خانه / پرواز، تور و هتل / اصطلاحات پرواز / معرفی بلیط چارتر و سیستمی

معرفی بلیط چارتر و سیستمی

اگر در یک آژانس مسافرتی مشغول به کار هستید احتمالا مسافران زیادی از شما می‌پرسند «تفاوت بلیط چارتر و بلیط معمولی چیست؟» یا «بلیط چارتر برای ما بهتر است یا بلیط سیستمی؟» و شما بایستی با در نظر گرفتن ویژگی‌های آن مسافر، اطلاعات به‎خصوصی را در این رابطه به او بدهید. آکادمی فرانگر در این مقاله نکاتی که لازم است در این رابطه بدانید را فراهم کرده است.

بلیط هواپیما چارتری و سیستمی

چارتر چیست؟

چارتر در اصل به معنای دربست کرایه دادن است. در اصطلاحِ آژانسی به پروازی گفته می‌شود که تعدادی از صندلی‎های آن به‎صورت عمده توسط یک آژانس اجاره شود. در این صورت می‌گوییم که آژانس صندلی‌ها را چارتر کرده است. در ضمن به آن آژانس، چارتر کننده و به ایرلاین مربوطه چارترشونده یا چارتردهنده گفته می‌شود. در واقع در این حالت، آژانس مسافرتی مسئول فروش بلیط آن صندلی‌ها می‌شود و قیمت آن‌ها را تعیین می‌کند.

البته اصطلاح چارتر فقط برای صندلی‌های هواپیما به کار نمی‌رود و در مورد اتاق‌های هتل و بلیط‌های قطار نیز کاربرد دارد.

چرا آژانس‌ها چارتر می‌کنند؟

مانند هر خرید عمده‎ای، با چارتر کردن می‌توانید کمتر از قیمت واقعی هزینه کنید. حال فرض کنید آژانس‎تان می‌خواهد تور تفریحی کیش برگزار کند. در این صورت به نفعش است که پروازهای رفت ‌و برگشت مورد نیاز را چارتر کند تا هزینه تمام‌شده تور پایین‌تر بیاید.

همچنین برخی آژانس‌ها پروازهای مسیرهای پر رفت‌وآمد را مخصوصا در ایام پرمسافرت سال چارتر می‌کنند. چرا که از به فروش رفتن صندلی‌ها اطمینان دارند.

البته ناگفته نماند که چارتر کردن مختص آژانس‌های مسافرتی نیست و هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند چارترکننده باشد. به عنوان مثال یک شرکت که در روزهای معینی از سال کارمندانش را به سفر کاری می‌فرستد می‌تواند صندلی‌های پرواز موردنظرش را چارتر کنند. در این راستا، صحبت‎های آقای شهمیری، مدیر آژانس مسافرتی ارمیترا در زمینه‎ی بلیط‎های چارتر می‎تواند تکمیل کننده این مقاله محسوب شود.

ویژگی‌های بلیط چارتر

 1. از آن‎جایی که قیمت بلیت چارتر را آژانس تعیین می‌کند و قیمت آن به طور مقطعی تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضاست، همواره نوسان زیادی در قیمت بلیط چارتر مشاهده می‌کنیم. البته به هیچ عنوان این قیمت نباید از نرخ مصوب بالاتر برود.
 2. خریدار بلیط چارتر به‌ هیچ‌ وجه حق کنسلی یا تغییر نام یا تغییر تاریخ بلیط را ندارد.
 3. بلیط چارتر هیچ‌گونه تمایزی بین افراد جانباز و معمولی یا خردسال و بزرگ‌سال قائل نمی‌شود و برای همه یک نرخ دارد. اما برای نوزادان همواره فارغ از مسیر پرواز یک نرخ ثابت ارزان‌تر دارد.
 4. گاهی اوقات که آژانس نمی‌تواند تمام بلیط‌های چارتر را به مسافران خود بفروشد، در فاصله زمانی نزدیک به پرواز قیمت بلیط را پایین می‌کشد تا فروش برود. این گونه بلیط‌های چارتر ارزان را تحت عنوان «بلیط لحظه آخری» نیز می‌شناسند.
 5. از آن‎جایی که بلیط چارتر قابلیت کنسلی ندارد، ابتدا باید هزینه را از مسافر دریافت و سپس بلیطش را صادر کرد. همچنین لازم است قبل از ثبت بلیط، مسافر تمام اطلاعاتش را بر روی کاغذ بنویسد تا بعد از صدور بلیط هیچ‌کدام را انکار نکند.
 6. مسافرانی که کلاس‌های پروازی تجاری (business class) و درجه‌یک (first class) را ترجیح می‌دهند، نمی‌تواند از بلیط چارتر استفاده کنند چرا که آژانس‌ها عموماً ارزان‌ترین کلاس پروازی را چارتر می‌کنند.

ویژگی‌های بلیط سیستمی

 1. این بلیط‌ها متعلق به خود شرکت هواپیمایی کشوری هستند، در نتیجه نرخ آن‌ها مصوب است و آژانس‌ها حق ندارند بلیط را به قیمت بالاتر از نرخ مصوب بفروشند. لذا در آن صورت مسافر می‌تواند شکایت کند. با این وجود، این نرخ باتوجه به به فصل‌ها متغیر است.
 2. در پروازهای داخلی که نرخ مصوب پرواز کم است، به منظور حفظ تعادل بازار، آژانس‌ها حق ندارند پایین‌تر از نرخ مصوب نیز بفروشند.
 3. خریدار بلیط سیستمی می‌تواند بلیط خود را کنسل یا تاریخ آن را عوض کند. البته با پرداخت جریمه‌ای که از قبل توسط مدیران فنی ایرلاین تصویب شده است.
 4. پروازهای سیستمی برای جانبازان، خانواده شهدا و کودکان نرخ تخفیف‌دار دارند. البته این تخفیف‌ها همیشگی نیستند. مثلاً ممکن است یک ایرلاین دو روز در هفته برای جانبازان نرخ تخفیف‌دار ارائه کند. این تخفیف برای جانبازان ۵۰ درصد و برای نوزادان بعد از کسر مالیات ۱۰ درصد است. لازم به ذکر است که اصطلاح نوزاد برای بچه‌های زیر دو سال استفاده می‌شود.
 5. پروازهای سیستمی شامل انواع کلاس‌های پروازی درجه‌ یک (first class)، تجاری (business class) و اقتصادی (economic class) می‌شوند.
 6. در بعضی مواقع که بلیط‌های یک پرواز کمتر از حد معمول به فروش می‌رود، ایرلاین کلاس پروازی را به «کلاس لاو» تغییر می‌دهد. یعنی بلیط‌ها را مانند بلیط چارتر با قیمت پایین‌تر و بدون قابلیت کنسلی به فروش می‌گذارد.

بلیط-هواپیما

فول‌چارتر و سیت‌چارتر

فرض کنید آژانس A یازده فروند هواپیما دارد که چارتر کرده است و باید در روز ۱۱ پرواز رفت و برگشت هرکدام با ۱۴۰ صندلی داشته باشد. از آن‎جایی که پر کردن تمام این پروازها کار مشکلی است، آژانس A تصمیم می‌گیرد ۵ پروازش را در اختیار آژانس B قرار دهد و پولش را بگیرد. در این حالت همان‌طور که پیش‌تر گفتیم آژانس B یک آژانس «چارتر» است. اما اگر آژانس A تمام ۱۱ هواپیمایش را در اختیار آژانس B می‌گذاشت، آژانس B را «فول‌چارتر» خطاب می‌کردیم. حال فرض کنید آژانس B ببیند که نمی‌تواند تمام بلیط‌هایش را بفروشد و ۲۰ صندلی از یک هواپیما را در اختیار آژانس C قرار دهد. آنگاه آژانس C یک آژانس «سیت‌چارتر» است.

سیت-چارتر

فروش شناور بلیط چارتر

اگر آژانس شما سابقه آن‎چنانی ندارد و رابط خوبی برای ارتباط با ایرلاین‌ها ندارید جای نگرانی نیست. شما می‌توانید یک سیستم فروش شناور برای خود تعریف کنید. فرض کنید آژانس X پرواز کیش را با قیمت ۱۳۰ برای فروش گذاشته است. شما پروازی دقیقاً با همان مشخصات تعریف می‌کنید، منتها به قیمت کمی بالاتر، مثلاً ۱۴۰٫ حال به محض اینکه مسافر برای خرید بلیط به سیستم شما مراجعه کند، پول واریزی‌اش با کسر سود به سیستم آژانس X منتقل می‌شود و بلیط از سیستم آژانس X برایش خریداری و به سیستمش منتقل می‌شود. در این صورت اگر بلیط‌ها فروش بروند سود می‌کنید و اگر هم فروش نروند ضرری نمی‌کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت بلیط‌ها

آژانس مسافرتی

۱٫ زمان خرید بلیط

بلیط سیستمی را هر چه زودتر بخرید برایتان ارزان‌تر تمام می‌شود. اما در مورد بلیط چارتر قضیه کاملاً متفاوت است. هرچه به موعد پرواز نزدیک‌تر می‌شوید بلیط ارزان‌تر می‌شود.

۲٫ فصل پرواز

در فصول مختلف با توجه به میزان تقاضا، قیمت بلیط‌ها تغییر می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال در اواسط مرداد قیمت بلیط قشم بسیار ارزان می‌شود.

۳٫ رقابت ایرلاین‌ها

هرچه تعداد ایرلاین‌ها و هواپیماهای یک مسیر بیشتر باشد، نرخ رقابتی‌تر  و بلیط ارزان‌تر می‌شود. به ‌عنوان ‌مثال هواپیماهای زیادی در مسیرهای تهران – کیش و تهران – مشهد تردد می‌کنند و ایرلاین‌ها برای حفظ مشتری‌های خود مجبورند نرخ را پایین‌تر بیاورند. اما در مسیری مانند تهران – تبریز که ایرلاین‌های زیادی فعال نیستند، حتی در پروازهای چارتر هم قیمت کاهش چندانی ندارد.

۴٫ نوع هواپیما

در ایران دو نوع هواپیما داریم: بوئینگ و ایرباس. در هواپیماهای ایرباس ردیف صندلی‌ها کمتر است و در کل بیشتر مردم تصور می‌کنند که ایرباس بهتر است. به همین خاطر حاضرند پول بیشتری برایش بدهند. در حالی که موتور هواپیمای ایرباس برای مناطق گرم، مرطوب و طولانی ساخته شده است و برای برخی مسیرها مانند تهران – مشهد مناسب نیست و موتور دچار لرزش می‌شود. اما برای مسیرهایی مانند تهران – دهلی مناسب است.

۵٫ جایگاه صندلی در هواپیما

علاوه بر تفاوت قیمت کلاس‌های سه‌گانه هواپیما، در کلاس اقتصادی نیز صندلی هر قسمت قیمت خاص خودش را دارد. ارزان‌ترین بلیط‌ها مربوط می‌شود به صندلی‌های نزدیک بال هواپیما. چرا که بیشترین آلودگی صوتی و ارتعاشی را دارد و همچنین در صورت سقوط هواپیما بیشترین آسیب احتمالی متوجه آنجاست. اما مسافران ساکن جلوی هواپیما نه تنها این مشکلات را ندارد، بلکه در مقصد زودتر از بقیه می‌توانند پیاده شوند. پس صندلی‌های این جایگاه گران‌تر از بقیه است.

بلیط چارتر و سیستمی

درباره مهدی حبیب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *