خانه / کارگاه‎ها / آموزش گیمیفیکیشن / عوامل انگیزشی در بازی‌سازی

عوامل انگیزشی در بازی‌سازی

بازی‌سازی

در مقاله‎ی قبلی با مفهوم بازی‎سازی آشنا شدید و رویکردها و کاربردهای غالب آن را شناختید. در این جلسه با انگیزه‎های بازی‎سازی آشنا می‎شوید. در بازی‌سازی هشت انگیزه اصلی وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • فراخوانی و معنی‌یابی

در این نوع از انگیزه مخاطب احساس می‌کند برای انجام کاری انتخاب شده است (مانند ویکی‌پدیا و فایرفاکس که open source هستند و یا tripadvisor که کاربران خود را در تهیه محتوای وبسایت شریک می‌دانند.) .

  • توسعه و درنهایت رسیدن به اهداف

این انگیزه درونی بازی است که کاربر مهارت‌های خود را ارتقا دهد تا در نهایت بر همه چالش‌ها پیروز شود و به هدف نهایی برسد. (کاری که مدال‌ها و صفحات لیدر برد ایفا می‌کنند. NIKE+، ستاره‌های استارباکس یا امتیاز شارژ موبایل #۷۸۰*)

بازی‌سازی

  • توانمندسازی خلاقیت و بازخورد

این انگیزه برای زمانی است که کاربر باید خلاقیت به خرج دهد و با ترکیبات مختلف و ارتباط برقرار کردن‌های مداوم از پس مرحله‌های بازی برآید. (مثل بازی candy crush که کاربر می‌تواند برای بارها بازی را انجام دهد و هر دفعه حقه‌های مختلفی را امتحان کند.) مانند برنامه آنلاین folit که توسط به دنبال یافتن ساختارهای بهتری برای پروتئین است که از کاربران برای این کار استفاده می‌کند.

  • مالکیت

کاربر باید احساس کند که مالکیت چیزی را در دست دارد. وقتی مالکیت چیزی را دارید، ذاتاً دوست دارید مالکیت خود را بهبود ببخشید. مانند بازی Dragon Box که کودکان در آن مرحله به مرحله برای پرورش اژدهای خود باید سطح خود را با حل مسائل ریاضی افزایش می‌دهند. حل مسئله ریاضی و جبر آسان نیست اما با این بازی برای کودکان جذاب می‌شود.

بازی‌سازی

  • تاثیر و وابستگی اجتماعی

این انگیزه شامل همه عناصر اجتماعی قبیل همراهی، آموزش، بازخوردها و عکس‌العمل‌های اجتماعی، رقابت‌ها و … است. (مثل قابلیت به اشتراک‌گذاری نتایج بازی با دوستان، هم‌تیمی شدن در برخی بازی‌های گروهی)

مانند برنامه opower که به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی هر ماه نموداری مقایسه‌ای از مصرف شما و همسایه‌هایتان به شما نشان می‌دهد.

بازی‌سازی

  • کمیابی و ناشکیبایی

هر چه چیزی کمیاب‌تر باشد، ارزشش بیش‌تر است. (الماس‌هایی که در بازی دریافت می‌کنید).

  • کنجکاوی و غیرقابل پیش‌بینی بودن

اگر کاربر نداند که در ادامه چه اتفاقی می‌افتد، خود به خود ذهنش درگیر آن می‌شود. (علت اینکه خیلی از مردم سریال می‌بینند همین است.)

  • از دست دادن و اجتناب

هیچ کاربری دوست ندارد چیزی را از دست بدهد حتی زمان. بازی‌های یک دقیقه‌ای این چنین هستند تا نهایت درگیری را در همان یک دقیقه ایجاد کنند. بازی Zombie Run از این همین روش استفاده می‌کند تا کاربران برای جلوگیری از خورده شدن توسط زامبی‌ها در دویدن سرعت بگیرند.

بازی‌سازی

در مقاله‎ی بعدی به عناصر بازی‎سازی پرداخته می‎شود.

 

نویسنده: فرزانه عزتی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

عناصر بازی‌سازی

در دو مقاله‎ی گذشته با مفهوم بازی‎سازی و عوامل انگیزشی در بازی‎سازی آشنا شدید. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *