خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی محتوایی / ایده‌های تولید محتوا

ایده‌های تولید محتوا

بازاریابی محتوایی

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی خبرساز را شناسایی و ردیابی کنید و با بهره‌برداری از این مفاهیم، یک جریان خبری و روابط عمومی مؤثر پیرامون شرکت یا برند و فعالیت خود ایجاد کنید؛ در ادامه، ۲۰ مورد از ایده‌هایی خبری که کسب‌وکارهای فعال در حوزه صنعت هوایی و گردشگری می‌توانند با اتکا به آن‌ها پیرامون خود جریان خبری ایجاد کنند را بیان می‌کنیم که می‌تواند شما را در امر تولید خبر و اطلاع‌رسانی خدمات خود یاری کند.

به محتوایی که در آن کلمه‌ی “چگونه” قرار دارد، محتوای سبز می‌گویند. این گونه محتواها برای مخاطبان ارزشمند است و آن را دنبال می‌کنند.

سعی کنید از سفرها، فعالیت‌ها و حتی ورود و خروج مالی خود گزارش تهیه کنید و در قالب متن، اینفوگرافی و جداول ارائه دهید. با این کار مخاطبان حس می‌کنند بیشتر شما را می‌شناسند و در بلند مدت اسم شما را به خاطر می‌سپارند.

بصورت منظم یا غیر منظم، نظرسنجی‌های از محصولات خود و حتی در مورد فعالیت‌های محتوایی خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود مخاطبان ارزش و اعتباری که برایشان قائل هستید را درک کنند و مشتری پروپا قرص برند شما شوند.

برخی اوقات محتواهایی قرار دهید و به مخاطبان آموزش دهید چگونه می‌توانند از مشتریان شما باشند. به عنوان مثال ویدیویی ساده از مراحل ثبت آنلاین بلیط خود قرار دهید. یا ایده‌های خلاقانه‌تری وجود دارند از جمله اینکه یک تایم لپس آموزشی تهیه کنید که افراد از نزدکی‌ترین ایستگاه مترو چگونه می‌توانند به دفتر شما برسند.

گاهی اوقات می‌توانید محتوایی تهیه کنید که مقداری تحلیل باشد. البته این گونه محتوا مخاطبان خاص خود را دارد. مثلاً این موضوع را تحلیل کنید که آیا توسعه‌ی توریسم باعث چه اثرات مثبت و منفی بر طبیعت یا جامعه‌ی مقصد می‌شود.

بازاریابی محتوایی

تصاویر جشن‌هایی که در آژانس خود برگزار می‌کنید را به اشتراک بگذارید! باور کنید کاربران بیشتر به برند و آژانس شما علاقه‌مند می‌شوند.

برای برند خود یک تاریخچه تهیه کنید و با تصاویر و ویدیوهایی جذاب آمیخته کنید تا مخاطبان را بیشتر با شما درگیر کند.

محتواهای قدیمی خود را بررسی کنید و پست‌هایی را که هیچ ترافیکی ندارند و قدیمی شده‌اند یا غیر مرتبط هستند را بازنشر، بازسازی یا بازآفرینی کنید. در مورد این سه کلمه در بخش بعدی توضیح می‌دهیم.

پادکست‌ها محتواهایی جذاب هستند که شما می‌توانید از آن‌ها بهره برید تا برند خود را جا بیندازید. اما باید بسیار مراقب استفاده از پادکست‌ها باشید زیرا شمشیر دو لبه هستند و پادکستی ضعیف را بهتر است که به هیچ وجه شروع نکنید. اما در صورتی که بتوانید ایده‌ی مناسبی را عملی کنید، پادکست می‌تواند در برندینگ شما بسیار قدرتمتد ظاهر شود.

بازاریابی محتوایی

به شما توصیه می‌کنیم همیشه لینکی در سایت خود داشته باشید که تورهای ویژه یا بلیط‌های ویژه را نشان دهد. این لینک نه تنها از لحاظ بصری مخاطبانتان را جذب می‌کند، بلکه آن‎‌ها را ترغیب می‌کند تا روی این لینک کلیک هم بکنند.

گاهی اوقات به آموزش برخی مفاهیم بپردازید. به عنوان مثال انواع چمدان‌ها و کوله پشتی‌های مناسب برای هر سفر را پیشنهاد دهید یا برخی ابزار بسیار مهم در سفر را لیست کنید و در سایت، کانال تلگرام یا صفحه‌ی اینستاگرام خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود شما در دید مشتریانتان یک برند آموزنده و مهران باشید.

کمپین‌هایی راه بیاندازید که مشتریانتان خودبخود برند شما را تبلیغ کنند. به عنوان مثال می‌توانید خاطرات خوب مشتریان از برخورد مهمانداران هواپیما را در سایت خود قرار دهید یا رفتار محیط زیست دوستانه‌ی یکی از مسافران تورهایتان را به رشته تحریر در بیاورید. تصور کنید با این کار چه سودی به کل صنعت می‌رسانید و چقدر در دید افراد و سازمان‌ها قرار خواهید گرفت.

یکی از مهم‍‌ترین فعالیت‌ها در این صنعت، ایجاد یک هشتگ مخصوص به خودتان است. برای این کار شما باید در ابتدا محتوایی قدرتمند حول آن هشتگ داشته باشید و مخاطبان، این هشتگ را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مشاهده کنند. پس از این مرحله شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا در زیر پست‌های مرتبط، هشتگ شما را استفاده کنند. برای ترغیب بیشتر افراد به این کار می‌توانید جول این فعالیت مسابقه هم تعیین کنید. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت خود تبلیغ کنید که به بهترین متن، عکس یا ویدیویی که در طول این هفته از هشتگ ما در متن آن استفاده کرده باشد، به قید قرعه جایزه‌ای اهدا می‌کنیم. به جایزه‌ای بهتر از اهدای یکی از تورهای خود یا بلیط هواپیما یا کتابی در حوزه گردشگری نمی‌توانید که خود به نوعی یک تبلیغ جداگانه هم باشد.

افراد چارت‌ها و مقایسه‌ها را دوست دارند. برای بررسی و مقایسه انواع محصولات و خدماتی که ممکن است برای مخاطبان شما جالب باشد، زمان بگذارید. به عنوان مثال می‌توانید ویژگی‌های دو جاذبه از یک شهر را با هم در یک چارت مقایسه کنید. یا می‌توانید خدماتی که ایرلاین‌های مختلف داخلی و خارجی ارائه می‌دهند را بصورت اینفوگرافی، نمودار یا تصویر به مشتریان ارائه کنید.

بازاریابی محتوایی

یادتان باشد که موج سواری خبری ابزاری است که تیغی برنده دارد. اگر توان مقابله با جریان‌های شبکه‌های اجتماعی را دارید، می‌توانید از این نوع محتواها ایجاد کنید. به عنوان مثال تورهای مخصوص جام جهانی یا مسابقات آسیایی برگزار کنید، یا در پادکست‌ها و محتواهای خود به اتفاقاتی که این اواخر در اروپا، آمریکا یا خاورمیانه رخ داده است، اشاره کنید. یادتان باشد که تولید محتوا بر اساس مرگ شخصیت‌های معروف می‌تواند شما را تا اوج بالا ببرد یا شما را به کلی از بازار حذف کند.

از پشت صحنه‌ی کسب‌وکار خود گزارشی تصویری یا ویدیویی تهیه کنید؛ به عنوان مثال ویدیوهایی جذاب از ابتدا تا انتهای کارهای اجرایی یک تور را تهیه کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

در تاریخ‌های خاص، نحوه‌ی فعالیت خود را تغییر دهید. به عنوان مثال توری برگزار کنید به مناسبت روز جهانی دوقلوها که فقط دوقلوها بتوانند در این تور شرکت کنند. یا توری را برگزار کنید که همزمان با تولد نیما یوشیج، در منطقه‌ی یوش و بلده برگزار شود. این قبیل تورها را حتماً سعی کنید با یک تم فرهنگی مناسب و در عین حال جذاب برگزار کنید و در محتوای خود بر این نکته تأکید کنید.

در سایت خود بخشی را قرار دهید که در آن مشتریان تورهای پیشنهادی خود را ارائه دهند. این کار را می‌توانید در قالب یک کمپین هم به انجام برسانید. مثلاً از افراد بخواهید تور مورد نظر خودشان را پیشنهاد دهند و در یک مشابقه شرکت کنند. در نهایت به برنده، تور خودش را جایزه دهید!

سعی کنید بصورت هفتگی، محتوایتان یک تم واحد داشته باشد. به عنوان مثال هفته‌ای را به شهری خاص، هفته‌ای دیگر را به یک دسته از جاذبه‌های طبیعی و هفته‌ای را به گردشگری غذایی اختصاص دهید.

همیشه سعی کنید علاوه بر جذب مشتری و مخاطب، افراد را به کار در شرکت و آژانس خود ترغیب کنید. برای این کار می‌توانید محتوایی تولید کنید که از مزایای کار در آژانس خود بگویید. این کار برند شما را نیز تقویت می‌کند.

بازاریابی محتوایی

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

نیازهای مردم در شبکه‌های اجتماعی

این روزها افراد توسط اطلاعات زیادی بمباران می‌شوند؛ اما برای یک آژانس فعال در حوزه‌ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *