خانه / کارگاه‎ها / آموزش بازاریابی شبکه‎های اجتماعی / فرکانس حضور در شبکه‌های اجتماعی

فرکانس حضور در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از کسب‌وکارها، بدون هرگونه برنامه‌ریزی یا سیاست‌گذاری مشخص، پست‌ها و مطالب خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. توییتر یک شرکت فعال در صنعت انرژی، ممکن است در حالت عادی در هر هفته یک جمله را توییت کند؛ اما هنگام برگزاری یک نمایشگاه تخصصی، روزانه ده تا بیست توییت انجام دهد!

یک صفحه فروش در اینستاگرام ممکن است در روزهای عادی، هفته‌ای چهار پست منتشر کند؛ اما هم‌زمان با حراج فصلی، تعداد پست‌ها به چهار عدد در روز افزایش یابد.

همین مسئله در مورد سایر شبکه‌های اجتماعی متداول هم مصداق دارد؛ اگر فرکانس حضور را افزایش دهیم و پست‌های بیشتری منتشر کنیم، به‌تدریج کاربران، تمایل خود را به دیدن و لایک کردن و کامنت‌گذاری از دست می‌دهند و به همان چیزی تبدیل می‌شوند که اصطلاحاً Ghost Follower یا «فالورهای نامرئی» نامیده می‌شود.

کسانی که در آمار فالورها وجود دارند، جز یک عدد، هیچ اثری از آن‌ها وجود ندارد و باعث می‌شوند که نسبت لایک و کامنت به‌کل تعداد فالورهای صفحه کاهش یابد؛ از سوی دیگر، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که با افزایش فرکانس حضور، درگیری ذهنی مخاطب با حساب کاربری افزایش می‌یابد؛ اما به‌تدریج با افزایش فرکانس، رشد مطلوبیت حساب کاربری، کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر از یک جا به بعد، نه‌تنها زیاد کردن تعداد پست‌ها، درگیری ذهنی را چندان افزایش نمی‌دهد بلکه در صورت افزایش بی‌رویه فرکانس حضور، ممکن است فالورها تصمیم بگیرند که حساب کاربری کسب‌وکار را تعقیب نکنند.

هنر مدیر شبکه اجتماعی یک آژانس، پیدا کردن نقطه بهینه برای فرکانس حضور در شبکه اجتماعی است. ما در تجربه‌های متعدد خود که بر روی این موارد کارکرده‌ایم توانستیم در کانال آکادمی فرانگر و همچنین کانال بخشنامه فرانگر فرکانس پست گذاشتن به صورت بهینه را تعیین کنیم تا برای اعضای کانال خوشایند باشد و همچنان درگیری ذهنی مناسبی با برند فرانگر داشته باشند. البته این مورد هرروز توسط مسئول شبکه اجتماعی شرکت خانم خواجه وندی بررسی می‌شود و هرروز ایده‌های بهبودی توسط ایشان و سایر اعضای تیم مطرح می‌شود.

اشتباهات کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی

نخستین دامی که کسب‌وکارها در هنگام حضور خود در شبکه‌های اجتماعی گرفتار آن می‌شوند، تلاش برای افزایش فالورها است. قبل از اینکه به تعداد بالای فالور فکر کنید، می‌توانید به استراتژی‌های خود فکر کنید. الگوهای مختلف را بیازمایید. در یک فرایند آزمایش و خطا، نحوه تعامل با مخاطبان را یاد بگیرید و سپس به‌تدریج، میدان بازی را بازتر کنید. پس زیادشدن تعداد فالورها مهم است، اما اولویت اول نیست.

برخی از نکاتی که می‌تواند رشد بلندمدت و اثربخش را در شبکه‌های اجتماعی تسهیل کند:

 • تا حد امکان، قبل از اعلام رسمی حضور در شبکه‌های اجتماعی، حجم مناسبی از محتوای اولیه را تولید و منتشر کنید
 • تنوع محتوا را فراموش نکنید
 • از محتوای ناقص استفاده نکنید
 • در مورد سیاست‌های خود در مواجهه با کامنت‌های مخالف تصمیم بگیرید
 • زمان مناسب برای نشر مطالب را پیدا کنید
 • همه صفحه خود را با محتوای Branded و برچسب دار پر نکنید
 • نرخ تبدیل را به‌صورت دائمی محاسبه کنید
 • با استفاده از برنامه‌هایی که نرخ فالورها را بررسی می‌کنند، به رشد و کاهش فالورها، به کسانی که به جمع شما ملحق می‌شوند و کسانی که آن را ترک می‌کنند توجه کنید
 • حضور در هر یک از شبکه‌های اجتماعی، باید به‌صورت مستقل موردبررسی قرار بگیرد
 • استفاده از محتوای یکسان برای همه شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از خطاهای رایج است
 • فشار دائمی برای جابجا کردن مخاطب از یک شبکه اجتماعی به یک شبکه دیگر، کاری نیست که به‌صورت پیوسته انجام شود.
 • بر کیفیت مطالبتان بسیار بیشتر از کمیت توجه کنید! عدم توجه به کیفیت مطالب یکی دیگر از اشتباهات رایج در مدیریت شبکه‌های اجتماعی هست!
 • عدم پاسخ‌گویی به سؤالات در شبکه‌های اجتماعی! شبکه اجتماعی یک پلتفرم تعاملی است و نیازمند تعامل دوطرفه و پاسخگویی مناسب از سمت کسب‌وکار می‌باشد تا این تعامل زمینه‌ساز رابطه پایدار بین مشتری و کسب‌وکار باشد.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

آپارات

آپارات و محتوای ویدئویی!

علاقه به محتوای ویدئویی در وب‌سایت‌ها روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد! به‌عنوان‌مثال قبلاً مقاله آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *