اثرگذاری بهتر محتوا

بازاریابی محتوایی

محتوای شما زمانی اثر مناسبی بر مخاطب می‌گذارد که در تهیه و انتشار آن نکات دیگری را مد نظر قرار دهید. مخاطبان محتوا بدون شک با اختلاف زیادی مهمترین عنصر در برندینگ شما هستند. این مسأله در مورد آژانس‌های مسافرتی بسیار بیشتر خود را نشان می‌دهد. اما گاهی اوقات بهتر دیده شدن و حتی نادیده گرفتن دلخواه مشتری و مخاطب نیز می‌تواند به شما کمک کند. در اینجا چند عنصر را معرفی می‌کنیم برخی از آن‌ها بصورت مستقیم با مخاطب در ارتباط است، برخی بصورت نسبی و یک مورد با مخاطب سروکاری ندارد.

UI

این دو حرف کوتاه‌ شده‌ی عبارت User Interface است و معنای آن ظاهر و نمایش نهایی به مخاطب است. UI شامل رنگ‌بندی سایت شما، فونت نوشته‌های شما و ترکیب چینش عناصر صفحه‌ی وبسایت شما است.

UI یک نوع محتواست که مخاطبان بصورت ناخودآگاه از محتوای شما می‌گیرند. تأثیر رنگ‌ها بر احساسات و حتی نحوه‌ی تصمیم گیری افراد این روزها اثبات شده است. بنابرین اگر هدفتان اجرای توری بسیار شاد است، لازم است رنگ ‌های موجود در صفحه‌ی محتوای آن را بیسار شاد انتخاب کنید. یا اگر توری برای دیدن شکنجه‌گاه‌های ساواک برگزار می‌کنید، شاید رنگ صورتی جایی در کاور شما نداشته باشد.

UX

این کلمه هم کوتاه شده‌ی عبارت User Experience  است که معنای آن تجربه‌ی کاربر است. در تجربه‌ی کاربر عناصری از صفحه‌ی وبسایت یا وبلاگ شما اهمیت پیدا می‌کند که کاربر مستقیم با آن‌ها درگیر است. به عنوان مثال فیلدی که در آن می‌خواهد عبارت مورد نظر خود برای جستجو را وارد کند یا جاهایی از صفحه که مخاطب باید کلیک کند. در یک کلام هرجایی که مخاطب بخواهد علاوه بر خواندن و دیدن محتوا، بر روی صفحه‌ی مورد نظر فعالیتی انجام دهد، در حوزه‌ی UX است.

این روزها ابزارهایی مانند hotjar می‌توانند شمایی از رفتار کاربران در صفحات مختلف وب شما را بدست دهند. طبق این تعریف آیا کامنت‌های اینستاگرام یا وبسایت شما، جزو UX هستند؟

میکروکپی

میکروکپی در اصل نوعی محتواست و مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت شما را راهنمایی می‌کند. مواردی از قبیل “کلیک کنید”، “خطایی رخ داده است”، “با مدیر سایت تماس بگیرید”، “جستجو کنید” و … را می‌توانید با ترفندهای میکروکپی به محتوایی یونیک و زیبا تبدیل کنید که خشم و ناراحتی مخاطبتان را به لبخندی بر لب تبدیل کند. کدام یک از موراد زیر زیباتر است؟

 بازاریابی ایمیلی

 بازاریابی ایمیلی

در بازاریابی ایمیلی شما به دنبال فروش مستقیم نیستید بلکه می‌خواهید حضور و پویایی خود را به مشتریان قبلی یا کسانی که در سایت شما ثبت نام کرده‌اند اطلاع دهید.

احتمالاً شما هم با تعداد بیشماری از ایمیل‌ها در پوشه‌ی اسپم خود مواجه شده‌اید؛ این گونه ایمیل‌ها بیشتر از آن‌ که مشتری را به حضور در سایت شما و خرید از شما ترغیب کند باید دارای محتوایی باشد که ارزش مشتری را به آن‌ها یادآوری کند؛ به عنوان مثال به کاربران سایت خود ایمیل بزنید و به آن‌ها بگویید که از داشتن آن‌ها حس خوبی دارید و به این بهانه به آن‌ها روی یکی از تورهایتان تخفیف دهید؛ همچنین می‌توانید آخرین مقالات سایتتان را در قالب یک فایل پی‌دی‌اف یا روزنامه الکترونیکی درآورید و برای مشتریان خود بفرستید. این گونه کارهای ساده بسیار تأثیرگذار هستند اما در عین حال ممکن است برای برخی از کاربرانتان آزاردهنده باشد؛ بنابرین کسب اجازه مرتب از کاربران برای ارسال ایمیل بسیار زیباست و آن‌ها را راضی نگه می‌دارد.

بازاریابی کامنتی

بازاریابی کامنتی

در بازاریابی کامنتی شما با اکانت آژانس یا شرکت خود یا اگر یک راهنمای گردشگری هستید، با اکانت رسمی و شخصی خود می‌توانید در زیر پست‌های مربوط به حوزه گردشگری فعال باشید و تبادل نظر کنید و اگر کسی راهنمایی لازم داشت، به او کمک کنید.

در بازاریابی کامنتی باید اصل بی‌طرفی را رعایت کنید و فقط یک آموزنده‌ی مهربان باشید نه یک صاحب کسب‌وکار که می‌خواهید خدمات خود را بفروشید. البته ممکن است شما بصورت مستقیم در کامنت‌ها، برای تور خود یا خدمات خود تبلیغ کنید که مانعی ندارد؛ اما مطمئن باشید تأثیر یک آموزگار بی چشم داشت در برندینگ فوق‌العاده است.

سئو

سئو بر گرفته از عبارت Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. درواقع به پروسه بهینه سازی سایت و همچنین تمام محتوای موجود در آن به صورتی که بتواند در نتایج ارگانیک موتورهای جستجوگر از قبیل گوگل، بینگ، یاهو و … رتبه خوب یداشته اشد، سئو گفته می‌شود. فاکتورهای زیادی در سئوی سایت شما تأثیرگذار هستند؛ از کلمات بکار رفته در متن و محتوا تا لینک‌های ورودی به سایت شما، جزوی از سئو هستند.

سئو

حدود ۶۷ درصد کلیک‌ها در نتایج گوگل، در صفحه‌ی اول و بین ۵ لینک اول رخ می‌دهد. بنابرین شما به عنوان یک آژانس در رقابت با سایر آژانس‌ها باید سعی کنید، رتبه بهتری در نتایج موتورهای جستجوگر پیدا کنید.

 

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

نیازهای مردم در شبکه‌های اجتماعی

این روزها افراد توسط اطلاعات زیادی بمباران می‌شوند؛ اما برای یک آژانس فعال در حوزه‌ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *