خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی محتوایی / بازاریابی یا بازارسازی

بازاریابی یا بازارسازی

بازاریابی محتوایی

بازارسازی ترجمه درست‌تری برای Marketing است. در عمل هم کسب‌وکارهای مختلف به دنبال ساختن بازار هستند و نه یافتن بازار. بازاریابی را می‌توان همان رقابت سنتی در کسب‌وکارها معرفی کرد و این مفهوم را به ذهن تداعی می‌کند که کسب‌وکارِ خود را به هر وسیله‌ای که هست وارد بازاری کنیم که از قبل وجود دارد. البته این کار به هیچ عنوان مشکلی ندارد اما یادمان نرود در مورد Marketing داریم می‌نویسیم؛ در واقع به مطالعه و مدیریت ارتباطات کسب وکاری، بازارسازی گفته می‌شود که شامل ایجاد کردن این ارتباط، حفظ آن و جلب رضایت مشتری است که معنایی جز ساختن نمی‌دهد.

بازار محتوا چه تفاوتی با صنعت محتوا دارد؟

به عنوان یک آژانس مسافرتی یا افرادی که در حوزه‌ی گردشگری فعالیت دارید، بسیار مهم است که تفاوت بازار و صنعت محتوا را متوجه شوید. در یک تعریف ابتدایی تمام افراد، زیرساخت‌ها و امکاناتی که برای تأمین، تولید، توزیع و تحقیق در صنعت گردشگری قرار دارند، صنعت گردشگری گفته می‌شود و صنعت محتوا در گردشگری به تأمین کنندگان محتوا باز می‌گردد.

صنعت گردشگری طبق تعاریف از ۶ بخش تشکیل شده است و وقتی به سفر اشاره می‌کنیم، در اصل به مجموعه‌ای از این ۶ بخش اشاره می‌کنیم که شما به عنوان یک آژانس هماهنگ کننده‌ی فعالیت‌های آن‌ها هستید؛ این ۶ بخش عبارت‌اند از:

  • اقامت
  • حمل و نقل
  • تغذیه
  • ترانسفر
  • راهنما
  • خدمات الکترونیکی

از تایر اتوبوسی که شما تور خود را با آن برگزار می‌کنید تا غذای رستوران طرف قرارداد شما و اقامتگاهی که شما به عنوان یک آژانس گردشگری برای تور خود انتخاب می‌کنید، محتوای شما را تشکیل می‌دهد. اما در اینجا ما بحث خود را محدود می‌کنیم به محتواهایی که در فضای آنلاین قابل انتشار هستند.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی به روش محتوا صرفاً افزایش بازدید سایت از طریق کلیک کردن یا تعداد لایک‌های شبکه اجتماعی نیست بلکه هدف نهایی این فعالیت‌ها در فضای مجازی، “برندینگ” است؛ برندینگ همان شناخته شدن (لزوماً به صورت مثبت) است.

بازاریابی محتوایی

اگر شما به وسیله سایت زیبایی که دارید و در آن مهربانانه به آموزش و راهنمایی افراد می‌پردازید یا در شبکه‌های اجتماعی به هر نحوی به مخاطبان خدمت رسانی رایگان می‌رسانید که مشتری اسمتان را بخاطر بسپارد، در راستای برندینگ گام بداشته‌اید، اگر وبسایت شما منظم باشد بطوری که مخاطب در آن با خطاهای گوناگون و گیج‌کننده روبرو نشود و به راحتی بتواند مسیر خود را در سایت بیابد، در جهت برندینگ گام برداشته‌اید، و در نهایت اگر در هنگام یا بعد از خرید یک محصول بصورت آنلاین برای مخاطبتان مشکلی پیش بیاید و شما بتوانید به سرعت نیاز و مشکل آن‌ها را برطرف کند، برندینگ با موفقیت انجام شده است.

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوایی

ایده‌های تولید محتوا

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *