .

معمولا در رزرویشن‎ها اطلاعات جدی داده می‌شود که مثلا نرخی که دائم به شما می‌دهیم برای یک نفر در اتاق ۲ تخته است. محل سکونت محدودیت دیگری دارد و آن محدودیت مسئله محرمیت است.پس باید حتما در ذهنمان برای این مسئله جواب داشته باشیم. پس تعداد اتاق نیز باید از مشتری گرفته شود. حتی ذکر می‌شود که اتاق دو تخته با تشک اضافه یا تخت اضافه و … . اگر قوانین را درست ذکر کرده باشیم در آینده هیچ اتهامی به ما وارد نیست. پس این‌که قوانین را درست تبیین کنیم بسیار مهم است.پس باید قوانین را ذکر کنیم و مشتری را الزام به خواندنشان کنیم که اگر مشکلی در آینده به‌وجود آمد دست بالا را داشته باشیم.

مدارک موردنیاز باید به مشتری اطلاع رسانی شود. در این موارد هرچه اطلاع رسانی بهتر باشد به نفع آژانس است، حتی اگر اطلاعی که می‌دهیم مضر باشد و مشتری را رد کند. زیرا آدم منفی ضرر بیشتری نسبت به ضرر ناشی از کم شدن ۵ مسافر وارد می‌کند. اما در ابتدا برای جذب ۴ تا سؤال کلی مطرح شود که اگر کسی شک هم داشت ترغیب به ثبت‌نام شود. حتی اگر رزرو و پرداخت یک‎جا باشد ما باید به‌صورت دو مرحله آن‎را در نظر بگیریم که حالا که ثبت‌نام کردید برای چه چیزی می‌خواهید پرداخت داشته باشید.

در مرحله بعدی باید پیش‌بینی‌هایی صورت گیرد. توری که در یک ماشین جا می‌شود تفاوت فاحشی با توری که در بیش از یک ماشین جا می‌گیرد دارد. راهنمای تور باید بیشتر شود و مسائل دیگر پیش خواهد آمد. در مرحله بعدی تجزیه و تحلیل صورت می‌گیرد. نرخ تقریبی برای هر نفر باید با در نظر گرفتن تعداد تخت و نوع اتاق رزرو شده و … مشخص شود.

حال بر اساس این اطلاعات دریافت شده باید محاسباتی انجام شود. برای مثال برای تعداد ثبت‌نامی ۱۳ نفر محاسبات را انجام دهیم. باید چند مدل وسیله نقلیه داشته باشیم که ببینیم برای این تعداد کدام وسیله مناسب‌تر است، پس اولین مسئله مدل وسیله نقلیه است، در این مرحله قیمت وسیله بدست می‌آید .مسئله بعدی می‌تواند نوع تغذیه باشد. اینکه نباید یک نوع تغذیه وجود داشته باشد. صبحانه، ناهار و شام‌های روزهای مختلف را مشخص کنیم و قیمت‌ها را به ازای هر نفر برآورد کنیم. همچنین باید وعده‌های غذایی برای رانندگان و راهنمای تور و … نیز در نظر گرفته شود. برای ۱ ماشین ۳ نفر اضافی برای راننده، کمک‌راننده و راهنما لحاظ می‌کنیم. برای هرکدام از این مسائل باید اطلاعات کافی را در نظر بگیریم که در حین انجام تور به مشکلات برنخوریم. حتی باید تعداد ساعاتی که به ماشین و راننده نیاز داریم را برآورد کنیم و حتی به فکر ترافیک احتمالی و باقیِ موارد نیز باشیم.

گشت تور

مرحله بعدی داشتن یا نداشتن تور لیدر ضرب در تعداد روز است. مرحله بعدی ورودی‌ها به ازای هر نفر ضرب در تعداد است. سوالی که ایجاد می‌شود این است که باید هرمرحله و هرکاری که می‌کنیم هزینه‌هایش را شفاف بیان کنیم یا خیر؟ تورهای درجه‌یک گاهی امکانات اضافه‌ای در نظر می‌گیرند و به ازای این امکانات هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند که این موجب افزایش درخواست می‌شود. حتی می‌توان امکانات اضافی از خریدار سؤال شود که متمایل به داشتن این امکانات هست یا خیر که بنا به تعداد افراد متقاضی این امکانات اضافی فراهم شود.

بیمه مسافرت نیز بهتر است ذکر شود و هزینه آن اطلاع داده شود که مشتری بداند این مقدار از هزینه پرداختی بابت بیمه است. راهنمایان تور باید خودشان توانایی برگزاری هرچه بهتر تور را داشته باشند و باعث جذب بیشتر و جذابیت بیشتر تور شوند.

وقتی ثبت‌نام قطعی شد می‌توان به سیستم گفت که ایمیل یا مسیجی به شخص خریدار ارسال شود و تاییده یا اطلاعات موردنیاز و قوانین و … در آن ذکر شود.
ما به دنبال این هستیم که تمام موارد توسط سیستم انجام شود و به‌صورت دستی و توسط افراد به‌صورت مستقیم انجام نشود.

نکات دیگری نیز باید در نظر گرفته شود. آیا این‎که ۶ ساعت مداوم در حال رانندگی در ماشین باشیم برای مسافران جذاب است یا بهتر است مابین آن برنامه‌هایی گنجانده شود؟ و باقی مسائل …

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *