خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی محتوایی / محتوا چیست و ناشر کیست؟

محتوا چیست و ناشر کیست؟

بازاریابی محتوایی

فرهنگ عمید، آنچه درون چیزی قرار دارد، را “محتوا” معنی می‌کند. در واقع هر محتوایی ظرفی لازم دارد تا آن را در خود جا دهد. در طول تاریخ ظرف‌های متعددی وجود داشته است که از محتواهای مختلفی پر شده است. اولین ظرف‌ها شاید دیوارها و غارها بودند که با نقاشی‌ها و نوشته‌ها … پر شدند. انسان در طول تاریخ در حال تولید محتوا بوده است. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال از طریق محتوا می‌توان با دیگران ارتباط برقرار کرد، افکار و عقاید را گسترش داد و یا بوسیله‌ی آن یک چرخه‌ی کسب‌وکاری ایجاد کرد. اما اگر بخواهیم محتوا را دقیق‌تر تعریف کنیم، هرگونه وسیله برای برقراری ارتباط با دیگران را محتوا می‌گوییم.

در مقایسه با تعریف اصطلاحی محتوا، مظروف یا چیزی که درون چیز دیگر قرار می‌گیرد همان محتوا است. اما ظرف آن، تمام تکنولوژی‌هایی است که در اطراف خودمان می‌شناسیم. از دیوار و سنگی که انسان‌های باستان با استفاده از آن‌ها نقاشی می‌کشیدند تا اختراع ماشین چاپ و بعدها انقلاب دیجیتال و ظهور کامپیوتر‌ها، ابزارهای محتوا هستند. بسیار حائز اهمیت است که بدانیم هنوز روش‌های دیگر به کلی منسوخ نشده‌اند و هنوز در دانشگاه‌ها در مورد نقاشی صحبت می‌شود و ناشران و مطبوعات زیادی در سراسر دنیا به تولید محتوای کاغذی مشغول هستند. امیدوارم که گیج نشوید اما بگذارید به شما بگوییم که رنگ صندلی‌های خطوط مختلف مترو تهران یک نوع محتوا است. چه محتوایی در تصویر زیر وجود دارد؟

 

بازاریابی محتوایی

به کسی یا مجموعه‌ای که با هر هدفی محتوا تولید کند، ناشر می‌گوییم. در مورد مترو تهران که اشاره شد اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم، به تمام عوامل مترو تهران از خود مدیر عامل شرکت گرفته تا فروشندگان بلیط و انتظامات، ناشر می‌گوییم. این افراد گاهی سعی می‌کنند که محتوا تولید کنند و گاهی بدون اینکه خود بدانند، وارد فرایند تولید محتوا می‌شوند. به عنوان مثال تعداد افرادی که لازم است به آن‌ها یادآوری شود که از خط زرد عبور نکنند، خود نوعی داده و محتوا است و یا داده‌ای ملموس‌تر مانند تعداد مسافران در طول یک روز است. اگر به خود کارمندان مترو بگوییم شما ناشر هستید، تعحب خواهند کرد و البته حق هم دارند چون این نوع محتواها از نوع ملموس نیست. فعلاً مباحث را پیچیده نمی‌کنیم و در آینده توضیحات دقیق‌تری ارائه می‌دهیم.

انواع محتوا

این روزها به طور عامیانه به نوشته‌ها، عکس‌ها، ویدیوها، کمپین‌ها و … محتوا گفته می‌شود که هر کدام در ظرف خود قرار می‌گیرند. حوزه‌ی گردشگری رابطه‌ای تنگاتنگ با محتوا دارد و هر کدام از این نمونه‌های بیان شده، در این حوزه کاربرد دارند.

نوشته‌ها

نوشته‌ها اولین و ساده‌ترین نوع محتوا هستند و هزینه تولید پایینی دارند. اما در عین حال هنوز هم اثر و کاربرد زیادی دارند. نوشته در قالب‌های زیادی در می‌آید؛ ممکن است شما به عنوان مدیر محتوای یک آژانس یا شرکت گردشگری، تمایل داشته باشید مقالاتی را بصورت مرتب در وبسایت خود قرار دهید. این مقالات هم می‌تواند خبری باشد که از تحلیل اولیه‌ی مقداری از داده‌ها بدست بیاید، و هم تحلیل و توصیفی منطقی و منظم باشد که در این مورد نظرات شخصی هم وارد می‌شود. هنوز افراد بسیاری هستند که علاقه دارند توصیفات یک مکان گردشگری یا ویژگی‌ها آن را در قالب متن بخوانند. وبسایت‌هایی مانند Lonely Planet، Atlas Obscura، Expedia، Trip Advisor و صدها نمونه‌ی موفق خارجی دیگر هنوز هم بخش نوشتاری آن‌ها فعال است. از نمونه‌های داخلی محتوا هم می‌توانیم کارناوال، کجارو، همگردی و .. را مثال بزنیم که به وفور محتوای متنی دارند. این گونه محتوا هنوز هم مخاطب دارند و افراد زیادی با خواندن آن‌ها احساس راحتی دارند.

در بخش‌های آینده توضیح خواهیم داد که ارزش‌گذاری این محتواهای متنی بر اساس هوشمندانه بودن و کیفیت آن‌هاست. کتاب‌ها، چه بصورت الکترونیکی و چه بصورت چاپی هنوز خوانندگان زیادی دارند. سفرنامه نویسی یک نوع سبک ادبی به حساب می‌آید که به خودی خود حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است. کتاب‌های زیادی در سبک سفرنامه نویسی به چاپ رسیده‌اند که می‌توانیم به “آس و پاس در پاریس و لندن” اثر جورج اورول، “بازگشت از شوروی” اثر آندره ژید، “در هوای رقیق” اثر کاراکائور و صدها کتاب دیگر در لحن و سبک‌های مختلف اشاره کرد.

بازاریابی محتوایی

اما شما اگر آژانسی یا کسب و کاری در حوزه‌ی گردشگری دارید، می‌توانید هر از چندگاهی مقالات خود را بصورت یک کتاب الکترونیکی در قالب فایل پی‌دی‌اف به مخاطبان خود ارائه دهید. نمونه‌ی موفق این کار را در معرفی مقاصد گردشگری، سایت VisitDubai و در حوزه‌ی فعالیت‌های بازاریابی آژانسی و شرکتی، همین کتاب‌های آکادمی فرانگر است.

تصاویر

عکس‌ها، اینفوگرافی‌ها، کاورها، و حتی مطابق برخی تعریف‌ها، کل دایره‌ی ویدیوها هم جزو تصاویر دسته‌بندی می‌شوند. قدرت این‎گونه محتواها بسیار بالاست و مخاطبان‌ آن بسیار به ناشر علاقه و اعتقاد دارند. گاهی وقت‌ها هزینه‌ی تهیه‌ی بالایی دارند اما شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار در حوزه‌ی گردشگری باید به این نکته اعتقاد کامل داشته باشید که عکس‌های خوب و اینفوگرافی‌های کاربردی برای شما و جادو می‌کنند. فرض کنید می‌خواهید تصویر زیر را با استفاده از کلمات توصیف کنید:

بازاریابی محتوایی

این تصویر در هنگام طلوع آفتاب در فصل پاییز و در ارتفاعات فیروزکوه گرفته شده است. آسمان مقداری به رنگ بنفش است و ابرها بخاطر تابش خورشید کم رمق صبح، به رنگ صورتی دیده می‌شود. هر چه در ارتفاعات بالاتر رفته‌ایم، از تراکم جنگل کم شده است و رنگ برگ درختان در هنگام طلوع آفتاب منطقه را سرخ کرده است و …

دقت کردید؟ برای بیان تمام زیبایی نهفته در این عکس و هنر عکاس آن، لازم شد کلمات زیادی را بیان کنیم که تازه بسیار ناقص است و نمی‌تواند جایگزین یک نگاه کوتاه به تصویر شود. اما اطلاعاتی مانند هنگام طلوع آفتاب یا ارتفاعات فیروزکوه را به جز بوسیله‌ی متن و نوشته نمی‌توانستیم بیان کنیم بنابرین در این‎جا، نوشته و تصویر کامل‌کننده‌ی هم بودند.

اینفوگرافی‌ها هم این روزها بسیار رو به رشد هستند و اطلاعاتی مختصر و مفید را در یک نگاه کلی به مخاطب منتقل می‌کنند. اینفوگرافی‌های آکادمی فرانگر از این دست محتوا هستند که اطلاعات خوبی را از جاهای دیدنی، شهرهای مختلف ایران، غارها، مساجد، میراث جهانی یونسکو، آمارهای گردشگری و … بدست می‌دهد. توصیه می‌کنیم شما هم در کار خود، برای بازاریابی و یا شناساندن خود به مخاطبان از اینفوگرافی استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی

ویدیوها

همانطور که گفتیم، ویدیوها خود نوعی تصویر هستند که دارای حرکت هستند. گاهی ویدیوها صدا دار هستند و از خود این صداها، محتوایی مفید منتقل می‌شود و گاهی هم ویدیوها بی‌صدا هستند که تحت عنوان GIF آن‌ها را می‌شناسیم. فایل‌های ویدیویی در کنار نشان دادن تصاویری ملموس و قابل سنجش، می‌تواند حاوی مصاحبه، گویندگی، داستان و … هم باشد، تا پکیج کاملی از محتوا را ارائه دهد. تهیه‌ی این نوع محتوا آسان نیست و هزینه‌ی زیادی ممکن است روی دست شما بگذارد اما بدانید که کافی است اولین ویدیوی خود را تهیه کنید تا به قدرت اسرارآمیز آن پی ببرید.

یکی از نمونه‌های کارهای ویدیویی در حوزه‌ی گردشگری مربوط به گروه “اکسپدیا” است که ویدیوهایی با کیفیت بالا و حاوی اطلاعات گردشگری مفید ارائه می‌دهد. روش جذاب دیگری که این روزها بسیاری از افراد و شرکت‌ها اعم از راهنمایان گردشگری، بلاگرها و آژانس‌ها به آن روی آورده‌اند، تایم لپس است. اساس کار تایم لپس، گرفتن عکس‌های بسیار زیاد در فواصل زمانی کوچک است که باعث می‌شود تصاویر بصورت جذابی و با سرعت بیشتر از واقعیت پخش شوند.

محتوا

پادکست‌ها

به سریالی از فایل‌های صوتی که حول موضوعی خاص و در بازه‌های زمانی مشخص، بصورت آنلاین عرضه می‌شوند، پادکست گفته می‌شود. هر پادکست یک گوینده اصلی دارد اما گاهی اوقات توسط نرم‌افزارهای مخصوص مونتاژ نیز می‌شوند و قطعات موسیقی، صدای برخی افراد دیگر و سایر فایل‌های صوتی به آن‌ها اضافه می‌شود. ویژگی بارز پادکست‌ها این است که سرگرم کننده و اغلب خنداننده هستند. نمونه‎هایی از این نوع را می‎توانید در رادیو فرانگر ملاحظه نمایید.

محتوا

جداول، اطلاعات دسته بندی شده، نمودارها و …

گاهی اوقات اطلاعاتی کامل در یک موضوع خاص را نمی‌توان بصورت متنی بیان کرد زیرا مخاطب با خواندن آن گیج می‌شود و اگر از تصاویر و ویدیوها برای بیان آن‌ها استفاده شود، هزینه، زمان و حجم زیادی را می‌گیرد. در این شرایط استفاده از جدول‌ها، نمودارها و فایل‌های ارائه، بهترین جایگزین هستند. یک نمونه‌ی داخلی در این زمینه، جداولی است که تحت عنوان اطلاعات مفید در منوی اصلی سایت فرانگر قرار دارد. در این بخش از سایت، اطلاعاتی وجود دارد که هم دسته‌بندی شده و منظم هستند و هم برای کاربران سودمند است. نمونه‌ای از این اطلاعات، جدول درصد جریمه‌ها است که میزان جریمه‌ی هرکدام از ایرلاین‌های داخلی در زمان‌های مختلف در صورت کنسل کردن پرواز را نشان می‌دهد. تصور کنید که چنین اطلاعاتی را می‌خواستیم با متن بیان کنیم! به نظر می‌رسد نه تنها کار سخت‌تری است بلکه مخاطب هم بعد از یک زمان، رغبتی به خواندن آن نشان نخواهد داد.

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره ساغر خواجه وندی

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوایی

ایده‌های تولید محتوا

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *