عناوین صفحات

عناوین صفحات

تگ عنوان اولین جایی است که ربات گوگل برای شناسایی موضوع صفحه به آن توجه می‌کند، همچنین کاربران هنگام جستجو در گوگل این عبارت را برای هر نتیجه به‌صورت یک متن آبی‌رنگ لینک شده مشاهده می‌کنند.

عناوین صفحات

این اطلاعات توسط کاربرانی که در صفحه حضور دارند قابل‌مشاهده نیست. کاربر هنگام جستجو در گوگل مستقیماً این عبارت را مشاهده کرده و بر همین اساس سایت شما را از میان سایر لینک‌­ها انتخاب می‌کند. هرچقدر عنوان و توضیحات شما جذاب­‌تر باشد، شانس بیشتری برای جذب مخاطب خواهید داشت.

اگر عنوان انتخاب‌شده توسط شما با محتوای موجود در صفحه همخوانی نداشته باشد گوگل آن را به کاربران نمایش نمی­‌دهد و بر اساس محتوای صفحه عنوان و توضیحات را برداشت می‌کند. قابلیت نمایش حداکثر ۵۱۲ پیکسل در تگ عنوان وجود دارد و بیشتر از ۵۱۲ پیکسل نمایش داده نمی‌شود و به‌صورت سه‌نقطه نشان داده خواهد شد.

عناوین صفحات

فرمول‌های مناسب برای نگارش عناوین صفحات

 • کلمه کلیدی اصلی + برند: بلیط هواپیما علی‌بابا
 • برند + کلمه کلیدی اصلی: علی‌بابا خرید آنلاین بلیط هواپیما

نکته: در کنار اسم برند می‌توانید از شعار وب‌سایت استفاده کنید و همچنین در حدفاصل بین کلمه کلیدی اصلی و نام برند نیز می‌توانید از علائمی مانند (-) و یا (|) استفاده نمایید تا ظاهر مرتب، کمک به تشخیص بهتر عبارت، شانس کلیک بیشتر را داشته باشید.

مثال: بلیط هواپیما | فرانگر ، یک راه ساده‌تر

نکته: حواستان به فاصله بین علامت ویرگول و کلمات کلیدی یا نام برند باشد؛ چون اگر ویرگول با کلمه قبل از خود فاصله نداشته باشد، گوگل آن را یک کلمه حساب می‌کند که این باعث کاهش رتبه وب‌سایت شما می‌شود.

نکات کلی که باید در نگارش عناوین صفحات حتماً رعایت کنیم:

عناوین صفحات

 • عبارت کلیدی را در عنوان و ترجیحاً در ۳۰% ابتدایی آن ذکر کنید.
 • عنوان صفحات هم برای کاربران و هم برای گوگل مهم است. بنابراین عناوین صفحات را با کلمات کلیدی بمباران نکنید!!
 • برای جذابیت و شانس کلیک بیشتر، از اعداد در عناوین صفحات استفاده کنید. مثال: ۱۰ نکته در مورد سفر به دبی
 • پرهیز از عنوان صفحات تکراری در غیر این صورت گوگل فکر می‌کند که دو صفحه محتوی تکراری دارند.
 • عناوین صفحات باید مرتبط به محتوی داخل همان صفحات باشند، در غیر این صورت باعث نارضایتی کاربر و افزایش نرخ پرش خواهد شد.

دلایل اهمیت دادن به‌عنوان صفحه

 • مرورگرها عنوان صفحه را نمایش می‌دهند.
 • موتورهای جستجو عنوان صفحه را نمایش می‌دهند.
 • در اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی عنوان صفحه مشخص می‌شود.

نحوه دیدن تگ عنوان صفحات

در هر صفحه از هر وب‌سایت، اگر کلیک راست کنید و گزینه “” را انتخاب کنید، کد صفحه را خواهید دید، حال برای یافتن عنوان صفحه می‌توانید از کلیدهای ترکیبی ctrl+f استفاده کنید و عبارت title  را جستجو کنید:

عناوین صفحات

تگ‌های هدینگ

یکی از سایت‌های معتبر آموزش HTML سایت W3Schools است. در این سایت تگ‌های هدینگ به این صورت تعریف شده است: ” تگ‌های H1 تا H6 برای تعریف سرتیتر های یک سند وب به کار می‌روند.”

به‌منظور ساده‌سازی ساختار سایت، صفحات شما باید به عناوین مجزایی تقسیم شود تا هم کاربران و هم موتورهای جستجو راحت‌تر بتوانند محتوای سایت شما را درک کنند. محدوده هدینگ‌ها از H1 تا H6 است که مهم‌ترین بخش‌های محتوای صفحه شما و چگونگی به‌هم‌پیوستگی محتوای وب‌سایت شما را نشان می‌دهد.

هر صفحه از سایت شما باید فقط و فقط یک تگ H1 داشته باشد. یعنی حتماً این تگ را داشته باشد و در صفحه بیشتر از یک تگ  H1 نباشد. این عنوان باید دقیقاً توضیح دهنده محتوای صفحه و دارای کلمه کلیدی هدف شما باشد. همچنین ازنظر طراحی و ابعاد با سایر محتوای صفحه متمایز بوده و در اولین نگاه قابل‌شناسایی باشد.

سعی کنید کلمات کلیدی خود را در H1 بگنجانید بدین ترتیب از دیدگاه کاربران، زمانی که آن‌ها بر روی صفحه شما کلیک کنند آن‌ها به‌وضوح متوجه خواهند شد که صفحه‌ای که وارد آن شده‌اند به موضوع مورد جست‌وجوی آنان مرتبط است. موتورهای جستجو برای معرفی محتوای صفحه و اینکه کلمات کلیدی چه هستند بیشتر به ‌عنوان‌ها توجه می‌کنند.

نکات کلی که باید در انتخاب تگ‌های هدینگ صفحات حتماً رعایت کنیم:

 • قرار دادن کلمه کلیدی در تگ H1 یا H2 نقش کلیدی در سئو دارد
 • مهم‌ترین تگ H1 و کم‌اهمیت‌ترین آن H6
 • عدم استفاده از دو تگ H1
 • تگ‌های HTML تکراری در صفحات مختلف را استفاده نکنید
 • تگ‌ها را با کلمات کلیدی بمباران نکنید!!

نحوه دیدن تگ هدینگ صفحات

در هر صفحه از هر وب‌سایت، اگر کلیک راست کنید و گزینه “view page source” را انتخاب کنید، کد صفحه را خواهید دید، حال برای یافتن عنوان صفحه می‌توانید از کلیدهای ترکیبی ctrl+f استفاده کنید و عبارت H1، H2 و …  را جستجو کنید:

عناوین صفحات

فرمول‌های مناسب برای انتخاب تگ‌های هدینگ صفحات

 • تگ H1

H1  = عنوان – برند

مثال:

عنوان: بلیط هواپیما | فرانگر ، یک‌راه ساده‌تر

H1 = بلیط هواپیما

مثال:

عنوان: خرید آنلاین بلیط هواپیما | فرانگر ، یک‌راه ساده‌تر

 H1= خرید آنلاین بلیط هواپیما

نکته: می‌توان در تگ H1 از مترادف‌ها هم استفاده کرد. مثال: خرید اینترنتی بلیط هواپیما

 • تگ H2

محتوی تگ H2 باید body keyword باشد؛ برای مثال اگر “بلیط هواپیما” کلمه اصلی باشد، کلمات کلیدی فرعی مرتبط با آن “بلیط هواپیما چارتر”، “بلیط هواپیما ارزان” و … است.

 • تگ H3

محتوی تگ H3  باید body keyword یا long tail باشد؛ برای مثال: بهترین راه خرید بلیط هواپیما

نکته: اگر کاربر سوالی پرسیده ، حتماً به سوال کاربر در متن باید جواب داده شود. عنوان سؤال را در تگ H3 قرار دهید و یک پاراگراف درباره آن توضیح دهید. این محتوی ازنظر گوگل ارزشمند است. در خط بعد از H1 باید حداقل یک پاراگراف درباره کلیات صنعت صحبت کنید. مثلاً در خط دوم درباره بلیط هواپیما چارتر و بلیط هواپیما ارزان حداقل چند خط می­نویسیم و درنهایت به سؤال کاربر جواب می‌دهیم. (۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه)

توضیحات متا

مطابق اعلام گوگل و بینگ توضیحات متا تأثیری بر رتبه‌بندی نتایج جست­وجو نخواهند داشت. بلکه اطلاعات مهم در مورد محتوای صفحه فراهم می‌کنند که توسط موتورهای جستجو برای نمایه کردن صفحه اول سایت شما استفاده می‌شود. ولی همان‌طور که می­دانیم این موتورها قادر به تشخیص کلمات کلیدی در توضیحات متا یا Meta Description هستند. با راست کلیک کردن بر روی یک صفحه و انتخاب گزینه “View Page Source”، شما می‌توانید برچسب‌های متای آن صفحه خاص را ببینید.

عناوین صفحات

مانند عنوان صفحه، توضیحات متا نیز باید جذاب باشد و جمله‌بندی مناسب و قرار دادن اطلاعات مرتبط با موضوع صفحه در آن می‌تواند مشوق کاربران برای کلیک روی لینک شما باشد. حداکثر طول توضیحات متا ۳۴۰ کاراکتر می‌باشد.

 

شیرین حبیب‌زاده مدیر سئو فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

محتوای صفحات

محتوای صفحات

تولید محتوا شامل ایجاد و به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند، آموزنده و سرگرم‌کننده باهدف جذب مشتری‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *