خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی محتوایی / کانال‌های انتقال محتوا (فضای وب – تلگرام – اینستاگرام)

کانال‌های انتقال محتوا (فضای وب – تلگرام – اینستاگرام)

اینترنت

فرض کنید اکنون حجم زیادی از محتوا در قالب‎های مختلف که در مقاله‎ی قبلی با عنوان محتوا چیست و ناشر کیست؟ در اختیار دارید که استانداردهای مورد نظر خود را بر آن‌ها پیاده کرده‌اید. ناگفته نماند در مقالات بعدی برخی از استاندارهای لازم را در حوزه گردشگری بیان می‌کنیم تا بتوانید از طریق محتوایی که تولید کرده‌اید و در راه‌هایی مانند وب، اینستاگرام ، تلگرام ، توییتر، فیس بوک و … منتشر می‌کنید، پولسازی کنید.

در این کارگاه تمرکز اصلی ما بر ابزارهای آنلاین و دیجیتال است و به معرفی تعداد کمی از کانال‌های مربوط به این زمینه‌ها می‌پردازیم زیرا نه تنها نمی‌توانیم انواع محتوا و کانال‌های آن را معرفی کنیم، بلکه حتی در فضای دیجیتال نیز تعداد کانال‌های ارتباطی به حدی زیاد و گسترده است که نمی‌توان به همه اشاره کرد. در این قسمت، فضای وب، تلگرام و اینستاگرام را به‎دلیل اینکه در ایران دارای مخاطبان زیادی هستند بررسی می‌کنیم.

فضای وب

وب یکی از شیوه‌های ارتباط اینترنتی است که از طریق صفحات وب یا همان وب‎سایت‌ها انجام می‌شود و معمولاًپ از مرورگرهایی مانند گوگل کروم، فایرفاکس، اوپرا و… برای این کار استفاده می‌شود. دقت کنید که اگر سیستمی وجود داشته باشد که صرفا از طریق اپلیکیشن موبایل خدمات خود را ارائه دهد، می‌توانیم بگوییم آن سیستم در وب حضور ندارد. فضای وب بسیار متنوع و گسترده است و راهی است برای ارائه‌ی انواع مختلف محتوا.

وب‎سایت

در حوزه‌ی گردشگری شرکت‌های مختلفی با انواع مختلف خدمات فعالیت می‌کنند؛ فرقی ندارد شما شرکت‌های هواپیمایی، آژانس‌ گردشگری یا گروهی فعال در حوزه گردشگری هستید. چیزی که با قطعیت این روزها در مورد شما می‌توان ادعا کرد این است که شما یک وبسایت دارید و در آن خدمات و شرح برنامه‌های خود را ارائه می‌دهید. گاهی هم وبسایت‌ها فقط به ارائه‌ی محتوا اکتفا می‌کنند و خدمات دیگری ندارند. اگر همین لحظه شما اسم هر کدام از ایرلاین‌ها را در گوگل جستجو کنید، پی می‌برید که حتما دارای وب‎سایتی هستند. بهترین راه برای ارائه‌ی جداول و حتی ویدیوهای با حجم بالا، فضای وب است.

تلگرام

یکی از پرکاربردترین اپلیکیشن‌ها در ایران است که علی رغم فیلتر شدن آن در سال ۹۷، اما هنوز افراد زیادی از بسترهایی مانند هاتگرام، موبوگرام و … برای دسترسی به آن استفاده می‌کنند. در تلگرام شرکت‌ها می‌توانند تحت عنوان و برند خود، کانالی ایجاد کنند و افراد با دنبال کردن این کانال از اخبار آن‌ها و پیشنهادات تجاری و خدماتی آن‌ها مطلع می‌شوند. گروه‌ها نیز فضاهایی هستند که قابلیت‌های مختلفی دارد و جمعی از افراد می‌توانند با داشتن ایده یا دغدغه‌ی مشترک در آن فعالیت کنند. کم نیستند افرادی که از طریق یک تبلیغ جذاب و وسوسه کننده‌ی یک کانال تلگرامی، تصمیم به خرید یک تور کنند.

تلگرام

گروه‌های زیادی هستند که روزانه هزاران تصویر و دقایق زیادی محتوای ویدیویی در مورد جاهای گردشگری، اخبار ایرلاین‌ها، حوادث هواپیمایی و حتی شایعات مربوط به گردشگری در آن‌ها رد و بدل می‌شود. استفاده از تلگرام در این روزها بسیار حائز اهمیت است و به سرعت می‌توانید پیشنهاد تورهای خود را در این فضا به گوش صدها نفر برسانید، شهر و اقامتگاه خود را به دیگران معرفی کنید و یا توجه و حمایت سازمان‌های دولتی و مردمی را برای مسائلی از جمله توسعه پایدار و حفظ محیط زیست در یک نقطه‌ی خاص جلب کنید. تلگرام قدرتمند است.

اینستاگرام

اینستاگرام یکی از زیرمجموعه‌های شرکت فیسبوک است که در آن افراد یا شرکت‌ها می‌توانند صفحه‌ی ویژه خود را داشته باشند. این حساب‌ها می‌توانند ویدیو یا عکسی را به دو صورت پست ثابت یا استوری روزانه قرار دهند که مخاطبان آن‌ها را ببینند. برای یک آژانس گردشگری بسیار مهم است که در اینستاگرام دارای صفحه باشد چون تخمین زده می‌شود که ۲۰ میلیون ایرانی در این شبکه فعال باشند. آژانس‌های بزرگی این روزها از طریق اینستاگرام برای تورها و خدمات خود مشتری پیدا می‌کنند.

اینستاگرام

 

نویسنده: آرام نصیری

درباره ساغر خواجه وندی

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوایی

ایده‌های تولید محتوا

شما می‌توانید با توجه به روند فعالیت‌های روزمره، هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه خود، سوژه‌هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *