خانه / کارگاه‎ها / آموزش گیمیفیکیشن / تکنولوژی در بازی‌سازی

تکنولوژی در بازی‌سازی

بازی‌سازی

در جلسات قبلی با مفهوم و عناصر بازی‎سازی و همچنین عوامل انگیزشی در بازی‎سازی آشنا شدیم. در این جلسه می‎خواهیم رابطه‎ی آن را با تکنولوژی بررسی کنیم.

بازی‌سازی طراحی است نه تکنولوژی!

مفهوم بازی‌سازی به معنای طراحی حسی و درکی برای درگیر کردنِ مخاطب در یادگیری چیزی است. نه داستان و نه بازخورد، هیچ‌کدام ربطی به تکنولوژی ندارند. تکنولوژی می‌تواند ارتباطات اجتماعی و تعاملات را ممکن سازد، امّا لزوماً به این معنا نیست که تنها با تکنولوژی می‌توان به آن‌ها دست یافت. پس تکنولوژی را می‌توان به‌عنوان پیش‌نیاز گیمیفیکیشن تعبیر کرد.

گیمفیکیشن حتّی زمانی که اینترنت نبود هم وجود داشت. بنابراین، این دو مفهوم را باهم اشتباه نگیرید و تنها راه بازی‌سازی را استفاده از تکنولوژی قلمداد نکنید.

بازی‌سازی در آموزش

با توجه به گسترش بازی‌سازی و نفوذ آن در آموزش و یادگیری، تشخیص این‌که آیا در آینده به مدرسه می‌رویم یا خیر دشوار است!

بازی‌سازی تلاش دارد تا تکنولوژی را وارد فضای آموزشی کند. بازار تحت تأثیر تغییراتی که درزمینه‌ی تکنولوژی پدید آمده، روی کالاهای اطّلاعاتی (information goods) تمرکز کرده است. کالای اطلاعاتی هر آن‌ چیزی است که قابلیت دیجیتالی شدن دارد مثل e-book.

تابع هزینه‌ی کالاهای اطلاعاتی به شکل زیر است، که در مفهوم و میزان هزینه با کالاهای معمولی تفاوت دارد.

F + cx

  • fixed cost =F
  • C= هزینه‌ی حاشیه‌ای
  • X= تعداد تولید

در تولید کالاهای هزینه‌ای، هزینه‌ی تولید اولیه زیاد است، ولی هزینه‌ی حاشیه برای تولید بقیه‌ی همان کالا خیلی کم است؛ درحالی‌که در تولید کالاهای فیزیکی، هر دو هزینه ثابت و حاشیه زیاد هستند. این ویژگی باعث می‌شود کالاهای اطلاعاتی به‌سرعت و با کم‌ترین هزینه گسترش یابند.

کالا‌های اطلاعاتی به‌راحتی قابل‌انتقال‌اند؛ به روند تحوّل دنیای موسیقی نگاه کنید؛ در ابتدا با نوار کاست و سی‌دی ترانه گوش می‌کردید، امّا امروزه با استفاده از Spotify می‌توانید کارهایی فراتر از آهنگ گوش دادن انجام دهید.

نکته اینجا است که ما از طریق همین کالاهای اطلاعاتی می‌توانیم آموزش و یادگیری را تغییر دهیم. ابزارهای آموزشی امروزه شامل کتاب، فیلم و سی‌دی و… هستند که در یوتیوب به‌راحتی در دسترس‌اند. امروزه اکثر دانش‌آموزان، دانشجویان و کارمندان از وسایل الکترونیکی خود برای یادگیری استفاده می‌کنند مثل memrise ؛ این کار همان چیزی است که ما آن را gamification of education  می‌نامیم.

در آموزش بازی محور، ما از بازی استفاده می‌کنیم تا روند یادگیری و کیفیتش را بهبود ببخشیم. یکی از انگیزه دهنده‌های مؤثر بازی‌سازی در آموزش، انگیزه دهنده‌ی development & achievement است. افراد با دیدن پیشرفت و ارتقاء خود خوشحال می‌شوند. دومین انگیزه دهنده loss & avoidance  است. صرفه‌جویی در زمان یادگیری برای افراد حائز اهمیت است. سومین انگیزه دهنده نیز بازگشایی اطلاعات است.

فازهای طراحی گیمیفیکیشن

بازی‌سازی

  • درک

اولین قدم برای بازی‌وارسازی تعیین هدف کسب‌وکار و همچنین تحلیل‌ مشتریان و انگیزه‌های آنان برای تعامل برقرار کردن با بازی است.

  • بازی‌سازی

دومین مرحله تمرکز بر تعریف محیط بازی دارد. بنابراین در این مرحله باید مکانیزم و اجزای بازی مشخص شده و اطلاعات بازی‌وارسازی ارائه گردند.

  • نظارت

درنهایت باید مرتباً سیستم را نظارت کنیم تا از رفتار احساسی مشتریان بازخورد گرفته شود، از گرفتن نتایج ناخواسته جلوگیری گردد و اشکالات هدف کسب‌وکار استخراج شود.

در مقاله‎ی بعدی چند نمونه موفق بازی‎سازی را مرور می‎کنیم.

نویسنده: فرزانه عزتی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

عوامل انگیزشی در بازی‌سازی

در مقاله‎ی قبلی با مفهوم بازی‎سازی آشنا شدید و رویکردها و کاربردهای غالب آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *