خانه / پرواز، تور و هتل / اصطلاحات هتل / نیم شارژ و ساعت ورود و خروج هتل

نیم شارژ و ساعت ورود و خروج هتل

هتل

درباره‌ی قوانین نیم شارژ و ساعت‌های ورود و خروج کمی توضیح دهید.

طبق قانون هتلی در کل دنیا ساعت ورود، ۲ بعد از ظهر و خروج، ۱۲ ظهر است و اگر مسافری بخواهد زودتر از ساعت ۲ به هتل مراجعه کند یا دیرتر از ساعت ۱۲ بخواهد اتاق را تحویل دهد، باید حتما با پذیرش هتل هماهنگ کند؛ چون منوط به پرداخت هزینه ای مازاد می‌شود. به این هزینه مازاد، نیم شارژ گفته می‌شود که نصف مبلغ بُرد یک شب آن هتل است. بعدا در بخش قیمت بُرد توضیحش را می‌دهم. در نیم شارژ، نکته کوچکی وجود دارد که خیلی مورد سوال قرار می‌گیرد و بعضا چون اطلاعی از آن ندارند، سوء تفاهم پیش میاید. مثلا: برد اتاق هتل پارسیان استقلال تهران، شبی ۵۰۰ هزار تومان است و آژانس قیمت را برای مسافر با تخفیف حساب کرده و ۳۵۰ هزار تومان فروخته است.

حالا اگر این مسافر بخواهد این اتاق را نیم شارژ بگیرد، باید نصف مبلغ برد بدون تخفیف را به هتل پرداخت کند؛ یعنی نصف مبلغ رزرو هتل (۵۰۰ تومان) که ۲۵۰ تومان می‌شود؛ ولی مسافرها فکر می‌کنند باید نصف ۳۵۰ هزار تومان را، یعنی ۱۷۵ هزار تومان، پرداخت کنند؛ در صورتی که باید ۲۵۰ هزار تومان را بپردازند. پس نیم شارژ می‌شود نصف مبلغ برد یک شب اتاق.

هم نیم شارژ ورود داریم، هم نیم شارژ خروج. ساعت ورود به هتل ۲ بعدازظهر است. مسافر اگر بخواهد نیم شارژ داشته باشد، هتل به او می‌گوید: شما اگر بخواهید می‌توانیم از ۸ صبح اتاق را به شما تحویل دهیم، باید مثلا ۲۵۰ هزار تومان اضافه پرداخت کنید. مسافر می‌گوید من ساعت ۵ صبح می‌رسم. هتل می‌گوید: آن دیگر شامل نیم شارژ نمی‌شود و شما باید یک شب قبلش را رزرو کنید. به خاطر این که اتاق را باید از یک روز جلوتر کامل برایشان خالی بگذارند تا ایشان ۵ صبح که می‌رسند، بلافاصله بتوانند از اتاقشان استفاده کنند. بنابراین خیلی از مسافرها به‎گونه‌ای پروازهایشان را می‌گیرند که حدود ساعت ۱۱ الی ۱۳ به هتل برسند که بارهایشان را به اتاق چمدان و پذیرش تحویل دهند و به قول خودشان دوری بزنند و از رستوران استفاده کنند یا در لابی بنشینند تا ساعت تحویل اتاقشان، یعنی ۲ ظهر برسد و بروند از اتاقشان استفاده کنند.

معمولا ساعت ورود ۲ بعد از ظهر است؛ اما ما هتل‌هایی داریم که ساعت ورودشان هم متفاوت است. مثلا، هتل لاله کندوان تبریز، هتل ۵ ستاره‌ای است که ساعت ورودش ۳ بعدازظهر و از آن طرف، ساعت خروجش ۱ بعدازظهر است. یعنی شما تا ساعت ۱ بعدازظهر می‌توانید از اتاق استفاده کنید. اگر بیشتر از ۱۲ ظهر در هتل بمانید، بعضی از هتل‎ها ارفاق می‌کنند و می‌گویند که نیم ساعت، یک ساعت عیبی ندارد، ولی مسافران باید این ارفاق را حتما قبلش با پذیرش چک کنند. مثلا هتل استقلال اگر ۱۲ بشود ۱۲:۳۰، نیم شارژ می‌گیرد، ولی هتلی هم هست که می‌گوید اگر از ۱۲ می‌خواهید دیرتر بروید من تا ساعت ۲ ظهر هیچ پولی از شما نمی‌گیرم. طبق قانون اتحادیه صنف هتل داران، از ساعت ۱ بعدازظهر تا ساعت ۳ بعدازظهر را نیم شارژ خروج می‌گویند. می‌گویند ۳ به بعد باید کل مبلغ شارژ را بدهید. بعضی هتل‌ها هم می‌گویند تا ۳ اشکال ندارد؛ اما اگر تا ۶ شد، باید نیم شارژ بدهی و ۶ به بعد، باید کل مبلغ اتاق را بدهی.

این قانون‌های اتحادیه است که برای هتل‌های مختلف، متفاوت است. هر هتلی، قانون‌های خاص خودش را دارد. بنابراین یک مسافر باید ساعت‌ها را با پذیرش چک کند که بداند تا چه ساعتی پذیرش هزینه‌ای نمی‌گیرد و تا چه ساعتی نیم شارژ می‌گیرد.

استاندارد خاص یا قانون مشخصی ندارد؟

این قانون خود هتل است. هر هتلی هر قانونی که بخواهد می‌تواند داشته باشد. مثلا هتلی می‌گوید که اصلا من نیم شارژ ندارم. می‌گوید ساعت خروج من تا ۱۲ است و من نیم شارژ ندارم. حالا شاید تا ساعت ۱ را به شما ارفاق کردیم، ولی نیم شارژ نداریم و هزینه یک شب کامل را می‌گیریم. این مورد جزو قوانین هتل اعلام می‌شود که هتل شامل نیم شارژ نمی‌شود. در زمان پیک سفر، هتل‌ها به هیچ عنوان نیم شارژ ندارند؛ چون آن زمان می‌گویند: اتاق‌ها بک تو بک اند؛ یعنی رزرو اتاق‌ها بلافاصله و پشت سر هم بسته شده‌ است و اصلا نیم شارژ نمی‌دهند. هتل‌هایی هستند که همیشه مسافر دارند و شلوغ هستند و به مسافر می‌گویند ورود زودتر از موعد و خروج دیرتر از موعد را حتما با پذیرش هماهنگ کنید. یعنی اصلا این اختیار را به آژانس نمی‌دهند. می‌گویند مسافر اگر می‌خواهد، باید قبلش با ما هماهنگ کند و به پذیرش بگوید؛ ولی بعضی از اوقات هم، قانون‌هایشان را از قبل اعلام می‌کنند و آژانس در سایت اطلاع‌رسانی می‌کند و به ازایش از مسافرمان پول می‌گیرد؛ کل هزینه‌اش را هم به هتل پرداخت می‌کند. نیم شارژ، هیچ سودی برای آژانس ندارد؛ چون همان مبلغی را که از مسافر می‌گیرند، عینا باید به هتل بدهند و هتل در نیم شارژ به آژانس تخفیف نمی‌دهد. این از بحث نیم شارژ.

ساعت ورود و خروج را هم که در سایت‌ها اعلام می‌کنند، حتما باید قبلش چک کنند. مثلا، من خودم مسافری داشتم که ۲۸ام اتاق رزرو کرده بود و نمی‌دانست که اگر ۲۸ام رزرو کند ۲ به بعد اتاق را تحویلش می‌دهند. از صبح به هتل رفته بود و فکر می‌کرد که چون ۲۸ ام رزرو کرده‌است هر ساعتی از ۲۸ام می‌تواند اتاق را تحویل بگیرد. این را باید برای مردم جا بیندازیم که هتل ساعت خاصی دارد. چه برای ورود و چه برای خروج.

ممنون از توضیحاتتون.

 

جلسه اول گفت‎وگو با سرکار خانم فتانه صانعی در مورد تعاریف و اصطلاحات هتل

درباره عرفان آسیابچی

توسعه دهنده کسب و کار و مسئول مصاحبه با افراد موفق صنعت گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *