استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا

ارائه‌ی یک تعریف یکپارچه از استراتژی سخت است اما بهتر است بگوییم که استراتژی مجموعه‌ای از تصمیمات شفاف و یکپارچه است به‌صورت زنجیره‌ای از مراحل تصمیم‌گیری و عمل است که هر مرحله، نتیجه‌ی مرحله‌ی قبلی است و نتیجه‌ی نهایی این چرخه‌ی تصمیم و عمل، رقابت موفق با دیگران است.

شما در هر کسب و کاری که دارید، لازم است استراتژی داشته باشید و این روزها سازمان‌ها نه تنها استراتژی‌های کوچکتری برای بازاریابی دارند، بلکه بازاریابی محتوایی آن‌ها هم تابع یک استراتژی واحد و منظم است.

استراتژیست‌های محتوا در سازمان‌ها کیفیت، حجم و نوع محتوا را مشخص می‌کنند؛ آن‌ها در زمان‌های مختلف پس از مشورت با سئومسترها، کار جدیدی را انجام می‌دهند یا با توجه به بازخوردهای تیم‌های CRM، کمپین‌ها یا فعالیت‌های ایمیل مارکتینگ‌ را طراحی می‌کنند. در برخی سازمان‌ها این کار توسط کارمندان متخصصی درون خود سازمان انجام می‌شود؛ اما هستند سازمان‌هایی که با توجه به مشغله زیاد، طراحی استراتژی بازاریابی محتوا را شرکت‌ها و گروه‌هایی خارج از خود سازمان می‌سپارند؛ به عنوان مثال شرکت فرانگر خود هم استراتژی تولید محتوای خود را دارد و هم برای آژانس‌های مختلف، پروژه‌های تولید محتوا و طراحی استراتژی محتوا را انجام می‌دهد.

استراتژی محتوا

اولین نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که هدف از استراتژی محتوا، محدود کردن دامنه‌ی وسیعی از فعالیت‌های محتوایی به فعالیت‌هایی هوشمندانه است که در وقت و هزینه برای تبلیغات، صرفه جویی شود. در نتیجه‎‌ی این محدودسازی شما به یک تقویم می‌رسید که بر اساس منابع مالی و انسانی موجود، باید برنامه‌ای زمانی برای فعالیت محتوایی خود طراحی کنید.

شناخت مخاطب

پایه و اساس استراتژی محتوایی شما باید مخاطبانتان باشد؛ در صنعت حساسی چون گردشگری که افراد دقت زیادی به خرج می‌دهند و تصمیم‌هایشان را با وسواس زیادی می‌گیرند، ایجاد ارتباط صحیح با آن‌ها بسیار ضروری است.

اگر یک آژانس گردشگری هستید که خدمات مسافرتی و مشاوره در زمینه‌ی گردشگری می‌رسانید، یا یک راهنمای تور هستید که قصد دارید تورهایی با ویژگی خاص برگزار کنید، یا حتی اگر وبسایتی برای فروش آنلاین بلیط هواپیما دارید، در ابتدا باید دایره‌ی مخاطبان خود را بشناسید تا متناسب با آن‌ها محتوا تولید کنید و در نهایت آن‌ها تصمیم بگیرند به مشتریان شما تبدیل شوند.

شناخت پرسونای مخاطب در این مرحله کاری ضروری است؛ به مجموعه ویژگی‌ها، ترجیحات و الگوهای فکری مخاطبان فرضی، پرسونای مخاطب گفته می‌شود. فرض کنید یک وب‌سایت فروش بلیط هستید؛ آیا شما بیلبورد خود را در ترمینال جنوب نصب می‌کنید یا در فرودگاه مهرآباد؟ اگر جواب سؤال برای شما بدیهی است، مثالی دیگر می‌زنیم. آیا اگر قصد دارید توری برگزار کنید و در آن به قله‌ی علم‌کوه صعود کنید، آیا ترجیح می‌دهید متن خود در مورد منطقه‌ی علم‌کوه را ادبی بنویسید یا به گونه‌ای بنویسید که چالش‌های مسیر صعود و ابزارهای فنی در آن توضیح داده شده باشد؟

استراتژی محتوا

هدفی که از طرح این دو مثال دنبال کردیم این بود که قبل از نوشتن، قبل از تولید عکس و قبل از گذاشتن پست اینستاگرامی خود، باید این سؤال را از خود بپرسید که “دوست دارم چه کسی این پست من را ببیند؟ شما باید آن فرد را انتخاب کنید و در مقابل آن برند خود و محتوای خود را به فردی تبدیل کنید که بهترین دوست آن فرد مخاطب است. هر محتوای شما باید این ویژگی را داشته باشد و با نفر معرف مخاطبانتان به راحتی دوست شود.

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوایی

ایده‌های تولید محتوا

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *