خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی محتوایی / نیازهای مردم در شبکه‌های اجتماعی

نیازهای مردم در شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

این روزها افراد توسط اطلاعات زیادی بمباران می‌شوند؛ اما برای یک آژانس فعال در حوزه‌ی گردشگری بسیار مهم است که بداند مخاطبانش در شبکه‌های اجتماعی و حتی فضای وب به دنبال چه محتوایی هستند. در این بخش چند مورد از نیازهایی که افراد دارند را بررسی می‌کنیم.

بازاریابی محتوایی

افراد در فضای مجازی به اطلاعات و محتواهایی که در لحظه زندگی کردن را به آن‌ها یادآوری کند، لذت می‌برند. این ویژگی بهترین فرصت برای فعالان و آژانس‌های گردشگری است تا با تأکید بر زیبایی‌های طبیعت یا دیدن فرهنگ‌های جدید و آشنایی با تاریخ آن‌ها، در لحظه زندگی کنند و برای مدتی کوتاه از دغدغه‌های زندگی فارغ شوند.

هیچ بعید نیست که اولین افرادی که برای لذت بردن سفر کرده‌اند همین قصد را داشته‌اند تا از فضای کار و زندگی روزمره خارج شوند و سعی کنند فقط از لحظات خود لذت ببرند.

بازاریابی محتوایی

داستان سرایی همیشه برای مردم جذاب است و در طول تاریخ انسان‌ها به داستان‌ها و شنیدن آن‌ها علاقه‌ی زیادی نشان داده‌اند. خبر خوب این است که در حوزه‌ی گردشگری به عنوان یک آژانس می‌توانید داستان‌های زیادی را مطرح کنید. شما می‌توانید برای معرفی مقصدی گردشگری از سرگذشت یک سری افراد استفاده کنید. تمام ما ایرانی‌ها از کتاب اجتماعی کلاس سوم و از طریق خانواده‌ی آقای هاشمی با دو شهر نیشابور و کازرون آشنا هستیم و این اهمیت داستان سرایی را نشان می‌دهد.

بازاریابی محتوایی

سعی کنید نوستالژیک باشید! هر محتوایی که خاطرات دوران کودکی و نوجوانی را برای افراد زنده کند، مورد استقبال است. فکر کردن به خاطرات خوب گذشته و یا حتی خاطرات مدرسه‌ برای افراد جذاب است. با مثالی که در بالا زدیم و عکسی که به آن ضمیمه کردیم، شما هیجان زده شدید و از خواندن آن لذت بردید. این قدرت کار نوستالژیک است.

افراد به‌طور غریزی به دنبال ارزش‌ها هستند و خبر خوب این است که صنعت گردشگری ضامن توسعه‌ی پایدار است. شما می‌توانید محتوایی تولید کنید و در آن بر اهمیت توسعه‌ی پایدار، توسعه‌ی روستایی و حفاظت ار محیط زیست و حیات وحش تأکید کنید. خوشبختانه در ایران اهمیت دادن به محیط زیست و حفظ حیات وحش و تنوع گونه‌های جانوری بسیار از گذشته بیشتر شده است و مردم علاقه‌ی زیادی به مشارکت در حفظ محیط زیست نشان می‌دهند. ناگفته نماند که محیط زیست و تنوع فرهنگی ایران همین منبع درآمد خود آژانس‌هاست و لازم است با محتوا به افراد این اهمیت را یادآوری کنید.

محتوایی که لبخند را بر لب مخاطب جاری کند همیشه مورد استقبال است. حتماً سعی کنید که محتوایتان جذاب باشد و خشکی آن را با جایگزین کردن کلماتی ساده می‌توانید تأمین کنید. مثلاً اگر به جای زیرشلواری بنویسید پیژامه همان هدف را رسانده‌اید اما متن شما خنداننده بوده است. البته مراقب باشید مرز دلقک بودن را رد نکنید! شما به عنوان یک آژانس مسافرتی دارای یک شخصیت حقوقی هستید و باید مخاطب و مشتری، شما را در برخی زمینه‌های زندگی خود الگو قرار دهد.

بازاریابی محتوایی

یک آژانس گردشگری می‌تواند افراد را شگفت زده کند. این اتفاق مخصوصاً در مورد ایران با تمام شگفتی‌های فرهنگی و طبیعی که دارد سخت نیست. کافی است به جنگل‌های هیرکانی به عنوان قدیمی‌ترین موجودات زنده و تنها باقیماندگان عصر یخبندان اشاره کنید. یا به فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه از ایران اشاره کنید، مخاطبانتان را شگفت زده خواهید کرد.

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوایی

ایده‌های تولید محتوا

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *