بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

در یک چشم­‌انداز دیجیتالی که دائماً در حال تکامل است، ابزارها و برنامه‌­ها می‌­آیند و می­‌روند؛ بااین‌حال ایمیل، شبکه­‌ای تغییر­ناپذیر و قابل‌اطمینان باقی‌مانده است و در سراسر جهان ۲/۳ میلیارد حساب ایمیل وجود دارد. این میزان سه برابر کل حساب­‌های فیس­بوک و توییتر است و در صورت مدیریت بهینه و صحیح، کمپین بازاریابی ایمیلی ممکن است بسیار قدرتمند باشد، حقایق را بهتر بازگو کند و تعامل و مشارکت بیشتری اتفاق بیافتد.

ایمیل مارکتینگ یعنی هوشمندانه ایمیل دادن به کسانی که به ما اجازه داده‌اند به آنان ایمیل بزنیم. جالب است بدانید که طبق آمارها بازگشت سرمایه از طریق ایمیل مارکتینگ ۴۰ است؛ یعنی به ازای هر هزار تومان هزینه ما برای بازاریابی از طریق ایمیل، ۴۰ هزار تومان عایدی نصیب ما خواهد شد. این در حالی است که گفته می‌شود بازگشت سرمایه از طریق بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو ۲۲ و بازگشت سرمایه از طریق تبلیغات بنری ۲ می‌باشد.

یک فرهنگ غلط که در این زمینه وجود دارد و ما شاهد آن هستیم این است که می‌بینیم بعضی افراد یک لیست ایمیل را خریداری می‌کنند؛ نرخ باز شدن این‌گونه ایمیل‌ها خیلی پایین است.

ما فقط باید به کسانی ایمیل بزنیم که از علاقه آن‌ها به کسب‌وکار خودمان باخبر باشیم. ما باید همیشه به مشتریانمان احترام بگذاریم. اگر بخواهیم ایمیل بزنیم حتماً باید از آن‌ها اجازه بگیریم و حتماً باید این اجازه را به آن‌ها بدهیم که هر وقت خواستند عضویت خود را لغو کنند.

اول‌ازهمه ما باید یک مجموعه ایمیلی از مشتریان خود جمع‌آوری کنیم؛ می‌توانیم این کار را با اکانت‌های گوشی‌مان شروع کنیم و ابتدا ایمیل آن‌ها را دریافت کنیم. از هر طریق دیگری هم که شده باید سعی کنیم ایمیل افرادی که به موضوع سایت ما و کسب‌وکار ما علاقه دارند را جمع‌آوری کنیم.

خیلی‌ها کلی هزینه می‌کنند و در سایت‌های پربازدید تبلیغ می‌کنند حال تصور کنید برای مثال در روز هزار نفر آن تبلیغ را ببینند و به فرض صد نفر بر روی آن تبلیغ کلیک کنند و از این طریق وارد سایت شما بشوند؛ از این تعداد شاید ده نفر خرید کنند یا از خدمات شما استفاده کنند، بقیه چه کار می‌کنند؟! قطعاً آن‌ها کسانی بودند که به‌نوعی به کسب‌وکار شما علاقه داشته‌اند ولی حال بنا به دلایلی در آن زمان نخواسته‌اند خرید کنند.

اگر برای جذب مشتریان به سایت، هزینه زیادی متحمل شده‌اید و نمی‌خواهید به همین راحتی آن‌ها را از دست بدهید؛ حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ایمیلشان را برای دریافت خبرنامه دریافت کنید تا ارتباطتان با آن‌ها حفظ شود.

فواید بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

  1. ازنظر سوددهی‌­ای که بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکارهای مختلف دارد انرژی خیلی کمی را می­‌طلبد.
  2. برعکس قوانین و مقرراتی که در روش‌­های بازاریابی سنتی وجود دارد در این مدل از بازاریابی هیچ محدودیتی ازلحاظ نحوی چینش عکس‌­ها، ویدئو­ها، نحوه­‌ی ویرایش متن­‌ها، نحوه­‌ی بیان و فن بیان و … وجود ندارد.
  3. جداسازی ایمیل افراد و کاربران، ویژگی سوم بازاریابی موبایلی است: در این موضوع می‌شود کاربرانی که به مشتری تبدیل شدند و کاربرانی که تازه با کسب‌وکار شما آشنا شدند و هنوز خریدی از داخل نداشتند را جداسازی و استراتژی و برنامه‌­ریزی متفاوتی برای هرکدامشان پیاده‌­سازی کرد؛ برای مثال اگر بخواهید در مسیر یک اتوبان یک بیلبورد اجاره بکنید و کسب‌وکارتان را به افراد معرفی بکنید می‌توانید این جداسازی و تفکیک را بین کسانی که با کسب‌وکار شما آشنا هستند و کسانی که تازه با کسب‌وکار شما آشنا می‌شوند انجام بدهید؟ مسلماً نه..
  4. با بازاریابی موبایلی، به دلیل راحت بودن طراحی­‌ ایمیل‌­ها و زمان‌بر نبودن این کار، خیلی راحت می‌توانید با کاربران خود ارتباط برقرار بکنید و رابطه­‌ی خود را با آن­‌ها را خوب کنید؛ برای مثال اگر بخواهید در یک روزنامه یا چیزی شبیه به آن تبلیغ و بازاریابی بکنید، باید هزینه بکنید و هر روز آگهی سفارش بدهید و حالت دوم اینکه نیاز پیدا می‌کنید تا بیشتر با مخاطبانتان در ارتباط باشید و آن موقع مجبور هستید دوباره آگهی سفارش بدهید که هزینه‌ی اضافه را می‌طلبد.
  5. بازاریابی موبایلی یک ابزار خوب برای اطلاع‌رسانی نیز می‌باشد، با این ابزار می‌توانید فروش محصولات، ارائه­‌ی تخفیف­‌ها، همایش­‌ها، و سمینارهای آنلاین و دیگر موارد خودت را به کاربران اطلاع‌­رسانی کنید.
  6. این ابزار راهی برای خدمات­‌رسانی و پشتیبانی هر چه بهتر برای مشتری­ان کسب‌وکارها می‌باشد، با بازاریابی موبایلی وفاداری خود را به کاربران خود نشان می‌دهید.

 

راحیل دژکام مدیر بهینه‌سازی وب‌سایت (CROM)

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بازاریابی موبایلی

انواع ایمیل‌ها در بازاریابی موبایلی

روزانه بیش از صد و هشتاد میلیارد ایمیل، در سراسر جهان ارسال می‌شوند که تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *