خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی ایمیلی / توصیه‌هایی برای بازاریابی ایمیلی بهتر

توصیه‌هایی برای بازاریابی ایمیلی بهتر

بازاریابی ایمیلی

خوانندگان ایمیل خود را بشناسید. چه کسی را می‌خواهید با متن ایمیل خود جذب کنید؟ مطالب خود را به‌صورت خاص بنویسید و بر روی خوانندگانی که هدف اصلی شما هستند تمرکز کنید.

انتظار دارید خوانندگان ایمیل شما چه عملی انجام دهند؟؛ آمدن به یک سمینار علمی یا خرید یکی از محصولات یا خدمات شما؟ تا زمانی که یک هدف کاملاً واضح نداشته باشید با ارسال ایمیل وقت مردم را هدر ندهید.

به‌جای استفاده از کلمات تشریفاتی، تصویر واضحی از آنچه که می‌خواهید به خواننده منتقل کنید، برایش ترسیم نمایید؛ باید کاری کنید که خواننده ایمیل، با شما به یک دید مشترک برسد تا بتوانید عمل مورد نظرتان را از او درخواست نمایید.

باید بدانید که خوانندگان ایمیل شما شخصیت‌های متفاوتی دارند؛ اگر خوانندگان، افراد متخصصی هستند، به‌اندازه کافی اطلاعات تخصصی در متن نامه خود بگنجانید تا آن‌ها را در تصمیم‌گیری یاری نماید. می‌توانید چند نقل‌قول از افراد خبره، چند ویژگی برجسته و توضیحاتی در مورد مزایای اصلی در ایمیل خود قرار دهید.

هنگامی‌که اولین پیش‌نویس نامه خود را تهیه می‌کنید هرچه در دل دارید بیرون بریزید. هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد بر روی کاغذ بنویسید. سپس برگردید و قسمت‌های اضافی را حذف کنید. قسمت‌های اضافی عبارت‌اند از: اطلاعات غیراساسی، اطلاعاتی که به‌طور مستقیم به بازار هدف شما ارتباط ندارد و اطلاعاتی که در روند منطقی خواندن نامه وقفه ایجاد می‌کند.

برای تأثیرگذاری بیشتر، قبل از نوشتن متن نامه در ابتدا یک جمله مختصر برای جلب‌توجه خواننده بنویسید. این جمله مختصر خواننده را جذب کرده و او را برای خواندن بقیه مطالب تحریک می‌کند؛ همچنین برای وادار کردن او به کلیک بر روی لینک موردنظر قلاب‌هایی را برای گرفتن توجه خواننده در متن نامه بگنجانید تا حس کنجکاوی او بیشتر شود.

هنگامی‌که نامه تهیه‌شده را دوباره خوانی می‌کنید مطمئن شوید آنچه نوشته‌اید، نتایج مورد انتظار را به همراه خواهد داشت؛ تا زمانی که مطمئن نشده‌اید بر روی آن کار کنید. فراموش نکنید شما فقط یک شانس در اولین برداشت خواننده خواهید داشت؛ پس موقعیت را از دست ندهید

یک تکنیک ساده درزمینه‌ی بازاریابی از طریق ایمیل، ارسال نامه‌های متوالی با مضامین یکسان ولی با یک پاراگراف متفاوت جلب‌توجه کننده است. مثلاً اولین نامه را با این عنوان ارسال کنید: « فقط ۶ کالای دیگر باقی مانده است… به اولین خریدار کالاهای باقی‌مانده یک عدد …… هدیه داده می‌شود.» سپس پاراگراف موردنظر را در نامه بعدی به این صورت بنویسید: « فقط ۳ کالای دیگر باقی‌مانده است…» و به همین صورت کالای خود را کمیاب جلوه دهید تا خواننده برای خرید از شما تحریک شود.

همواره به دنبال یادگیری مهارت عرضه محصول و ارائه پیشنهاد خرید کالایتان از طریق ایمیل باشید. داشتن مهارت بازاریابی از طریق ایمیل برای هرکسی که علاقه‌مند به کسب‌وکارهای اینترنتی است بسیار ضروری است.

از نرم‌افزارهای قوی و تخصصی برای ارسال ایمیل استفاده کنید؛ هرچند که قابلیت ارسال ایمیل به‌صورت رایگان بر روی کامپیوتر شما وجود دارد اما اگر قصد بازاریابی الکترونیکی با استفاده از ایمیل دارید توصیه می‌کنیم حتماً از نرم‌افزارهای تخصصی این کار استفاده نمایید.

بازاریابی ایمیلی

یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها، توانایی گرفتن ایمیل بازدیدکنندگان سایت است؛ این کار اولین بخش پروسه بازاریابی الکترونیکی شما خواهد بود و در طراحی سایت خود باید اولویت اصلی را به آن بدهید. از هر ترفندی که می‌توانید، بازدیدکننده را راضی کنید تا آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد؛ سعی کنید برای آن‌ها دلیل قانع‌کننده‌ای بیاورید؛ مثلاً عضویت رایگان برای دسترسی به مطالب رایگان و مفید یکی از دلایلی است که باعث می‌شود دیگران ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند.

حتماً یک خبرنامه اختصاصی از طریق پست الکترونیکی در سایت خود داشته باشید؛ با این کار اولین قدم بازاریابی از طریق ایمیل را برداشته‌اید عنوانی انتخاب کنید که در نگاه اول توجه خواننده را جلب کند؛ یکی از بهترین راه‌های افزایش فروش داشتن خبرنامه الکترونیکی و تبلیغ کالاهای جدید در آن می‌باشد.

همواره در ایمیل‌های خود این امکان را به خواننده بدهید تا در صورت نیاز از عضویت در خبرنامه شما خارج شود. ممکن است خواننده علاقه‌ای به مطالب شما نداشته باشد؛ کاری نکنید که شخص موردنظر هرروز بدون خواندن نامه شما، با عصبانیت آن را حذف کند.

نامه‌های فروش خود را با یک عبارت یا جمله تأثیرگذار، محکم و قوی به پایان برسانید؛ آن می‌تواند یک پاداش رایگان، یک تخفیف ویژه، یادآوری یک مزیت مهم، آخرین فرصت سفارش دهی یا مانند آن‌ها باشد.

همواره به دنبال جمع‌آوری آدرس ایمیل افرادی باشید که به موضوع سایت و کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند. همیشه فهرست خود را به‌روز کنید و تا جایی که امکان دارد به آن بیافزایید.

Relevancy خیلی مهم است. ایمیل‌هایتان را شخصی­‌سازی کنید به‌جای اینکه بگویید “کاربر گرامی”، از اسم طرف استفاده کنید. مثلاً امیر عزیز، این باعث می‌شود احتمال کلیک کردن به این تبلیغ بالاتر رود؛ مثلاً شخصی وارد وب‌سایت خرید لباس بچه شده است، شش ماه قبل محصولات را دیده و ثبت­نام کرده­است بعد از شش ماه به او ایمیل بزنیم که یکسری offer ها را به‌عنوان سیسمونی بچه به آن پیشنهاد بدهیم.

بازاریابی ایمیلی

جهت ایمیل زدن یک تقویم ایمیلی مناسب تنظیم کنید و همیشه در یک‌وقت معین و خاص سعی کنید ایمیل بزنید. مثلاً هرروز بین ساعت ۱۰ تا ۱۲ اگر بیشترین نرخ باز کردن ایمیل­ها هست، ایمیل خودتان را ارسال کنید.

بازاریابی ایمیلی

عنوان ایمیل

بازاریابی ایمیلی

  • عنوان ایمیل را مناسب انتخاب کنید

تور آنتالیا فقط ۵ میلیون

در آخرین روزهای بهار در آنتالیا آب تنی کنید!

  • عنوان ایمیل سوالی باشد بهتر است!

آیا تا به حال پارک جنگلی گیسوم را دیده‌اید؟!

  • عنوان ایمیل شخصی سازی بشود بهتر است

به عنوان مثال آقای مهدی احمدی مقصد بعدی سفر شما کجاست؟

  • استفاده از عدد و رقم جذاب است

آیا می دانید با یک میلیون تومان به کجا می توان سفر کرد؟

قطعا شما با تجربه‌ای که در کارتان دارید می‌توانید محتوای خوب را شناسایی کنید و مطلب مفیدی را به مشتریانتان ارائه بدهید. همیشه این را در نظر داشته باشید که جذب مشتری جدید نیازمند صرف هزینه و زمان است. باید همیشه سعی کنید مشتریان فعلی خودتان را نگه دارید و پیشنهادات ویژه‌ای برای آن‌ها تدارک ببینید.

موضوعی که در ایمیل مارکتینگ مهم است، این‎که براساس قدرت تولید محتوا، برنامه‌ای جهت ایمیل زدن تهیه کنیم. می‌توان گفت هشتاد درصد محتوای ایمیل باید محتوای مفید داشته باشد و فقط بیست درصد آن صرفا تبلیغاتی باشد. محتوایی مانند آموزش جملات رایج به زبان‌های مختلف، خلاصه مقاصد تورها، تصاویر دیدنی هتل‌ها و مکان‌های دیدنی و قوانین کشورهای مقصد می‌تواند محتوای مفیدی تلقی بشود. بهتر است تقویمی برای ارسال ایمیل‌های خودمان داشته باشیم. منظم بودن در ارسال ایمیل قطعا حس خوبی به کاربر خواهد داد. ایمیل‌های مناسبتی هم مرسوم است که ارسال بشوند، البته بهتر است که همراه با ارائه تخفیف باشد. به‌عنوان مثال اگر برای تبریک مناسبت عید نوروز ایمیلی ارسال می‌کنید باید همراه با یک محتوای مفید، به‎عنوان مثال معرفی مکان‌های دینی شهرها و همین‎طور ارائه تخفیف ویژه برای مشتریان باشد.

برای جلوگیری از اسپم بودن نکات زیر را باید رعایت کنیم

بازاریابی ایمیلی

  • از لغاتی مانند « اینجا کلیک کنید استفاده نکنید!»
  • استفاده کمتر از حروف بزرگ زبان انگلیسی
  • از فونت قرمز و سبز روشن استفاده نکنیم
  • از واژهای امتحان و تست استفاده نکنیم
  • کلمه رایگان هم استفاده نکنیم

 

راحیل دژکام مدیر بهینه‌سازی وب‌سایت (CROM)

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

در یک چشم­‌انداز دیجیتالی که دائماً در حال تکامل است، ابزارها و برنامه‌­ها می‌­آیند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *