خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی شبکه‎های اجتماعی / ابزارهای مفید جهت مدیریت بهتر شبکه‌های اجتماعی

ابزارهای مفید جهت مدیریت بهتر شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

ICONO SQUARE یک کمپانی ارائه‌دهنده خدمات در حوزه مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی است. ICONO SQUARE دارای وب‌سایت و اپ اندرویدی و iOS است. مبدأ این کمپانی کشور فرانسه می‌باشد اما نمایندگی‌هایی در کشورهای مختلف نیز دارد.

ICONO SQUARE در سال ۲۰۱۱ شروع به فعالیت کرد و بعد از یک هفته به ۲۰۰۰۰ کاربر و در سال ۲۰۱۵ به ۱۰ میلیون کاربر دست یافت و در میان ۸۰۰ وب‌سایت برتر جهان قرارگرفت.

ICONO SQUARE که دارای یک تیم در حدود ۳۰ نفره اصلی است با اینستاگرام و فیس‌بوک به‌صورت شریک تجاری همکاری می‌کند. خدمات این وب‌سایت در حوزه یکپارچه‌سازی مدیریت اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی در فیس‌بوک و اینستاگرام می‌باشد و خدمات تحلیل‌های آماری در حوزه پست‌های اینستاگرام و هشتگ‌ها و تعامل با مخاطبان، بررسی فعالیت رقبا در شبکه‌های اجتماعی و زمان‌بندی و ایجاد سهولت در ارسال پست‌ها به‌صورت هدفمند در شبکه‌های اجتماعی و ارائه پیشنهاد در مؤثرتر کردن انتشار پست‌ها در شبکه اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام می‌باشد. این خدمات در قالب داشبوردهایی که هم در وب‌سایت و هم در اپ وجود دارد صورت می‌پذیرد و قابلیت گزارش‌گیری در فرمت‌های مختلف خواهد داشت. چند برند معتبر که از خدمات ICONO SQUARE استفاده می‌کنند در تصویر زیر آمده است:

شبکه های اجتماعی

هزینه‌ها و شرایط استفاده

در ابتدای استفاده در یک دوره ۱۴ روزه می‌توان از اکثر امکانات ICONO SQUARE استفاده کرد ولی بعد از آن بایستی مبلغی به‌صورت ماهانه برای استفاده از این خدمات پرداخت کرد که با توجه به سطح سرویس متفاوت است. این تفاوت در سطح سرویس شامل مواردی چون تعداد اکانت بیشتر و خدمات بیشتر می‌شود. البته آفرهایی مانند پرداخت سالیانه برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد؛ لیست سطوح مختلف ثبت‌نام و امکانات در هر سطح در تصویر زیر آمده است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

ثبت‌نام و همگام‌سازی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

روند ثبت‌نام در ICONO SQUARE به‌سادگی صورت می‌پذیرد؛ ICONO SQUARE یک پیشنهاد برای شروع تعامل با این وب‌سایت دارد که آن استفاده رایگان ۱۴ روزه می‌باشد و هم‌چنین در ابتدای استفاده احتیاج به ثبت credit card نمی‌باشد؛ با گزینه start free trial به صفحه ثبت‌نام هدایت می‌شویم. بعد از ثبت اطلاعات اولیه شناسایی و رمز عبور و تعیین منطقه زمانی مرحله اول ثبت‌نام پشت سر گذاشته می‌شود. نکته قابل‌توجه در انتخاب time zone این است که شهرها و استان‌های ایران در لیست وجود ندارد و می‌توان نزدیک‌ترین منطقه به ایران را انتخاب کرد که بهترین گزینه دبی به نظر می‌رسد. در گزینه type نیز بایستی نوع فعالیت خود و در industry صنعت مورداستفاده و نام کمپانی را وارد کنیم.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در مرحله بعد بایستی اکانت‌های خود در فیس‌بوک و اینستاگرام را با اکانت خود سینک کنیم. در هنگام ثبت‌نام تا ۱۰ اکانت شبکه های اجتماعی را می‌توان به یک اکانت سینک کرد و هم‌چنین بعد از ثبت‌نام در دفعات ورود می‌توان این تعداد را افزایش داد.(برای اضافه کردن یک اکانت فیس‌بوک باید یکی از نقش‌های Admin, Editor, Moderator, Advertiser یا Analyst را برای پیج داشته باشید)

بازاریابی شبکه های اجتماعی

سینک کردن اکانت‌ها دقیقا با فرآیندی مثل ورود به آن اکانت‌ها در شبکه اجتماعی صورت می گیرد به طور مثال برای اینستاگرام با توجه به آی دی یا ایمیل یا شماره موبایل و رمز عبور انجام می‌پذیرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در مرحله بعد بایستی اجازه استفاده از عملکرد های اکانت شبکه اجتماعی خود را به ICONO SQUARE  بدهید پس از تایید این دسترسی ها توسط اینستاگرام داده خواهد شد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بعد از این مراحل وارد صفحه اصلی استفاده از ICONO SQUARE خواهیم شد که دارای یک داشبورد و یک صفحه که منطبق بر اکانت شبکه اجتماعی استفاده شده می‌باشد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در هنگام اولین استفاده با یک نوتیفیکیشن روبه‌رو خواهیم شد که دارای یک ویدیو راهنما و نکاتی در استفاده هر چه موثر تر از اینستاگرام یا فیس بوک می باشد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

داشبورد ابزارها

در این قسمت با یک نمای کلی از اکانت اینستاگرامی خود روبه‌رو می‌شوید. قسمت اول آن تعدا کل فالوورها کامنت‌ها و لایک های دریافتی و تعداد افرادی است که دنبال می‌کنید. ارزیابی فالوورها (Followers evolution) نیز بخشی است که نشان دهنده میزان تغییر در تعداد فالوور ها در یک بازه زمانی تعیین شده است که در تنظیمات تعیین می‌شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در قسمت بعد می‌توانید پست های خود را براساس تعداد کامنت‌ها تعداد لایک‌ها و براساس زمان رده‌بندی کنید و هم چنین این رده‌بندی براساس نوع پست که عکس، تصویر یا کروسل بوده است قابل دسته‌بندی است و تمامی نتایج بدست امده در قالب فرمت‌های اکسل قابل گزارش گیری است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

در قسمت بعدی به‌صورت نموداری اطلاعاتی از رشد تعداد فالوورها و تعداد افرادی که دنبال می کنید به شما ارائه می‌شود.بخش دیگری نیز نمودار درباره میزان engagement پست های مختلف است. (Engagement بیانگر هرتوع تعامل مخاطب با پست می باشد اعم از کامنت, لایک و…)

آمار تعداد لایک‌ها و کامنت‌های دریافتی که بخش های اصلی engagement  هستند در قسمت بعدی قابل مشاهده است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

برای پست‌های مختلف نمودار تعاملات صورت گرفته با آن پست در طول زمان قابل مشاهده است. می‌توان شیوه نمایش جدولی را نیز برای نمایش انتخاب کرد و گزارش در فرمت های مختلف اکسل pdf یا تصویر دانلود کرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

دسته‌ی بعدی نمودار لایک‌ها و کامنت در یافتی دربازه های زمانی مختلف است که نمایش آن بصورت کلی و فارغ از تعداد پست است. این نمودار همزمان با نمودار میانگین کلی لایک یا کامنت دریافتی به نمایش در می‌آید تا دید خوبی از عملکرد در اختیار ما قرار دهد. قابلیت گزارش گیری در فرمت‌های مختلف و نمایش جدولی و نمودار براساس انواع مختلف پست: تصویر، ویدیو و کروسل نیز وجود دارد.

در بخش بعدی نیز برترین پست‌های بازه زمانی براساس لایک و یا کامنت و یا engagement نشان داده می‌شود که قابلیت گزارش‌گیری با انتخاب فرمت دلخواه و براساس انواع مختلف پست: تصویر، ویدیو و کروسل نیز وجود دارد. فیلترهای تعیین شده مشابه بخش های قبلی می‌تواند صورت پذیرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بخش‌های صفحه overview خلاصه‌ای از بخش‌های دیگر هستند؛ به همین دلیل از تکرار برخی از آن‌ها در قسمت‌های دیگر اجتناب می‌کنیم و تنها در آن بخش ها یادآوری می‌نماییم.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تبادل

تبادل در شبکه‌های اجتماعی

یکی از راه‌های معرفی و افزایش تعداد فالوور آژانس یا کسب‌وکار گردشگری شما تبادل پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *