خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه ششم

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه ششم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، ارائه یک دید کلی و آشنایی با موضوع کار در آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی است که مسائل مختلف مربوطه به آن‎ از جمله انواع پرواز و … نیز معرفی و توضیح داده می‎شود.

گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

مطالبی که در ادامه ارائه شده‎اند، همگی از زبان جناب آقای شهمیری است. اگر جزء کسانی هستید که علاقه‎مند به آشنایی و کار در این حوزه هستند، در این سری جلسات همراه آکادمی فرانگر باشید.

فرآیند صدور بلیط کاغذی و فرآیند طی شده توسط مشتری در هنگام check in کردن

۱٫ هر بلیط کاغذی از ۴ کوپن تشکیل شده است. این سربرگ‎ها به نام‎های Audit coupon ،Agent coupon ،Flight Coupon و در نهایت Passenger coupon وجود دارند. در کوپن Audit حسابرسی‎های ابتدایی و کارهای محاسباتی قیمت بلیط انجام می‎گیرد تا قیمت نهایی اعلامی به مشتری به‎دست آید. کوپن Agent نیز برگه‎‌ا‎یست که در اختیار آژانس هواپیمایی باقی می‌ماند. در این میان Flight کوپن است که می‌تواند بیش از یک نسخه از آن در هر بلیط وجود داشته باشد و یک بلیط حداکثر می‎تواند دارای ۴ کوپن پروازی باشد.

عنایت بفرمایید که هر کوپن پروازی مختص یک مسیر هوایی است. پس اگر مسیر هوایی یک مسافر از ۳ شهر بگذرد، بدین معنی است که وی دو مسیر خریداری کرده است و لذا ۲ کوپن پروازی خواهد داشت. یعنی اگر در یک بلیط i+1 شهر وجود داشته باشد، i کوپن پروازی خواهیم داشت. چنان‎چه بیش از ۴ مسیر پروازی مورد طلب یک مشتری باشد، وی بایستی دو بلیط تهیه کند که به این دو بلیط در اصطلاح conjunction ticket اطلاق می‌گردد. چنان‎چه در یک بلیط از هرکدام از کوپن‎های پروازی استفاده نشود، مقابل کوپن‎های استفاده نشده عبارت Void درج می‎شود. در آخر نیز کوپنی به نام passenger coupon وجود دارد که مخصوص مشتری است و کاربردی سیستمی ندارد و می‎تواند در دست مشتری بماند.

۲٫ به تعداد فلایت کوپن، برگه در بلیط وجود خواهد داشت که دقیقا مثل هم هستند، اما در رنگ سطر برخی جداول از آن‎ها تفاوت‎هایی دیده می‌شود. هر صفحه مخصوص یک مسیر پروازی است که رنگ دو سطر مربوط به آن مسیر (شهرها) به یک رنگ دیگر است که در فرودگاه متصدی صدور کارت پرواز آسان‎تر متوجه شود که کدام کوپن را باید اعمال نموده و کارت پرواز را صادر نماید. در ادامه چند نمونه flight coupon را مشاهده می‌فرمایید:

کوپن پرواز

برخی فیلدهای موجود در کوپن پروازی به قرار زیر است:

Allowance Not valid after Not valid before Fair bases Time date Class Status Career From/to x…o
حداکثر وزن بار نرخ  استفاده  شده در تعیین قیمت ساعت پروازی زمان انجام پرواز(تاریخ)[۱] کلاس پروازی وضعیت پرواز برای مثال Iran Air، British Airways[2] مبدا و مقصد( از ترتیب سطور مشخص می‎شود) در این شهر اجازه اقامت دارد یا خیر

[۱] فقط روز و ماه. به علت این‎که در بلیط فقط می توان برای ۳۶۵ روز آینده بلیط صادر کرد، سال واضح می‎شود.

[۲] یک شرکت هوایی می ‎واند برای یک شرکت هوایی دیگر نیز بلیط صادر کرده و آن‎را در flight coupon خود بیاورد.

البته شایان ذکر است فیلدهای دیگری مانند form of payment نیز وجود دارند.

۳٫ هنگامی که کوپن‌های مختلف یک بلیط تکمیل شده باشد، آن‎گاه issue (صادر) می‎گردد. سناریویی که به‎صورت نسبتا پرتکرار رخ می‌دهد، تصمیم مشتری مبنی بر تغییر دادن مقصد و مبدا بلیط است. در این صورت چون در قوانین مسافرتی و استاندارد IATA، جریمه‌هایی برای باطل کردن بلیط و همچنین تخفیفاتی برای صدور مجدد وجود دارد، بلیط کاملا باطل نمی‌شود تا بلیط دیگری صادر شود، بلکه تعویض یا re-issue می‎شود. بنابراین در تمام بلیط‎ها یک فیلد تحت عنوان re-issue ticket باید وجود داشته باشد تا بتوان جریان اطلاعات مالی این نوع بلیط‎ها را ردیابی نمود.

۴٫ همان‎طور که گفته شد، صدور کارت پرواز توسط کارمند فرودگاه و با check in کردن صورت می‎گیرد که در طی این فرآیند، کوپن پروازی توسط کارمند مزبور بررسی می‌شود. در این مرحله ‌است که شماره صندلی و ردیف مشتری در هواپیما مشخص می‌شود.Boarding card (کارت پرواز) شکل و شمایل ثابتی مانند flight coupon ندارد، بلکه توسط هر شرکت هواپیمایی در قالب دلخواه صادر می‌شود. مهم‎ترین اطلاعات موجود در آن شماره‌ی Gate، Boarding Time Flight Time، شماره صندلی و کلاس پروازی است. در تصویر زیر یک نمونه از Boarding card را مشاهده می‌فرمایید:

کارت پرواز

۵٫ در آنلاین چک-این (online check-in) نیز مشتری بدون این‎که درگیر صدور کارت پرواز شود، مراحل فوق را به صورت آنلاین طی می‎کند. در فرآیند آنلاین فقط شماره گیت و زمان سوار شدن را می‎توان به بعد موکول نمود، ولی بقیه اطلاعات کارت پرواز به صورت آنلاین قابل ارائه به مشتری می‌باشد.

سه روش از روش‎های جابجا نمودن بار

  • Baggage یا بار همراه مسافر که جرم و یا حجم خاصی باید داشته باشد. مثلا از ابعاد خاصی بزرگ‎تر نباشد و یا از ۲۰ کیلوگرم سنگین‎تر نباشد.
  • بار freight شده که چند روز قبل از پرواز به شرکت هوایی توسط خود مسافر تحویل می‌شود. و توسط هر پروازی که جای خالی داشته باشد به مقصد خود مسافر جابه‎جا می‌شود و در مقصد نیز فقط توسط خود مشتری قابل تحویل است.
  • بار بارنامه‌ای که پست می‌شود.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *