خانه / مصاحبه و گفت‎وگو / سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه نهم (آخر)

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه نهم (آخر)

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، ارائه یک دید کلی و آشنایی با موضوع کار در آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی است که مسائل مختلف مربوطه به آن‎ از جمله انواع پرواز و … نیز معرفی و توضیح داده می‎شود.

گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

مطالبی که در ادامه ارائه شده‎اند، همگی از زبان جناب آقای شهمیری است. اگر جزء کسانی هستید که علاقه‎مند به آشنایی و کار در این حوزه هستند، در این سری جلسات همراه آکادمی فرانگر باشید.

نکاتی مربوط به تور و میزان خرج و سود

برای موفقیت تور باید چند درصد سود و چه مقدار بازگشت سرمایه داشته باشد؟ در هواپیما زمانی‎که نرخ گذاری می‎کنند (نه‎بطور محض)، برای مثال شرکت‎های ارزان به‎طور کلی معمولا ۷۰% صندلی‎ها اگر پر شوند می‎گویند که سود نکرده‎اند و دخل و خرج یر به یر شده است (نه سود و نه ضرر کرده‎اند). برای این منظور بررسی کرده و ممکن است در جاهای دیگر به دنبال سود باشند. مثلا ممکن است در قرارداد ذکر شود که برای بچه‎های زیر فلان سن هم این مقدار پول گرفته شود یا ممکن است به ازای بار اضافی از مسافران پول دریافت کنند. ولی گاهی سود را تک به تک به ازای هر فرد می‎سنجند.

خرج و سود تور

در تور‎ها باید خرج را حساب کنند و اول میزان دریافت را به مقدارخرج برسانند و سپس هرچه تلاش کنند همراه با سود بیشتر خواهد بود. گاهی به سود مورد نظر نگاه می‏‌شود. یعنی اگر خرج ۴ میلیون است باید حداقل دریافتی به ۶ میلیون برسد.پس هدف را روی سود ۲ میلیون می‌گذارند. وقتی به این هدف رسیدند، هرچه بیشتر سعی کنند و بیشتر دوندگی کنند سود بیشتر از مقدار مورد نظر به آن‎ها خواهد رسید. نکته دیگر این است که باید همه شرایط را بسنجیم. برای مثال اگر در فصلی توری را هدایت کردیم و مقدار سودی مشخص نصیب ما شد، ممکن است در فصل پر رفت و آمد و شلوغ و فصل مسافرت، آن مقدار سود با همان خرج به‎دست نیاد. چرا که هزینه اتوبوس، تغذیه و … بالاتر می‎رود و هزینه‎ها بیشتر می‎شود. اما باید انصاف را نیز رعایت کرد و کلاه‎برداری انجام نداد، زیرا جدای از مشکلات شرعی، از نظر مالی نیز زمین خواهیم خورد.

باید ریسک بر اساس روال عادی بازار باشد. بانک در سال برای مثال ۲۰ درصد سود می‎دهد. این سود بدون انجام کار است. یعنی بدون این‎که کاری انجام دهیم می‎توانیم در سال ۲۰ درصد سود به‎دست آوریم (جدای از مشکلات و رباخواری بانک‎داری) . حال اگر کاری انجام شود باید کارمزد کارمان نیز به این سود اضافه شود (در نظام بانک‎داری شما تصور بر گرفتن ۲۰ درصد سود دارید، ولی اگر ۱۶ درصد تورم در نظر بگیریم، در واقع ۴ درصد سود می‎گیرید و ارزش پول کم می‎شود). سودی که برای کار درنظر می‎گیریم بسته به میزان حرفه‎ای بودن ما در کار و تخصصمان متغیر است. ممکن است حتی ما آدم متخصص نباشیم و برای کارمان حتی ضرر هم در نظر بگیریم تا تجربه شود برای کار‎های دیگر.

بررسی فرم در مورد توانایی‎های مورد نیاز در کار

وقتی فرم کارگزینی پر می‎کنید، در نظر داشته باشید که دارید خود را به شخص مقابل معرفی می‎کنید. این دست شماست که خود را تمیز، مرتب، متخصص و شیک معرفی کنید یا یک انسان نامرتب، بی نظم و … . این‎که خود را چگونه معرفی می‎کنید بسیار بااهمیت است. حتی خود را غلوآمیز معرفی کنید. گاهی برای ارائه موضوعی تصور کنید زیر دوربین و ذره بین قرار دارید و مانند یک هنرپیشه رفتار کنید. این فیلم بازی کردن نشانه دروغ نیست. این نشان‎گر این است که من می‎توانم این‎گونه نیز باشم و حداکثر من چیزی که می‎بینید نیست. در این فرم مشخصات شخصی از نام تا آدرس مشخص شده است. خط نوشتن، خط خطی کردن، مدل نوشتن، وضعیت تاهل و … بسیار مهم است. داشتن فرزند یا نداشتنش برای بعضی بسیار با اهمیت است.

فرم کارگزینی آژانس هواپیمایی

آدم متعهد بودن، میزان آمادگی. آدرس نزدیک یا دور (اگر دور باشد احتمال این‎که اواسط کار جا بزند هست) نیز مهم است. هیچ جای خالی در فرم نباید گذاشت. میزان آشنایی با زبان‎های خارجی بسیار مهم است. نوع تخصص و میزان آن را ذکر کنید. این‎که چه می‎دانید خیلی مهم است. میزان تحصیلات و محل تحصیل و … بسیار مهم است (در هیچ کاری مطلقا مدرک به درد نمی‌خورد). شغل قبلی و محل کار سابق و … خیلی مهم است. این‎که کسی زیاد شاخه به شاخه شود خیلی نکته مثبتی نیست، زیرا در کارهای تخصصی اکثرا در اثر تداوم در کار است که قوی می‎شوید. یکی از بهترین تاجران دنیا متکدیان سر چهارراه‌ها هستند، زیرا از دور طرف مقابل‎شان را می‎شناسند و می‎فهمند که این آدم چه روحیاتی دارد.

این فرم نشان‎گر آشنایی حداقلی طرف مقابل از شماست. سپس شرکت مقابل یک آشنایی حداقلی به شما از کار شرکت می‎دهد و میزان نیاز به شما و تخصص مورد نیازش را به شما می‎گوید. به‎طرف مقابل نشان دهید که هر کاری که ممکن باشد را انجام می‎دهید. این باعث می‎شود خیلی زود موفقیت کسب کنید و آینده مثبت‎تری در آینده کاریتان داشته باشید. زیرا شما نشان می‎دهید که چه پتانسیل بالایی در موفق شدن دارید. سپس یک دوره آموزشی چند روزه برای شما به‎صورت آزمایشی می‎گذارند که خود را نشان دهید. پس از این چند روز در مورد حقوق با شما صحبت می‎شود و پایه حقوق اولیه را به شما پیشنهاد می‎دهند. هیچ شرکتی در روز اول استخدام به شما حقوق هنگفتی پیشنهاد نمی‎دهد زیرا شما هنوز خود را نشان ندادید. اگر آدم باهوشی باشید در روز اول به‎دنبال پول نخواهید بود و بیشتر به‎دنبال این خواهید بود که توانایی‎ خود را در معرض نمایش بگذارید.

سپس در مورد بیمه و مزایا صحبت می‎شود. وقتی شروع به کار می‎کنید بسیار سریع به دوره بازنشستگی خواهید رسید. پس از بیمه و حقوق بازنشستگی نگذرید. اولویت استخدام با افرادی است که دارای خصوصیات اخلاقی مناسب، توانایی کار گروهی و توانایی کار با کامپیوتر باشند. اولین مشخصه این است که چقدر در کارتان اخلاق دارید. روحی‎ تان مثبت است یا خیر. کسی‎که منفی باشد کاری نمی‎تواند انجام دهد و پیشرفت نخواهد داشت. باید در کار مطیع باشید و بتوانید کار گروهی انجام دهید. کار گروهی باعث بالاتر رفتن ارزش کارتان می‎شود. کار گروهی یعنی کسی هستیم که از اول مشتاق هستیم. کسی‎که کار گروهی می‎کند همه موضوعات را یاد می‎گیرد و فقط در یک زمینه رشد نمی‎کند. اتفاقات خاص برای هر نفر فقط در ماه یک‎بار اتفاق می‎افتد ولی در کار گروهی به تعداد افراد در ماه اتفاق خاص تجربه خواهید کرد.

کار گروهی

در آخر ذکر شده که خیلی هم برای ما مهم نیست که کار را بلد باشید. زیرا ممکن است بلد نباشید ولی با چیزی که از خودتان می‎توانید نشان دهید، مطمئن خواهیم بود که کار را بسیار عالی یاد خواهید گرفت. وارد مسائل حاشیه‎ای در کار نشوید و داوطلب کمک به دیگران باشید و روحیه کار تیمی را در خود تقویت کنید. کسی‎که بگوید هرکار بدهید می‎کنم فقط حجم کارش زیاد می‎شود، ولی اگر داوطلب وارد شدن به کار دیگران باشید عمیق‎تر می‎شوید و کار گروهی در شما تقویت می‎شود و پیشرفت‎تان فقط در یک زمینه نخواهد بود. د

ر ایران کار بسیار است ولی کسی‎که کار انجام دهد کم است. اگر کسی را به‎عنوان معرف داشته باشید، آشنایی قبلی بهتری صورت می‎گیرد و شما را بهتر می‎تواند به شرکت مقابل بشناساند. این باعث می‎شود که خیلی زودتر خود را نشان دهید. ولی این‎که معرف نداشته باشید هیچ دلیلی بر این نیست که شما نمی‎توانید کار را به‎دست آورید و یا از باقی افراد شانس کمتری داشته باشید. بعضی وقت‎ها فامیل بازی و داشتن رابطه فامیلی یا معرف تاثیر منفی روی طرف مقابل خواهد گذاشت.

گاهی افراد راه اشتباه را می‎روند و احساس تیزهوشی دارند. من زیر بار حرف زور نمی‎روم حرف مسخره‎ای است. هرچه در جامعه گردن کلفت‎تر باشید بیشتر کتک می‎خورید. باید مطیع بودن را نیز یاد بگیرید. ولی حتما از حق‎تان دفاع کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

مسافرت رفتن کار بسیار باارزشی است و درس‎هایی می‎آموزید که در هیچ‎جای دیگری کسب نخواهید کرد.کسی که تنها زندگی می‎کند اندازه دیوارهای اطرافش تنگ است و به بی‎انگیزگی می‎رسد. وقتی مسافرت می‎روید و بزرگی دنیا را می‎بینید انگیزه کار کردن‎تان بسیار افزایش می‎یابد. این موضوع شما را ترغیب به پول درآوردن می‎کند.به زندگی‎تان جهت می‎دهد. هدف‎تان را بزرگ می‎کند و تلاش‎تان را دو چندان می‎کند.

در سفر خصوصیات اخلاقی افراد مختلف خیلی عجیب است.کم‎وبیش افراد را با افزایش تجربه به‎راحتی قضاوت نخواهیدکرد. افراد خصوصیات اخلاقی خاصی دارند که در مسافرت بروز می‎دهند. راهنمای تور باید صبور باشد و مدیریت کار را به‎خوبی انجام دهد و این موضوع باید با تجربه بسیار به‎دست آید. حتی اگر با صمیمی‎ترین افراد سفر می‎کنید باید روحیه‎تان را انعطاف‎پذیرکنید و انتظار هر اتفاقی را داشته باشید. در جنوب و کویر همه لباس ضخیم می‎پوشند. اگر در جایی‎که هوا بیشتر از دمای بدن است، بدن را بپوشانید، دمای هوا کمتر اذیت‎تان خواهد کرد. کلاه و عینک بردن در این مکان‎ها می‎تواند کمک کند.

تور

دو مسئله مهم این است که فرمت باید استاندارد باشد و دارای بک آپ باشید. شرکت ما بسیار به اطلاعات درون کامپیوتر وابسته است و به شدت به بک آپ و نسخه پشتیبان نیاز دارد. نسخه پشتیبان در زمان‎هایی که به مشکل برمی‎خوریم بسیار ارزش بالایی پیدا می‎کند. هیچ‎گاه به‎صورت یک‎باره همه اطلاعات را ارائه ندهید و به‎صورت موردی و پله‎ای کارتان را ارائه دهید. در ارائه باید همیشه هر چند زمان یک‎بار موضوعی خارج از بحث اصلی مطرح کنید که افراد را جذب کند. به‎صورت فراگیر در همه سلیقه‎ها و همه نوع مکانی اطلاعات داشته باشید و اطلاعات کسب کنید. ولی نمی‎توانید در همه روش‎ها و سلیقه‎ها متخصص باشید. می‎توانید راهنمای مسیر خودتان باشید، ولی باید هزینه راهنما را در تور بگنجانید و هزینه‎اش را دریافت کنید.

در تور باید کنسلی را در نظر داشته باشید. خیلی پروژه را ایده‎آل در نظر نگیرید، زیرا ممکن است به آن نرسید و این به‎دلیل بالا بردن انتظارات نتیجه منفی خواهد داشت. برای کار بهتر همیشه شروع و پایان داشته باشید و وسط کار آن‎را رها نکنید. کار مختصر و با انتها بهتر از کار وسیع بی‎پایان است. این سلیقه بنده است و ممکن است با آن موافق نباشید. برای بنده چارچوب و اولویت اولیه‎ام صفر و صد داشتن کار است. برنامه‎ریزی داشته باشید که اگر زودتر از موعد مقرر انجام گرفت کار دیگری برای انجام داشته باشید. بازه را بیشتر از آنی که انتظار است در نظر بگیرید. شرکت‎های هواپیمایی که ۸ حرکت می‎کنند و ۱۲ می‎رسند، زمان رسیدن را ۱۲٫۳۰ درنظر می‎گیرند که اگر تاخیر داشتند سفر بعدی با تاخیر انجام نشود و جریمه نشوند. شاید در کار تخفیف‎هایی گرفته شود ولی شما آن‎ها را در هزینه‎ها لحاظ نکنید و با قیمت واقعی و حداقل ریسک محاسبات را انجام دهید. این‎گونه عمل کردن ریسک ضرر را بسیار کاهش می‎دهد. آدم حرفه‎ای همیشه ریسک‎ها را در نظر می‎گیرد و محاسبه می‎کند و هیچ‎گاه ضرر نمی‎کند. نیازی نیست در تور همه چیز وجود داشته باشد. مهم است که سر و ته داشته باشد. در چک لیست‎تان، همه مسائل را ذکر کنید که در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا

سری جلسات گفت‎وگو با آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا – جلسه ششم

همان‎طور که در جلسات قبل گفته شد، هدف از سری جلسات گفتگو با آقای شهمیری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *