محتوای صفحات

محتوای صفحات

تولید محتوا شامل ایجاد و به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند، آموزنده و سرگرم‌کننده باهدف جذب مشتری‌ها به سمت وب‌سایت شما است تا درنهایت فروش و نرخ تبدیل وب‌سایت شما افزایش یابد. این موضوع بیشتر نشان‌دهنده این است که شما در حوزه خدمت یا محصولی که خواهان فروش آن به مشتری هستید، متخصص و مشتاق هستید. مقالات، مطالعات موردی، بیان تجربیات، اینفوگرافی و ویدئوها در میان رسانه‌های عمومی استفاده می‌شوند؛ بنابراین شروع کنید به فکر کردن در مورد اینکه چگونه می‌توانید مشکلات و مسائل مربوط به مشتریان خود را اطلاع‌رسانی کنید، آموزش دهید و حل کنید.

داشتن مقاله‌ای که برای این منظور سازمان‌دهی شده و به اشتراک گذاشته‌شده به ایجاد اعتبار در صنعت شما، افزایش رتبه وب‌سایت و اعتبار دامنه شما کمک خواهد کرد، هدف این است که درزمینه‌ی کاری خود متخصص شوید، بنابراین افراد بی‌درنگ به وب‌سایت شما فکر خواهند کرد و زمانی که موضوعی مطرح شود به وب‌سایت شما خواهند آمد. برای بازاریابی محتوا همان قوانین اعمال می‌شوند. مطمئن شوید که بهینه‌سازی داخلی وب‌سایت در محتوای شما به‌طور کامل انجام‌شده است- با کلیدواژه‌ها، برچسب‌های متا و عناوین و …

موتورهای جستجو و کاربران بسیار شبیه هم هستند، وب‌سایت موردعلاقه هردو وب سایتی است که دارای محتوای منحصربه‌فرد، مرتبط و به‌روز ‌باشد. به عنوان مثال خودتان را در نظر بگیرید: اگر شما به دنبال مقالات بهینه‌سازی داخلی وب‌سایت هستید و جستوجو کنید در صفحه نتایج جست‌وجو فهرست‌هایی از امسال و پنج سال پیش نمایش داده می‌شود، اما شما اول روی کدام کلیک خواهید کرد؟

حفظ به‌روز بودن مطالب فقط در مورد متن موجود در صفحه نیست؛ عکس، فیلم، اسلاید و تصاویر همه نمونه‌هایی از اشکال مختلف رسانه‌ها هستند که شما می‌توانید برای تازه و جذاب نگاه‌داشتن مطالب خود برای خواننده، استفاده کنید. شما هنوز هم نیاز به متن در صفحه دارید تا موتورهای جستجو محتوای شما را درک کنند، اما به یاد داشته باشید که شما در درجه اول در حال نوشتن برای مشتریان خود و حفظ آن‌ها در سایت خود هستید. تجزیه ‌و تحلیل عادات رسانه‌ای کاربر را شروع کنید. اگر برای مثال، شما یک حجم بالایی از فعالیت‌های مرتبط با کاربران در حوزه تماشای ویدئو را دارید، شروع به فکر کردن در مورد استفاده از ویدئو در وب‌سایتتان برای ایجاد تعامل بیشتر با کاربرانتان بکنید.

راهکارهای تولید محتوای تازه

 • تولید محتوای تازه به صورت هدفمند
  • گوگل ترند
  • مشاهده رقابت در صفحات اول
 • محتوای تازه برای مطلب قدیمی
  • اضافه کردن یک پاراگراف توضیح به مطالب قدیمی
  • کمک به بهبود رتبه آن صفحه در گوگل
 • محتوای تازه مستمر
  • شناسایی عبارات کلیدی که بیشتر جست و جو می شوند
  • اختصاص صفحه ای به این عبارات
  • به روز کردن مطالب
 • محتوای تکراری در سایت قرار ندهید
  • نارضایتی کاربران
  • کاهش رنک سایت

نشانه گذاری داده ساخت یافته

داده‌های ساختاریافته به مفاهیمی و اصولی گفته می‌شود که با رعایت آن‌ها، موتورهای جستجو می‌توانند زبان انسان را به‌صورت بهتر و مناسب‌تر درک کنند. استانداردهای زیادی برای استراکچر دیتا ایجاد شده است که توسط آن ها می توانیم اطلاعاتی در مورد یک فیلم، مقاله، کتاب، دستورالعمل طبخ غذا و موارد متعدد دیگری را به موتورهای جست و جو بدهیم.

Rich Snippets (ریچ اسنیپت) از یک سری کدهایی تشکیل شدن که برای توصیف اطلاعات و داده‌های نشانه‌گذاری شده وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. ریچ اسنیپت ها به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا موضوع و محتوای یک وب‌سایت را راحت‌تر درک کنند. با این وجود، موتورهای جستجو پا را یک‌قدم فراتر گذاشته و از این اطلاعات برای نمایش بهتر نتایج جستجو استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند اطلاعات موردنیاز خود را راحت‌تر از موتورهای جستجو دریافت کنند.

محتوای صفحات

استانداردهای مختلف Rich Snippets

موتورهای جستجو، چهار نوع محتوای نشانه‌گذاری شده (داده‌های ساختاریافته یا همان structured data) را می‌توانند تا به آلان تشخیص دهند (به تاریخ مقاله توجه کنید)، استانداردهای زیر نتیجه توافق بین موتورهای جستجو می‌باشد.

 • RDFa
 • Microformats
 • Microdata
 • JSON-LD

هر ۴ نوع محتوا از زبان HTML پشتیبانی می‌کنند و البته ساختار JSON-LD کمی متفاوت است و به کمک جاوا اسکریپت نشانه‌های لازم را درج می‌کند؛ به کمک این ۴ نشانه‌گذاری می‌توان محتوای یک صفحه وب را برچسب‌گذاری کرد. باید گفت که استاندارد Microdata پراستفاده‌ترین نوع محتوای استفاده‌شده در ریچ اسنیپت ها است که در قدیم پیشنهاد گوگل بود ولی جدیداً گوگل استاندارد JSON-LD  را پیشنهاد می‌کند و در آینده نزدیک سایت‌ها نیز به این نوع نشانه‌گذاری خواهند رفت. البته تگ‌های Open Graph و کارت‌های Twitter نیز نوعی داده نشانه‌گذاری محسوب می‌شوند، اما نمی‌توان از آن‌ها به‌جای ریچ اسنیپت‌ها استفاده کرد؛ و همچنین برای نوشتن این نوع داده، نیازی به یادگیری زبان HTML ندارید. این کدها بسیار ساده هستند و معمولاً به‌صورت آماده در اینترنت وجود دارد.

محتوا

میکرو دیتا به فرم خاصی از داده‌های ساختاریافته گفته می‌شود که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی html5 کار می‌کند؛ در واقع در زبان HTML5 به استراکچر دیتا، میکرودیتا گفته می‌شود که با استفاده از attribute: itemprop، itemscope، itemtype می‌توانید کد html را برای موتورهای جست‌وجو سئو کنید.

 

 

شیرین حبیب‌زاده مدیر سئو فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

ساختار و آدرس صفحات

یکی از مواردی که در بهینه سازی سایت برای موتور جستجو باید به آن دقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *