خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه هفتم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، ارائه یک دید کلی و آشنایی با موضوع کار در آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی است که مسائل مختلف مربوطه به آن‎ از جمله انواع پرواز و … نیز معرفی و توضیح داده می‎شود.

گفت‎وگو با آقای شهمیری،مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

مطالبی که در ادامه ارائه شده‎اند، همگی از زبان جناب آقای شهمیری است. اگر جزء کسانی هستید که علاقه‎مند به آشنایی و کار در این حوزه هستند، در این سری جلسات همراه آکادمی فرانگر باشید.

نقدینگی آژانس هواپیمایی

۹۰ % تجارت‌ها در ایران دچار مشکل شده و دلیل آن این است که نقدینگی کم می‎‏آورند. یعنی فرض کنید برای یک گروهی یک هتل در اصفهان گرفته شده و ۱۰۰ میلیون به هتل بابت آن داده شده است، حال بایستی این پول از مشتری گرفته شود. پس ما زودتر پول را پرداخت می‏کنیم و منتظر پرداخت مشتری می‏مانیم. یک مشکلی که ایجاد می‏‌شود این است که تا زمانی که مشتری بخواهد پول خود را پرداخت کند، ما عقب می‏‌مانیم. لذا شرکت یک تن‎خواه گردان دارد و یک مقداری پول در آن وجود دارد تا پول هتل و … را زودتر بدهد. تا زمانی که بخواهیم پول را از مشتری بگیریم، یک مدتی طول می‌‏کشد. مثلا یک تولیدکننده ساختمان، از آهن‎فروش آهن می‏‌خرد و پول آن را ۱۵ روز دیگر پرداخت می‏‌کند، در نتیجه تولیدکننده آهن دیگر پول برای تولید آهن و فروش به مصرف کننده‏‌ی دیگر ندارد و این‎گونه چرخ اقتصاد فلج می‌‏شود. در دنیای خارج، برای این مشکل راه حلی ایجاد کردند که نام آن را “کارت اعتباری (Credit Card)” گذاشته‏‌اند. بنابراین برای پرداخت، غیر از Cash، کارت اعتباری هم وجود دارد.

credit card

کارت‏‌هایی که همه‌‏ی ما استفاده می‏‌کنیم Debit Card نام دارد.Debit Card یعنی در حساب صاحب کارت پول هست و هرموقع که خرید می‏‌کنیم از حساب پول برداشته می‏‌شود.

Credit Card یعنی به دلیل شغل، سابقه‏‌ی تجارت، دارایی‏‌ها و …، سیستم بانکی به فرد یک اعتبار می‌‏دهد. مثلا به یک کارمند ۲۰۰۰ دلار و به یک تاجر ۱۰۰۰۰۰ دلار اعتبار می‏‌دهند. پس پشت این اعتبار هیچ پولی وجود ندارد. با این Credit Card خرید انجام می‏‌شود و مثلا ظرف یک ماه (یک مدت زمان تعیین شده) بایستی پول آن پرداخت شود. به‎طوری که اگر در فرصت تعیین شده پرداخت صورت نگیرد، طبق تعرفه‏‌ی سیستم بانکی مقداری که معمولا معادل با همان سود بانکی است به بدهی اضافه می‏‌شود (به‎عنوان مثال به ازای هر ماه دیرکرد، ۳۰% به بدهی اضافه می‏‌شود). اما معمولا چون بحث اعتبار وجود دارد، پرداخت‌‏ها با دیرکرد صورت نمی‏‌گیرد، چون اگر اعتبار خراب شود، دیگر هیچ خریدی نمی‏‌تواند انجام دهد.

از طرفی بانک هم آن‎قدر ضمانت از فرد می‏‌گیرد که اگر پرداخت را انجام نداد، قدرت مواجهه با وی را داشته باشد. بنابراین از زمانی که فرد خرید با کارت اعتباری را انجام می‌‏دهد تا زمانی که پرداخت می‌‏کند، مسئولیت به عهده‏‌ی شرکت ارائه‌‏دهنده کارت اعتباری است. به عنوان مثال، این اعتباردهنده‏‌ها به ارمیترا می‌‏گویند که هر مشتری که با کارت اعتباری از شما خرید کرد، ما پول آن را فردا به حساب شما می‌‏ریزیم و ما خودمان با مشتری طرف حساب هستیم و پول را از وی خواهیم گرفت. اما شرکت‎های اعتباردهنده می‏‌گویند که به دلیل این‎که ما داریم این پول را فوری به شما می‏‌پردازیم و با ایجاد فلج اقتصادی در شما مقابله می‏‌کنیم، شما بایستی ۱%، ۲% یا ۳% از این مبلغ را به ما بدهید. پس شرکت کارت اعتباری در این‎جا نیز سود می‏برد. بنابراین فروشنده هم بایستی براساس قراردادی که با شرکت کارت اعتباری می‏‌بندد، درصدی روی مبلغ فروش خود بکشد تا بتواند این درصدی که به این شرکت‏‌ها می‏‌دهد را تامین نماید.

شرکت ارمیترا و یا هر شرکت دیگری این قدرت و زور را ندارد که پول خود را از مشتری بگیرد، ولی سیستم‏‌های بانکی این قدرت را دارند.

امروزه در سیستم‏‌های فروش اینترنتی از Debit Card استفاده می‏‌شود که در این حالت بین مبلغ خرید و مبلغی که از حساب بانکی کم می‏‌شود، هیچ تفاوتی وجود ندارد. اما اگر قرار باشد در آینده مثلا از کارت‏‌های اعتباری برای خرید استفاده شود، باید دقت کرد که درصدی روی قیمت کالا اضافه شود.

Credit Card در دنیا اسامی مختلفی دارد مثلا Visa Card، Master Card ، American Express Card، Euro Card و … دارد که هیچ کدام نام آن سیستم بانکی‎ای که اعتبار را داده است، نیست. مثلا یک بانک یک اعتبار به فرد می‏‌دهد و می‏‎گوید این اعتبار براساس استانداردهای Visa Card است و داور بین ما قوانین آن است.

همه‏‌ی Gift Card‎ها زیرمجموعه‌‏ی Debit Card هستند که به عنوان هدیه استفاده می‏‌شود.

در ایران سیستم کارت اعتباری هنوز به‎طور کامل راه نیفتاده است، ولی بایستی ایجاد شود و شرکت‏‌ها به مشتری که پول ندارد نگویند نمی‌‏توانم به تو کالا بفروشم، چون نمی‌توانم آن را وصول کنم.

مالیات یک بحث بسیار مهم است و چیز بدی نیست و نباید با آن مخالفت شود، مگر این‎که کسانی که افراد عادی هستند، مالیات را بپردازند ولی کسانی که پولشویی می‏‌کنند از پرداخت آن طفره بروند. در این حالت اختلاف ایجاد می‌‏شود. اگر همه مالیات بدهند چون به نفع همه خرج می‏‌شود، چیز بدی نیست. اگر پول صاحب داشته باشد و مالیات آن پرداخت شود، همه چیز عالی خواهد بود.

کاری که دولت کرده این است که از انتهای قضیه شروع کرده است و مثلا می‌‏گوید هر ساختمانی که ساخته و فروخته می‏‌شود، باید ۲% مالیات دهد چون سود کرده است. اگر کسی ادعا کند که سود نکرده است، فاکتورهای خرید آهن و سیمان و مواد اولیه از وی گرفته می‌‏شود تا صدق حرف وی تایید شود و در صورت لزوم مالیات از این تامین‏‌کنندگان گرفته شود.

پارامترهای مختلفی در بررسی قدرت یک ایرلاین تاثیر دارد که عموما مهم‌‏ترین آن اندازه‏‌ی ایرلاین است.

نکته‎ای در مورد هتل

برای ورود یک فرد به هتل روز ورود و خروج وجود دارد( Check-in Day/ Check-out Day). در ۹۰% هتل‏‌های دنیا ساعت ورود و خروج هتل ، به‎ترتیب ۱۴:۰۰ و ۱۲:۰۰ است. یعنی ساعت ۱۲ باید اتاق را تحویل داد و ۲ ساعت هم زمان برای آماده کردن اتاق برای نفر بعدی نیاز است. دو استثنا در این حالت وجود دارد. یکی Early Check-in است به این معنا که یک نفر می‏‌گوید من هر زمان که برسم می‏‌خواهم به اتاقم بروم. حالت بعدی این است که فرد مثلا می‏‌گوید ساعت پرواز من ۸ شب است و من می‏‌خواهم در اتاق استراحت کنم و دیرتر اتاق را تحویل دهم که اسم این حالت Late Check-Out است. برای استفاده از هرکدام از این حالات باید پول بیش‏تر داد که گاهی پول نصف یک روز یک اتاق گرفته می‏‌شود. در بعضی از مکان‎ها مانند کیش، اگر پرواز ساعت ۱۲ شب باشد، می‏‎توان ساعت ۱۲ ظهر Check-out کرد و چمدان‏‌ها را در هتل گذاشت و بقیه زمان را در بازارهای کیش سپری کرد. اما گاهی به‎دلیل هوا و … نمی‏‌توان این کار را کرد.

هتل

نکته‎ای در مورد تور

نوشتن برنامه‏‌ی تور یا پکیج تور خیلی سخت است چون با تغییر حتی یک کلمه از آن، نرخ عوض می‏‌شود. استفاده از تلفن برای گفتن همه‏‌ی اطلاعات سخت است از طرف دیگر استفاده از سایت هم کار Update کردن را مشکل می‏‌کند. کسی که نرم‌‏افزار می‌‏نویسد باید خودش را جای کسی بگذارد که می‏‌خواهد اطلاعات تور را وارد این سیستم بکند، بنابراین باید تعیین کند که طراحی چگونه باشد که فرآیند Update کردن به سرعت انجام شود. در نوشتن برنامه برای تور، بایستی همه‏‌ی حالت‏‌های مختلف در نظر گرفته شود، مثلا انواع ترانسفرها (اتوبوس، ون، ماشین شخصی و …) لحاظ شود.

اگر یک سایت ایجاد کردیم و از آن استقبال نشد، مشکل از خود ماست چون یک چیزی را ندیدیم و نگاه جامع نداشته‏‌ایم.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه ششم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *