خانه / سیستم‎های رزرواسیون / آموزش گابریل / نکات آموزشی / نکات آموزشی گابریل – ورود به سیستم (ساین دادن) و ناحیه کاربری

نکات آموزشی گابریل – ورود به سیستم (ساین دادن) و ناحیه کاربری

سیستم گابریل

اولین گام برای ورود به سیستم گابریل (ساین دادن)، دادن sign به سیستم است. یک sign شامل سه جز می باشد:

  1. Agent Nbr یا کد آژانس مربوطه. برای مثال: ۳۲۵۱
  2. Account Nbr یا شماره حساب کاربر. برای مثال: ۱۱۱C
  3. User Grp یا گروه کاربران. برای مثال ۶۱

فردی که دوره (Homac) را گذرانده باشد می‎تواند یک Account Nbr داشته باشد و از طریق Agent Nbr آژانسی که در آن فعالیت می‎کند یک sign شخصی از ایرلاین مورد نظر دریافت می‎کند.

آژانس‎ها با توجه به نیاز خود و تعداد کارمندان درخواست ساین می‎دهند. ممکن است آژانسی دارای یک ساین برای هر ایرلاین طرف قرارداد با چند PID یا شماره کامپیوتر باشد و همه کارمندان با همان ساین کار کنند و هر کارمند برای خود ساین مجزا نداشته باشد و مسئله امنیتی آن عملا در آژانس معنی نداشته باشد. اما بهتر است برای جلوگیری از پیش آمدن مشکلات، ساین دفتر در اختیار هر کسی قرار نگیرد.

فرمت کلی ساین دادن به صورت زیر می باشد:    

SI   Agent Nbr / Account Nbr / User Grp

مثال:

SI 3251/111C/61

برای راحتی کار می توانید sign خود را در قسمت function keys از تب options بطور مثال برای دکمه ی Alt+F1 تعریف کرده و آن‎را ذخیره کنید طبق نمونه زیر:

SI 3251//111C/X

X به منزله اینتر کردن بر روی کیبورد می‎باشد.

هر sign شامل پنج area یا محیط می‎باشد: A,B,C,D,E

با دستور DA می‎توانید آن‎ها را مشاهده کنید. وقتی شما برای اولین بار به سیستم ساین می‎دهید، به طور اتومات سیستم شما را به area A می‎برد و ساین دادن دوباره شما را به area B . در حالی که شما یک رزرو یا Pnr ناتمام در area اول دارید. از طرفی می‎خواهید با سرعت زیاد کار دیگری انجام دهید وارد area دوم می‏‎شوید، در غیر این‎صورت بهتر است همیشه از یک area استفاده کنید تا در صورت فراموش یک کار ناتمام در area دیگر مثل نگهداری جا، مشکلی برایتان به وجود نیاید. سیستم area فعال را با قرار دادن یک * مقابل آن در نیتجه‎ی دستور AD، نشان می‎دهد.

برای جابه‎جایی بین صفحات در سیستم گابریل و خروج از یک area و ورود به یک area دارای ساین از دستور زیر استفاده می‎کنیم:

AIA 3251/111C

یعنی areaای که در آن قرار داریم را غیر فعال کرده و area A را فعال می‎کنیم.

از نتیجه دستور DA می‎توان به یک سری اطلاعات دیگر نیز رسید، ازجمله PID No یا شماره کامپیوتر، Time یا زمان Sign In  شدن، User Grp No ، کد شهر، Office Nbr کد ایرلاین و Hard copy یا شماره پرینتر.

همان‎طور که قبلا اشاره شد، PID Nbr  شماره کامپیوتر می‎باشد و یک آژانس ممکن است برای یک ساین درخواست چند PID بنا به تعداد سیستم‎های کامپیوتری خود داشته باشد. یعنی هم‎زمان از یک ساین، چند کاربر کامپیوتر بتوانند استفاده کنند.

شماره PID همیشه بر روی رزروهای انجام شده از آن PID ثبت می‎شود و یکی از راه‎های تشخیص اینکه یک رزرو توسط کدام کاربر انجام شده همین شماره PID می‎باشد.

برای غیر فعال کردن یک area از دستور DA و برای فعال کردن دوباره آن از AIA استفاده می‎کنیم. همچنین، برای Sing Out یک area فعال از دستور SO استفاده می‎کنیم و برای SO کردن هم‎زمان چند area  دارای ساین از دستور XO می‎توان استفاده کرد.

خلاصه‎ی کاملی از دستورات DA، AO، AI، SO و XO به‎همراه مثال و توضیح در مطلب ناحیه کاربری (AREA) آمده است.

 

تهییه شده توسط خانم پریسا اسکندری، مدیر فنی بند الف آژانس مسافرتی آردا آفرین ارومیه

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

نکات آموزشی گابریل

نکات آموزشی گابریل – درس‌نامه ۱۷

کوئیک نوت ۱۴۵: دستور FSN: با استفاده از این دستور توضیحات مربوط به دستورات نرخ گیری …

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام وقت بخیر
    یه سوال داشتم من تو شهرستان هستم و برای شروع یه دوره خیلی باید منتظر باشم که شروع بشه من تو دوره رزرویشن گابریل ثبت نام کردم ولی ۵ ماه هست که هنوز خبری نیست میخواستم بدونم کتاب جزوره یا مطلبی هست که من خودم شروع به خوندن بکنم برای آشنایی با این دوره یا مطالبی که تو این سایت هست برای آشنایی با دوره گابریل کافی هست؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام، کدهایی که در وب‎سایت ما ارائه شده یه مقدار تخصصی و دانش قبلی می‎خواد. شما می‎تونید از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی دانشکده گردشگری بپرسید و یا توی اینترنت سرچ کنید، فک کنم کتاب‎هاشو پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *