خانه / پرواز، تور و هتل / اصطلاحات تور / تور‌های مسافرتی و اجزای آن‌ها

تور‌های مسافرتی و اجزای آن‌ها

تور

“تور”

ابتدا لازم است تعریفی از واژه تور داشته باشیم.
تور در لغت به معنای گشت و سیاحت می باشد و اگر در علم گردشگری بخواهیم آن را تعریف کنیم عبارت است از:”مجموعه امکانات مورد نیاز در یک سفر که توسط یک ارگان یا یک آژانس مسافرتی برای یک شخص یا یک گروه برنامه ریزی و ارائه می‌شود”.

تور گردانان

تور گردانان مجموعه ای به نام تور را طراحی میکنند یعنی مقصد را به همراه تاریخ و برنامه های غذایی و حمل و نقل و گشت های انجا طراحی میکنند و هزینه را براورد کرده و به صورت قیمت پکیج تور ارائه میدهند. از آنجا که برنامه ریزی برای تور احتیاج به تمرکز دارد، فضایی به جز فضای خدمات مسافرتی تحت عنوان دفتر تورگردانی به  آن اختصاص می‌دهند.

اجزاء تور

نیاز های مسافر از اول تا آخر تور جزء تور و مسئولیت آژانس محسوب میشود. این نیاز ها به شرح زیر میباشد:

حمل و نقل

منظور از حمل و نقل وسیله ایست که مسافر را از مبدا به مقصد میرساند که میتواند قطار، اتوبوس، کشتی یا هواپیما باشد که باید توسط آژانس تور گردان هماهنگ شود. در مورد انتقال مسافران از فرودگاه یا ترمینال به هتل یا محل اقامت یا برای گشت های شهری نیز آژانس موظف است وسیله نقلیه ای را برای مسافران هماهنگ و آماده کند.

مراسم استقبال و بدرقه

در این مرحله تور گردانان با شرکت های مسافرتی هماهنگ شده و مسافران را از لحظه ی رسیدن تا هتل یا محل اقامت همراهی میکنند.

اقامت

در مورد اقامت مسافران، معمولا تور گردانان با هماهنگ کردن با مراکز اقامتی(هتل ها از یک تا هفت ستاره،مهمان سرا ها،کمپ ها یا کشتی های کروز) از مهمان های خود پذیرایی می‌کنند.

تغذیه

تور گردانان با توجه به قراردادی که با مسافر خود بسته اند (تعداد وعده و محدودیت ها) باید خوراک به مسافر خود ارائه دهند که این خوراک را میتواند هتل تامین کند یا تور گردان از بیرون تهیه کرده و به مسافران سرویس دهد. هم چنین نوشید‌نی ها (الکلی ،غیر الکلی، سرد یا گرم) و میاان وعده ها نیز جزء بحث تغذیه حساب میشوند.

گشت

تور گردانان به منظور آشنا کردن مسافران با محل های تاریخی و موقعیت جغرافیایی و تفریحی برای آن‌ها برنامه هایی تدارک دیده و اجرا می‌کنند. گشت شامل بازدید از موقعیت شهری مقصد به صورت نیمروز و یا تمام روز با پذیرایی ناهار یا شام در نظر گرفته میشود.

گشت تور

خرید و سوغاتی

میتوان گفت خرید یکی از اجزاء ضروری هر تور است معمولا تور گردانان مراکز خریدی را انتخاب میکنند که  معرف فرهنگ قوم مقصد باشد. عموما صنایع دستی یا مراکز خرید دیگر مانند پوشاک، طلا، جواهرات و … مورد توجه مسافران قرار میگیرد. به هر حال مهم ترین چیز که باید مد نظر تور گردانان قرار گیرد این است که مسافران عموما به دنبال خرید سوغاتی هستند.

اسکورت و راهنمایان

اسکورت یا راهنمایان تور کسانی هستند که در تمام طول سفر همراه مهمانان هستند و انها را همراهی میکنند مانند راننده ، لیدر، مدیر تور و …

درباره عاطفه انیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *