خانه / کارگاه‎ها / آموزش گیمیفیکیشن / بازی‌سازی و حالت تعلیق ذهنی

بازی‌سازی و حالت تعلیق ذهنی

بازی‌سازی

تا به‎این‎جا با مفهوم بازی‎سازی ، عناصر انگیزشی در بازی‎سازی و عناصر بازی‎سازی آشنا شدید. در این‎جلسه می‎خواهیم هدف ایده‎آل بازی‎سازی را برای شما روشن سازیم.

شاید تابه‌حال تجربه این را داشته‌اید که چنان غرق در انجام کاری شده‌اید که گذر زمان را حس نکرده‌اید. به این حالت که فرد چنان غرق در کار است که متوجه گذر زمان و اتفاقات اطرافش نمی‌شود، حالت «تعلیق» یا «Flow» گفته می‌شود.

هدف از بازی‌سازی این است که بیشترین درگیری ذهنی را برای کاربران ایجاد کند. وقتی در حالت تعلیق هستیم بیشترین درگیری ذهنی ایجاد می‌شود.

کسانی که در حوزه‌ی بازی‌سازی فعالیت می‌کنند، آرزویشان این است یک بازی بسازند که کاربران آن را لحظه‌ای زمین نگذارند. مثل هر پدیده‌ی دیگری در طبیعت، حالت تعلیق نیز مدلی دارد. این مدل تنها بر اساس دو متغیر مهارت فرد و میزان چالشی بودن مسئله، هشت حالت مختلف را نشان می‌دهد.

بازی‌سازی

این حالت‌ها به ترتیب از این قرار اند:

  1. بی‌تفاوتی (Apathy): مثل کسی که یک پازل ساده را می‌چیند. نه چالش بزرگی در کار است و نه مهارت خاصی
  2. نگرانی (worry): وقتی انجام کاری خارج از توان مهارتی فرد است.
  3. اضطراب (anxiety): مانند زمانی که یک سخنرانی مهم و چالشی پیشرو دارید اما مهارت زیادی در سخنرانی کردن ندارید. درجه سختی کار در این حالت نسبت به نگرانی بیشتر است.
  4. ملال‌آوری (boredom): مثل دانشجویی که جزوه درسی را بارها خوانده است و دوباره شروع به خواندن می‌کند. سطح چالش ثابت و مهارت او بالاست لذا خسته می‌شود.
  5. استراحت (relaxation): درجه مهارتی فرد در این حالت به‌قدری بالاست که انجام کار برایش حکم استراحت دارد. شاید شنیده باشید که بعضی افراد در زمان استراحت مسئله ریاضی حل می‌کنند.
  6. کنترل (control)
  7. جریان (flow)
  8. انگیختگی (arousal): در این حالت فرد برای ارتقا مهارت‌های خود انگیزه می‌گیرد.

 در مقاله‎ی بعدی تحت عنوان تکنولوژی در بازی‎سازی به ارتباط تکنولوژی و بازی‎سازی پرداخته می‎شود.

 

نویسنده: فرزانه عزتی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

عوامل انگیزشی در بازی‌سازی

در مقاله‎ی قبلی با مفهوم بازی‎سازی آشنا شدید و رویکردها و کاربردهای غالب آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *