خانه / پرواز، تور و هتل / اصطلاحات تور / ابعاد تشکیل دهنده‌ی تور مسافرتی

ابعاد تشکیل دهنده‌ی تور مسافرتی

تور

امروزه یکی از جذاب‎ترین راه‎هایی که کشورها از آن درآمدزایی می‎کنند، مبحث گردشگری و توریسم می‎باشد. کشور ما نیز از جذابیت‎های توریستی بی‎نصیب نبوده و با بهره‎گیری از مدیریت اصولی و مبتنی بر موازین روز دنیا، می‎تواند توجه گردشگران بیشتری را به خود جلب کند.

این موضوع آکادمی فرانگر را بر آن داشت تا به بررسی برخی از ابعاد و مباحث مرتبط با تشکل‎های تورگردان بپردازد:

بخش مدیریتی

در این بخش، وظیفه نظارت بر تمامی امور مربوط به فعالیت‎های مجموعه اعم از ازتباط با هتل‎ها، شرکت‎های حمل و نقل، انتخاب راهنمایان و همچنین قیمت گذاری بر عهده ی مدیر عامل است. در دیگر قسمت بخش مدیریت، مدیر مجموعه تورگردان نقشی اساسی در برنامه‎ریزی تحقیقات مقصد و مطالعه و آنالیز گزارش‎های مورد نیاز جهت تنظیم برنامه سفر ایفا می‎کند.

بخش اداری

بخش اداری تشکل‎های تور گردان مکاتبات اداری با هتل‎ها، شرکت‎های حمل و نقل و هواپیمایی، کارگزاران داخلی و خارجی و برنامه‎ریزی‎های مورد نیاز تبلیغات را در بر می‎گیرد. ارسال و دریافت ایمیل در رابطه با بخش های مختلف خدمات تور، معرفی محصولات، تنظیم لیست سفارت جهت اخذ ویزا، لیست های پروازی و اتاق از دیگر وظایف این بخش است.

بازاریابی و فروش

مانند اکثر حرفه‎های تجاری، تورگردانان برای معرفی محصولات خود، به افرادی نیاز دارند که در زمینۀ بازاریابی و فروش خبره باشند. همکاری تشکل‎های تورگردان با مدیران بازاریابی با استفاده از سیستم امتیاز حقوق و مزایا به‎صورت کمیسیون فروش در سفر‎های انفرادی و گروهی شکل می‎گیرد. لازم به ذکر است که بخش فروش دفترهای خدمات مسافرتی نیز مستقیما کار فروش را انجام می‎دهند، اما به دلیل حجم بالای فعالیت، از بازاریابی چشم پوشی می‎کنند.

اخیرا با پیشرفت علم الکترونیک و استفاده از آن در امر توریسم، بسیاری از تشکل‎های تورگردان تمرکز خود را روی طراحی وب‎سایت‎ها یا صفحات مجازی مطلوب و بهبود رتبه آن‎ها در لیست جستجوی گوگل بنا نهاده‎اند.

بخش عملیاتی

تور

این بخش، خود از پنج قسمت مختلف تشکیل شده است:

برنامه ریزی تور

تورگردانان پیش از این که برنامه سفری را تنظیم کنند، افرادی را استخدام می‎کنند تا به بررسی مقاصد سفر و جمع آوری اطلاعات لازم و تهیه گزارش مکتوب از مکان‎های مورد نظر بپردازند. این افراد اطلاعاتی از قبیل زمان لازم برای جا‎به‎جایی، نقاط استراحت، امکانات رفاهی و بهداشتی و نیازمندی‎های موجود در سفر را به تورگردانان منتقل می‎کنند.

متخصص-سفر

پردازش اطلاعات

پس از تحقیقات به‎عمل آمده، داده‎ها مورد بررسی دقیق قرار می‎گیرند و بر اساس این پردازش‎ها می‎توان بخش‎های مختلف مورد نیاز تورگردانان و مسافران را ساماندهی کرد:

تنظیم برنامه سفر، شناسایی بازار هدف، گسترش دامنه ارتباطات با ارائه دهندگان خدمات تور، هماهنگی جهت تسریع اخذ ویزا و تعیین قیمت نهایی هر پکیج مسافرتی با استفاده از پردازش دقیق داده‎ها ممکن خواهد بود.

رزرواسیون

معمولا مسافران برای انجام سفر‎های بلند مدت، از روزها قبل برنامه ریزی دقیقی را برای آماده سازی شرایط خود انجام می‎دهند. به‎همین دلیل شرکت‎های خدمات تور نیز می‎بایست خود را برای ارائه‎ی خدمات در آینده آماده کنند. از نمونه‎های ملموس این‎گونه خدمات می‎توان به فعالیت شرکت‎های هواپیمایی، هتل‎ها و شرکت‎های حمل و نقل زمینی اشاره کرد.

حسابداری

همانند هر فعالیت تجاری دیگری، تورگردانان نیز به عمل حسابداری نیازمند می‎باشند و اعمالی از قبیل تعیین میزان درآمد و هزینه‎ها، محاسبه‎ی حقوق مستخدمین، محاسبه‎ی بدهی‎ها و پرداخت آن‎ها و نظارت بر قیمت گذاری پکیج‎های مسافرتی را از این طریق به انجام می‎رسانند.

حسابداری-آژانس-هواپیمایی

همراهان تور

در نهایت به مبحث اسکورت یا همراهی تور اشاره می‎کنیم. همراهان تور افرادی هستند که در برنامه سفر، در کنار مسافران در تمام مسیر رفت و برگشت حضور دارند و آن‎ها را راهنمایی و همراهی می‎کنند.

تور

نکاتی مهم برای مشورت در انتخاب سفر مناسب و اصولی برای مشتریان شما

هرچند مکان‎هایی که شما به عنوان مقصد سفر آن‎ها را به مشتریان خود معرفی می‎کنید، ممکن است که ثابت باشد، اما زمانی که برای سفر آن‎ها در نظر می‎گیرید با شرایط مختلف تغییر می‎کند. سعی کنید با حوصله به بررسی شرایط مشتریان خود و همسفران‎شان بپردازید. اگر برای رویداد خاصی (مانند کنسرت، جشنواره و…) قصد سفر به مکان انتخاب شده را ندارند، با در نظر گرفتن زمان آزاد آن‎ها و پیوست دادن مرخصی‎هایشان به روز‎های تعطیل، می‎توانید مدت زمان بیشتری را با هزینه‎ی میانگین پایین‎تر برای مسافرت به آن‎ها پیشنهاد کنید. طبیعی است که در بازه‎های زمانی پر تقاضا، هزینه‎ی سفر به نقاط محبوب جهان بالاتر از روز‎های دیگر است.

برای جلوگیری از سردرگمی مشتریان، می‎توانید بادقت شرایط مقصد و جنبه‎های آن‎را به آن‎ها توضیح دهید. پس از انتخاب مقصد، می‎بایست فضایی را که برای اقامت باید درنظرگرفت به آن‎ها کنید. همچنین باتوجه به منطقه‎ی جغرافیایی و بافت محیط اقامت، لوازم مورد نیاز حمل و نقل را نیز پیش از سفر در نظر بگیرید. از اعتبار مدارک مسافرین خود اطمینان حاصل کنید و به آن‎ها گوش‎زد کنید که کارهای زمان بر را سریع تر انجام دهند. از مکان‎های پرخطر جهت مسافرت مشتریان خود دوری کنید و اطلاعات لازم در رابطه با فرهنگ و رفتار جامعه‎ی میزبان و نوع تغذیه آن‎ها را در اختیار مسافرین خود بگذارید. به‎ وضعیت آب و هوای مکان مورد نظر دقت کنید، زیرا آب و هوای نامناسب می‎تواند مسافران را غافلگیر کرده و لذت و آرامش مورد نیاز را از آن‎ها دور سازد.

درباره مهدی حبیب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *