خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی ایمیلی / نحوه جمع‌آوری لیست ایمیل‌ها

نحوه جمع‌آوری لیست ایمیل‌ها

بازاریابی ایمیلی

تکمیل محتوا

  • مجموعه‌ی بهترین مطالب مرتبط

ایده این روش این است که شما به صفحات مختلف سایت‌تان بروید و آن صفحه را از بالا تا پایین مطالعه کنید و فکر کنید که مخاطب پس از خواندن آن صفحه به چه اطلاعات مکمل دیگری نیاز دارد و آن اطلاعات مکمل را در پایین صفحه قرار دهید و به ازای ارسال و ارائه‌ی آن اطلاعات ایمیل آن فرد را دریافت کنید.

  • فرمت دیگر محتوا

راه دیگری هم که برای جمع‌آوری ایمیل در سایت وجود دارد تولید و ارائه فرمت دیگر همان محتوا است. یعنی مثلاً کسی که مقاله را می‌خواند و به آن علاقه‌مند است مطمعنا دوست دارد یک نسخه‌ی پی‌دی‌اف و مرتب و شیک آن مقاله را هم در هارد کامپیوترش و یا موبایلش داشته‌باشد تا در مواقع آفلاین به مطالعه‌ی آن‌ها بپردازد و درنتیجه خیلی از افراد بعد از خواندن یک مقاله حاضرند ایمیلشان را بدهند تا پی‌دی‌اف آن مقاله برایشان ارسال شود.

  • استفاده از لیست قیمت

اگر فردی به صفحه‌ی محصولات یا فروشگاه ما مراجعه کرد می‌توانیم به این فرد پیشنهاد بدهیم که برای دانلود رایگان لیست قیمت ایمیل خود را به ما بدهد تا لیست قیمت به صورت خودکار برای شما ایمیل بشود.

  • استفاده از کاتالوگ محصول

کاتالوگ محصول هم می‌تواند یک محتوای مکمل عالی باشد، وقتی شخصی در صفحه‌ی محصول ما قرار دارد و آن را به‌دقت بررسی و مطالعه می‌کند احتمالاً از این موضوع که به او بگوییم ایمیلتان را به ما بدهید و یک فایل پی‌دی‌اف مرتب و بسیار شیک اطلاعات این محصول را همین‌الان برایتان دریافت کنید، استقبال خواهد کرد.

عضویت در سایت

شاید شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار و مدیر وب‌سایتتان تابه‌حال با این دید به صفحه‌ی عضویت سایت نگاه نکرده‌اید که صفحه‌ی عضویت، صفحه‌ای است که ایمیل افراد را جذب می‌کند و اگر کاری کنیم که هرروز افراد بیشتری عضو سایت ما شوند مسلماً ایمیل‌های بیشتری را جمع‌آوری خواهیم‌کرد؛ در ادامه دو روش را برای افزایش اعضای سایت معرفی می‌کنیم.

بازاریابی ایمیلی

حتماً دیده‌اید که تقریباً تمام صفحات عضویت سایت‌ها فقط یک فرم است که از بازدیدکننده اطلاعاتی را دریافت می‌کند تا شخص عضو سایت شود. این نوع صفحه‌ی عضویت نمی‌تواند خیلی کارآمد و مؤثر باشد و باعث شود افراد بیشتری عضو سایت شوند. برای بهبود صفحه‌ی عضویتتان دو راه وجود دارد.

  • تغییر صفحه عضویت برای جمع‌آوری ایمیل

صفحه‌ی عضویت سایت را  به صفحه‌ای تبدیل کنید که دلایلی ارائه دهد تا مخاطب با خود به این نتیجه برسد که چرا عضو این سایت شوم. درواقع تبلیغ می‌کنیم که بیایید عضو سایت ما شوید و اگر این کار را نکنید فرصت بزرگی را از دست می‌دهید؛ مثلاً می‌توانید توضیح دهید که اگر مخاطب عضو سایت شد می‌تواند فایل هدیه رایگان آموزشی را دریافت کند که غیر اعضا این امکان را ندارند.

  • آسان‌تر کردن فرآیند عضویت برای جمع‌آوری ایمیل

در مرحله بعدی عضویت را در سایتتان تا حد امکان آسان‌تر کنید، آسان‌تر کردن فرآیند عضویت می‌تواند بسیار اثرگذار باشد و باعث شود افراد بیشتری عضو سایت شما شوند. و اما چند نکته در مورد اینکه فرم عضویت را چگونه طراحی کنیم تا کار جمع‌آوری ایمیل به‌راحتی صورت بگیرد.

۱- تا حد ممکن فیلد‌های کمتری استفاده کنیم یعنی اطلاعات کمتری را از مخاطب بخواهید مثلاً اگر نام شرکت مخاطب مهم نیست، موقع ثبت‌نام آن را نپرسید؛ اگر شهری که مخاطب در آن زندگی می‌کند برایتان فرقی نمی‌کند و نوع خدمات شما به‌گونه‌ای است که می‌توانید به همه‌ی شهرها خدمات بدهید شهر مخاطب را نپرسید و تا حد ممکن کمترین اطلاعات ممکن را بپرسید تا افراد خیلی سریع و تنها با پر کردن چند فیلد بتوانند عضو سایت شما بشوند.

۲- ترتیب پر کردن فیلدها بسیار مهم است اما شاید تابه‌حال به این موضوع فکر نکرده باشید، ولی در فرم عضویت خیلی فرق می‌کند که آیا اول از مخاطب ایمیل را دریافت می‌کنید یا اول موبایل را دریافت می‌کنید.

در ادامه مقاله با یک خودآزمایی این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

۳- در فرم عضویت و پر کردن آن سخت‌گیری بی‌مورد به خرج ندهید، متأسفانه خیلی از سایت‌ها را می‌بینیم که در پایین فرم عضویت از کد کپچا استفاده می‌کنند یعنی می‌گویند چون ما می‌خواهیم که مطمئن شویم شما یک فرد واقعی هستید این حروف را عیناً در باکسی تایپ کنید برای این کار راه‌های بهتری وجود دارد که کاربر را درگیر نمی‌کند،‌ همچنین سعی کنید با قرار دادن مثال برای پر کردن هر فیلد به کاربر کمک کنید که ساده‌تر این کار را انجام دهد،مثلاً در قسمت شماره موبایل نمونه قرار دهید تا کاربر متوجه شود از (۰) استفاده کند یا (۰۹۸)

بنابراین اجازه دهید تا کاربران به‌راحتی و با کمترین فیلد‌های ممکن در سایت شما عضو شوند و سخت‌گیری‌های بی‌مورد انجام ندهید.

بیاید یک خودآزمایی انجام بدهیم و ببینیم که آیا می‌توانید تشخیص بدهید که کدام‌یک از این دو فرم بازخورد بهتری خواهد داشت:

بازاریابی ایمیلی

به نظر شما کدام یکی از این دو فرم بازخورد بهتری دارد؟

پاسخ درست فرم سمت چپ است؛ دلیلش این است که تایپ کردن شماره موبایل برای خیلی از افراد راحت‌تر از تایپ شهرشان و آدرس ایمیلشان است چون در روز بارها شماره موبایلشان را در گوشی می‌بینند یا آن را تایپ می‌کنند ولی نام شهرشان و یا آدرس ایمیل را کمتر تایپ می‌کنند، بنابراین برای اغلب افراد راحت است که شماره موبایل را تایپ کنند تا آدرس ایمیل را.

نظرات سایت

شاید با این دید به موضوع توجه نکرده باشید که هر وقت کسی در سایت‌تان نظری می‌نویسد یا کامنتی می‌گذارد ناخودآگاه ایمیل خودش را هم وارد می‌کند، چون شما به‌جز نام و نام خانوادگی ایمیل فرد را هم درخواست می‌کنید. پس قسمت نظرات سایت شما نیز محل مناسبی برای جمع‌آوری ایمیل است.

بازاریابی ایمیلی

استفاده از صفحات سایت و فروشگاه

کسی که صفحات محصولات ما را مطالعه می‌کند و برای این موضوع وقت می‌گذارد، احتمالاً بازدیدکننده‌ی ارزشمندی است و احتمال خرید او از محصولاتمان وجود دارد، بنابراین به هر طریقی ما باید سعی کنیم تا ایمیل کسانی که وارد صفحات محصول و یا وارد فروشگاه ما می‌شوند را دریافت کنیم تا در آینده با آن‌ها در ارتباط باشیم و پیشنهادات خوبی ارائه کنیم.

کوپن تخفیف

یکی از روش‌های اثرگذار با نرخ تبدیل بالا استفاده از کوپن تخفیف است. ما می‌توانیم با یک پاپ‌آپ به‌راحتی این موضوع را تعریف کنیم که اگر فردی وارد یک صفحه‌ی محصول ما شد و خواست صفحه‌ی محصول را ببندد یا از آن خارج شود همان لحظه پاپ‌آپی ظاهر شود و پیشنهاد بدهد که بیایید ایمیل خود را وارد کنید تا یک کوپن تخفیف مثلاً ۳۰% برای شما ایمیل شود.

اطلاعات محصول

نکته‌ی دیگر استفاده از اطلاعات صفحه‌ی محصول است، مثلاً فرض کنید فردی یک دقیقه است که صفحه‌ی محصولی را مطالعه می‌کند، پس مطمعنا به آن محصول علاقه‌مند است، در این حالت ما می‌توانیم تعریف کنیم که اگر بازدیدکننده بیشتر از دو دقیقه در صفحه‌ی خاصی ماند و از آن خارج نشد پاپ‌آپی باز شود و پیشنهادی بدهد که مثلاً بیاید اطلاعات این محصول را به‌صورت یک pdf دانلود کنید تا بعداً بتوانید مطالعه کنید.

فروش ویژه

روش سوم استفاده از فروش ویژه است، یعنی به افراد اعلام می‌کنیم که شما که فعلاً در این صفحه‌ی محصول قرار دارید و این محصول را خریداری نکرده‌اید، اگر می‌خواهید از زمان‌های فروش ویژه‌ی ما مطلع شوید ایمیل خود را وارد کنید تا به‌محض شروع فروش ویژه برایتان ایمیل بفرستیم و اطلاع‌رسانی کنیم.

تمام این موارد می‌توانند هم به‌صورت inline باشند و در صفحه‌ی محصول قرار بگیرند مثلاً در پایین صفحه‌ی محصول این اطلاعات را بنویسیم؛ هم می‌توانند به‌صورت پاپ‌آپ باشند که البته بعداً در مقالات دیگر مفصل توضیح خواهیم‌داد که استفاده از پاپ‌آپ چه نکاتی دارد تا بتوانیم بهترین خروجی و بازدهی ممکن را داشته باشیم.

بنابراین یکی از ارزشمندترین ایمیل‌هایی که ما از دست می‌دهیم همین ایمیل افرادی است که وارد فروشگاه ما شده‌اند و محصولاتی را به‌دقت بررسی کرده‌اند ولی ما هیچ راهکاری نداریم تا ایمیل‌هایشان را دریافت کنیم، اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید باید بلافاصله به این فکر باشید که بازدیدکنندگان صفحات محصول خود را ترغیب کنید تا ایمیل خود را به شما بدهند تا بتوانید به جمع‌آوری ایمیل آن‌ها بپردازید.

ارسال اطلاعات

صفحاتی از سایت وجود دارند که مخاطب نیاز به دریافت اطلاعات از طریق ایمیل دارد ما می‌توانیم گزینه‌ای مبنی‌بر عضویت در خبرنامه یا لیست ایمیلی را در این فرم‌ها قرار دهیم.

صفحه تماس با ما

بازاریابی ایمیلی

معمولاً آدرس شرکت و شماره تلفن‌های تماس را در صفحه تماس با ما می‌نویسند. فرض کنید کاربری در صفحه‌ی تماس سایت است و اطلاعات مربوط به شرکت را لازم دارد، بعد از پر کردن فرم تماس گزینه‌ای پایین این فرم قرار دهید که اگر شخص مایل به دریافت ایمیل از شما است آن را علامت بزند،‌ به این صورت شما کار عضویت در خبرنامه را برای آن‌ها آسان کرده‌اید.

صفحه تکمیل خرید

فرض کنید کاربر محصولی را از سایت شما خریده است شما می‌توانید به‌سادگی در فرمی که کاربر اطلاعات خود را برای دریافت محصول وارد می‌کند گزینه‌ای برای عضویت در لیست ایمیلی موردنظر خود قرار دهید به این صورت عمل عضویت در لیست شما بسیار ساده‌تر خواهد شد.

استفاده از پاپ‌آپ‌ها

الآن نمی‌خواهیم در مورد پاپ‌آپ ها صحبت کنیم و آن را آموزش بدهیم، فقط این قصد را داریم که مقداری دیدگاه شما را عوض کنیم که پاپ‌آپ چیز وحشتناکی نیست که اکثر مردم فکر می‌کنند، شاید خودتان از پاپ‌آپ‌ها متنفرید و به محض آن که وارد یک سایت می‌شوید و یک پاپ‌آپی ظاهر می‌شود حتی بدون خواندن محتوا، آن را می‌بندید ولی اگر از پاپ‌آپ به صورت حرفه‌ای و درست استفاده کنید می‌تواند باعث شود که ایمیل‌های بسیار زیادی در سایتتان جمع‌آوری شود.

بازاریابی ایمیلی

شاید یکی از روش‌هایی که بیشترین ایمیل را جذب می‌کند استفاده از روش پاپ‌آپ است. البته مسلماً باید اصول به‌کارگیری آن را رعایت کنید. مثلاً اگر شخصی به صفحه‌ی home page  یا صفحه‌ی اصلی سایتتان وارد می‌شود و به‌محض ورود یک پاپ‌آپ بزرگ می‌بیند به‌احتمال‌زیاد این پاپ‌آپ را خواهد بست و ذهنیت منفی خواهد داشت ولی در مقابل شما می‌توانید از همین پاپ‌آپ در جاهای دیگر سایت و به‌صورت هوشمندانه استفاده کنید و هر روز ایمیل‌های خیلی بیشتری را جمع‌آوری نمایید. در یک مقاله جداگانه‌ی در مورد پاپ‌آپ ها و روش درست استفاده از آن‌ها و همین‌طور روش پیاده‌سازی آن‌ها در نکاتی خواهیم گفت.

استفاده از صفحه فرود

بازاریابی ایمیلی

صفحه‌ی فرود یک صفحه‌ی بسیار خلوت است که فقط روی یک موضوع تمرکز دارد و درواقع روی یک معامله تمرکز کرده‌ایم و معامله‌ی ما با بازدیدکننده به این‌گونه است که ما به بازدیدکننده یک آهنربای ایمیل می‌دهیم و در مقابل آن، ایمیل فرد را دریافت می‌کنیم؛ آهن‌ربای ایمیل نیز می‌تواند یک pdf جذاب یا یک فایل صوتی و یا یک فیلم و یا یک کوپن تخفیف و یا هرچیز دیگری که مخاطب حاضر است به ازای آن ایمیلش را به ما بدهد، باشد؛ بنابراین صفحه‌ی  فرود، صفحه‌ای است که ۴ بخش دارد:

  • عنوان مناسب

در بالای صفحه یک عنوان مناسب می‌نویسیم.

  • متن تبلیغاتی کوتاه

درست است که این آهنربای ایمیل ما رایگان است ولی خیلی از افراد حاضر نیستند به خاطر یک محتوای رایگان ایمیل‌شان را به ما بدهند و درنتیجه ما باید تبلیغ کنیم و افراد را ترغیب کنیم.

  • عکس آهنربای ایمیل

عکس آهنربای ایمیل مهم است چون اگر شما ادعا می‌کنید که یک pdf  بسیار خوب می‌خواهید به مخاطب بدهید ولی تصویری از آن را نشان ندهید افراد خیلی کمی ایمیلشان را وارد خواهند کرد چون عکس در ترغیب افراد نقش بسزایی را دارد.

  • فرم گرفتن ایمیل

فرم گرفتن ایمیل هم مهم است که در آن نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل شخص را می‌پرسید. البته می‌توانید فقط آدرس ایمیل افراد را بپرسید تا افراد بیشتری حاضر شوند فرم را پر کنند و ایمیلشان را در اختیارتان قرار دهند.

 

راحیل دژکام مدیر بهینه‌سازی وب‌سایت (CROM)

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

در یک چشم­‌انداز دیجیتالی که دائماً در حال تکامل است، ابزارها و برنامه‌­ها می‌­آیند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *