خانه / کارگاه‎ها / آموزش گیمیفیکیشن / نمونه‌های موفق بازی‌سازی

نمونه‌های موفق بازی‌سازی

پس از آن‎که با مفهوم بازی‎سازی آشنا شدیم، فهمیدیم که عوامل انگیزشی در بازی‎سازی چه مواردی هستند و عناصر بازی‎سازی چه مواردی را شمال می‎شوند و نقش تکنولوژی در بازی‎سازی را بررسی کردیم. حال نوبت به مرور چند نمونه موفق در این زمینه می‎رسد:

Zombie’s Run

بازی‌سازی

رقابت کردن تنها در دنیای واقعی نیست و می‌تواند در دنیای مجازی هم باشد. در برنامه فرار زامبی که برای دویدن طراحی شده، کاربران با شنیدن صدای زامبی باید با حداقل سرعت مشخصی بدوند تا دوباره صدای موزیک پخش شود.

The US Army Game

بازی‌سازی

این بازی توسط ارتش آمریکا طراحی شده و هم‌اکنون بازی شماره یک آزمون‌های استخدامی سربازان است. این برنامه یک بازی تیراندازی تک‌نفره، تاکتیکی و چند کاربره است.

کاربران در این بازی به‌عنوان یک سرباز به مأموریت‌های مختلف همچون پاک‌سازی منطقه، آموزش‌های حمله و دفاع، آمادگی جسمانی و … فرستاده می‌شوند. این نرم‌افزار قابلیت‌های زیادی همچون دویدن، شنا کردن و تیراندازی کردن دارد. این بازی بازی‌کنندگان را در سناریوهای جنگی نظامی قرار می‌دهد تا قابلیت‌های آنان را برای تبدیل به یک سرباز خوب، مورد آزمایش قرار دهند.

Kaplan University

بازی‌سازی

دانشگاه کاپالان از یک بازی نرم‌افزاری استفاده کرده است تا یادگیری و دست‌یابی به دانش را برای دانشجویان راحت‌تر کند. برای مثال اگر دانشجویان قصد داشته باشند که در درس برنامه‌نویسی بورس تحصیلی دریافت کنند باید در یک بازی به اسم «سلام جهان» شرکت کنند. این کار باعث می‌شود آن‌ها برای کسب موفقیت باهم رقابت و سخت تلاش کنند.

با راه‌اندازی این نرم‌افزار حدود ۸۵ درصد دانشجویان در آن شرکت کردند و میانگین نمرات ۹درصد رشد کرد.

Dev Hub

بازی‌سازی

این سرویس کاربران اینترنت را قادر می‌سازد وبلاگ و وب‌سایت خود را بسازند. خدمت دهندگان اینترنتی می‌گویند که تنها ۱۰درصد کاربرانی که قصد وب‌سایت نویسی دارند، موفق به اتمام ساخت آن می‌شوند که رقم خیلی کمی است.

بنابراین تصمیم گرفته شد این فرآیند بازی‌سازی شود. در این بازی کاربر هر مرحله که جلوتر می‌رود قابلیت‌های ویژه‌ای در اختیارش قرار داده می‌شود و امتیاز می‌گیرد. با این کار کاربران حس می‌کنند که مرحله‌به‌مرحله مأموریت‌ ساخت وب‌سایتشان تکمیل می‌شود. در پایان و بعد از راه‌اندازی این بازی، نرخ ذکرشده از ۱۰درصد به ۸۰درصد فزونی یافت.

FORD PASS

بازی‌سازی

اپلیکیشن FORD PASS که برای ماشین‌های فورد طراحی شده، قابلیت‌هایی از قبیل روشن و خاموش کردن ماشین، قفل و باز کردن، اطلاعات موقعیت ماشین، بررسی وضعیت ماشین از قبیل سوخت و …دارد.

این اپلیکیشن که به‌تازگی توسط سازمان فورد ارائه‌شده ابتدا به خودرو متصل و سپس با دریافت اطلاعات از خودرو، به‌صورت هوشمند آن را کنترل می‌کند. بعلاوه این قابلیت را برای کاربر فراهم می‌کند که با سایر رانندگان برای مهارت‌هایی مانند کارشناس ترمز شدن رقابت کنند و برای سوخت‌گیری خود در طول روز برنامه بریزند.

 

 

نویسنده: فرزانه عزتی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

عوامل انگیزشی در بازی‌سازی

در مقاله‎ی قبلی با مفهوم بازی‎سازی آشنا شدید و رویکردها و کاربردهای غالب آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *