خانه / کارگاه‎ها / آموزش طراحی بر مبنای تجربه کاربری / بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت سوم)

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت سوم)

cheapair.com

تجربه کاربری

این شرکت از سال ۱۹۸۹ شروع به فعالیت نمود و مقر اصلی آن در Calabasas است که اکنون با شعار “خرید بلیط هواپیما باید آسان باشد” با  تیمی ۱۲۵ نفره در حال فروش بلیط هواپیما و رزرو هتل و ماشین است و  درآمد تقریبی ۳۰m$ و همچنین رنک الکسای ۵۹,۲۲۶ دارد.

زمانی که برای اولین بار وارد این وب‌سایت شویم و بخواهیم در این سایت حساب کاربری داشته باشیم با زدن بر روی عضویت (join)، وارد صفحه دیگری می­‌شویم. در حالی‌ که اگر از قبل حساب کاربری داشته باشیم و بخواهیم وارد حساب کاربری خود شویم در همان صفحه، صفحه‌­ای را نمایش می‌دهد. دلیل اینکه برای وارد شدن به‌حساب کاربری، وارد صفحه دیگری نمی‌­شویم این است که کاربر به‌راحتی بتواند در هر صفحه­ای که هست وارد حساب خود شود و اگر کاربر جدید باشد و بخواهد برای اولین بار برای خود حساب کاربری داشته باشد، او را وارد صفحه جدیدی می‌کند تا در فضایی بیشتر از دلایل داشتن حساب کاربری برایش بگوید.

در اینجا از کاربر رمز عبور خواسته شده است و در تکست باکس به‌صورت پلیس هولدر نوشته است که تعداد کاراکترهای پسورد باید بین ۶ تا ۲۰ باشد. این از اشتباه کاربر جلوگیری می‌کند.

تجربه کاربری

تجربه کاربری

راحت کردن کاربر و رفع نیاز او حس رضایت و خشنودی را در او ایجاد می‌کند که این حس کاربر را به یک مشتری دائم تبدیل خواهد کرد که این وب‌سایت موارد زیادی را در این جهت اجرا کرده است:

۱)  در قسمت بالای صفحه‌، یک ایمیل و یک شماره گذاشته شده است و نحوه ارتباط کاربر با cheapair به‌راحتی مشخص شده و کاربر در هر زمان می‌تواند برای رفع مشکل یا هر کار دیگری با آن‌ها در تماس باشد. این کار یک حس اعتماد در کاربر ایجاد می‌کند به این صورت که می‌­داند که این کسب­ و کار تلاش خود را برای برطرف کردن نیاز کاربر انجام می‌دهد.

تجربه کاربری

۲) این وب‌سایت دو قسمت “سفرهای من” (My trip) و “جستجوهای من” (My search) نیز دارد. ممکن است یک کاربر در طول روز چند بار به وب‌سایت بیاید و یک سفر را چک کند به‌ این‌ ترتیب می‌تواند به‌راحتی سفری که مدتی پیش جست‌وجو کرده است را از قسمت جستجوهای من پیدا کند. همچنین ممکن است کاربری متناسب با موقعیت شغلی یا زندگی­‌اش سفری را همیشه تکرار می‌کند که در این صورت به‌راحتی می‌تواند از قسمت سفرهای من همیشه آن سفر را در اختیار داشته باشد.

تجربه کاربری

۳) این وب‌سایت یک قسمت “تاریخ انعطاف‌پذیر”(Flexible date) دارد که تنها از کاربر مبدا و مقصد را می‌گیرد و نیازی به وارد کردن تاریخ نیست و سپس تمام پروازها از مبدا به مقصد وارد شده در یک مدت زمان را نمایش می‌دهد. این ویژگی بیشتر برای افرادی مناسب است که تاریخ پرواز برای آن‌ها چندان مهم نبوده و بیشتر به دنبال پروازی هستند که کمترین قیمت را داشته باشد.

۴) این وب‌سایت با توجه به IP کاربر مبدا او را شناسایی کرده و در باکس مبدا قرار می‌دهد.

۵) به کاربر هنگام وارد کردن مبدا و مقصد یک سری پیشنهادات را نمایش می‌دهد به‌طور مثال مقصدهای پرطرفدار را نمایش می‌دهد و ممکن است کاربر مقصدی که می‌خواهد به آنجا برود در این پیشنهادها باشد و دیگر نیاز نیست که مقصد خود را تایپ کند.

۶) قسمتی وجود دارد به نام “ردیابی مسافر” (Fare Tracker) که در آن از کاربر مبدا و مقصد و ایمیل را گرفته و زمانی که کمترین قیمت را برای این سفر پیدا کرد به او خبر می‌دهد.

۷) قسمت دیگری نیز وجود دارد به نام “چه زمانی بلیط بخرید” (When To Buy Flights) که در اینجا مبدا و مقصد را از کاربر گرفته و برای یک بازه زمانی قیمت این سفر را با نمودار نمایش می‌دهد و سپس کاربر می‌تواند کمترین قیمت مربوط به آن زمان را به‌راحتی پیدا کند.

کاربر به‌راحتی می‌تواند فیلترهای موردنظر را انتخاب کند و ازآنجایی‌که شاید مهم­ترین فیلتر برای کاربران، ایرلاین ها هستند این وب‌سایت آن‌ها را واضح‌­تر نمایش داده و از دیگر فیلترها جدا کرده است.

تجربه کاربری

باید برای اینکه اعتماد کاربر را جلب کرد به او مواردی را اثبات کرد و همچنین از گفته­‌ها و نظرات دیگران برای شکل‌گیری این اعتماد استفاده کرد که مواردی از این قبلی که این وب‌سایت استفاده کرده است به‌صورت زیر می‌­باشد:

۱)  نوشتن کامنت‌های کاربران. با این کار یک اثبات اجتماعی ایجاد کرده است و این می‌تواند راه بسیار خوب برای جلب اعتماد دیگران باشد.

تجربه کاربری

۲) زمانی که پروازی را جست‌وجو می‌کنیم لیست پروازها را در صفحه‌­ای دیگر نمایش می‌دهد و صفحه قبلی به صفحه‌ای تبدیل می‌شود که اسم چند سایت را می‌­آورد و بیان می‌کند که می­‌توانید قیمت­‌های ما را با بقیه مقایسه کنید  و متوجه شوید که قیمت­‌های ما کمتر است. با این کار می‌خواهد اثبات کند که از همه بهتر است و اعتماد کاربران را جلب کند. بسیاری از افراد تنها با دیدن همین جمله و بدون اینکه چیزی را چک کنند در ذهنشان یک اعتماد ایجاد می‌شود.

یک سری از اطلاعات وجود دارند که کاربران در هنگام استفاده از وب‌سایت به آن‌ها احساس نیاز می‌کنند و یا اینکه اگر وجود داشتند فرآیند را برای کاربر بسیار ساده می‌کنند که در این وب‌سایت یک سری موارد در این زمینه به‌صورت زیر آورده شده است:

۱) زمانی که کاربر موس خود را حرکت می‌دهد و بر روی یک گزینه­ قرار می‌دهد تغییراتی بر روی گزینه صورت می‌گیرد و همچنین زمانی که کاربر گزینه­‌ای را انتخاب می‌کند و این‎که زمانی که کاربر بر روی گزینه­‌ای موس را نگه می­دارد درصورتی‌که آن گزینه اطلاعاتی را داشته باشد در یک راهنمای یک خطی (Tooltip) یک سری اطلاعات به کاربر نمایش داده می‌شود.

۲) یک دکمه برای مقایسه بین دو پرواز وجود دارد که در ابتدا غیرفعال می­باشد. درصورتی‌که غیرفعال باشد و روی آن کلیک کنیم این پیغام را نمایش می‌دهد.

تجربه کاربری

حال اگر حداقل دو پرواز را انتخاب کنیم این دکمه فعال می‌شود و با یک اکشن برای کاربر مشخص می‌شود که می‌تواند از این امکان استفاده کند.

تجربه کاربری

در این صورت کاربر به دلیل اینکه در این پروازها امکانات متفاوت‌اند به‌راحتی می‌تواند پروازها را باهم مقایسه کند.

تجربه کاربری

۳) زمانی که پروازی انتخاب می‌شود اطلاعات در مورد ویژگی­‌های آن پرواز به کاربر داده می‌شود. به‌طور مثال، ممکن است یک پرواز قیمت کمی داشته باشد زمانی که کاربر آن را انتخاب می‌کند این توضیحات را نمایش می‌دهد و کاربر را از این آگاه می‌کند که این پرواز چه امکاناتی را ندارد.

تجربه کاربری

۴) زمانی که پرواز انتخاب می‌شود، اطلاعات کامل پرواز را نمایش می‌دهد. همچنین قوانین موردنیاز را نیز آورده و درنهایت مجموع کل قیمت را نمایش داده است.

زمانی که کاربر می‌خواهد اطلاعات مسافر را وارد کند، در این قسمت یک خلاصه همراه با قیمت پرواز را نمایش داده است و اگر گزینه‌­ای را اشتباه وارد کند و بر روی دکمه خرید زده شود تمامی خطاها، با دلیل آن‌ها، به کاربر نمایش داده می‌شود. همچنین برای راحتی هرجا که امکان‌پذیر بوده برای راحتی کاربر، از کمبو استفاده شده است.

تجربه کاربری

 

 

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

Cheapflights.com Cheapflights یک وب‌سایت جست‌وجوی جهانی است که می‌توان از آن برای خرید بلیط هواپیما، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *