آشنایی با ابزار Hotjar

در دو مقاله‎ی قبلی با عناوین کاربردپذیری و اهمیت آن و تست کاربردپذیری ، مفهوم کاربردپذیری و روش‎های تست آن معرفی شدند. همانطور که گفته شد، hotjar  یکی از ابزارهای مانیتورینگ برای بررسی رفتار کاربر است. Hotjar یک ابزار جدید و قدرتمند می­‌باشد که با آن می‌توان رفتار آنلاین کسانی که به سایت ما می‌آیند را مشاهده کرد و از آن‌ها فیدبک گرفت. مثلا استفاده از این داده‌­ها، می‌تواند ما را در بهبود تجربه کاربری و نرخ تبدیل کمک کند.

hotjar

در سایت Hotjar نوشته شده است: دیگر لازم نیست حدس بزنید کاربری که به سایت شما می­‌آید چه واکنشی را نشان می‌دهد بلکه با ابزارها و امکاناتی که Hotjar فراهم کرده است، به‌راحتی می­‌توانید رفتار کاربر را مشاهده کرده و به اشکالات و نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید.

ابزارهای Hotjar به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها در حوزه آنالیز می‌باشند و بقیه نیز برای گرفتن فیدبک از کاربران استفاده می‌شوند. Hotjar در صفحه اول سایت خود، عکس زیر را گذاشته است و بیان کرده است که Hotjar هم Analytics و هم Feedback را هم‌زمان شامل می‌شود.

hotjar

ابزارهای آنالیز در Hotjar

  •  Heatmaps

با استفاده از Heatmap یا نقشه­‌ی گرمایی می‌توان دید که کاربر با کدام قسمت سایت بیشتر در تعامل بوده است و کجاها بیشتر کلیک کرده و موس را برده است و تا کجا اسکرول کرده است. یکی از فایده­‌های این نقشه، این است که به پی بردن اشکالات UX سایت ما کمک می‌کند.

hotjar

hotjar

این تصاویر یکی از نمونه­‌های نقشه گرمایی می‌باشند. برداشتی که از این‌ها می‌توان داشت‌، این است که ما متوجه شده‌­ایم که صورت افراد بیشتر نظر کاربران را جلب می‌کند. اما برای ما این مهم بوده است که کاربران به محتوا و نوشته‌ه­ایی که قرار داده­‌ایم توجه کنند. به همین دلیل جهت دید آن کودک را به سمت نوشته خود قرار دادیم. با این کار مشاهده شد که کاربران در این حالت به نوشته ما توجه بیشتری کرده­‌اند.

باید توجه شود، جاهایی که کاربران زیاد کلیک کرده‌­اند لزوما دلیل بر این نیست که آن قسمت برای کاربران جذاب بوده است. بلکه ممکن است ما آن‌ها را مجبور کرده‌­ایم که زیاد کلیک کنند. در شکل زیر، می‌توان نمونه­‌ای از این مورد را مشاهده کرد.

hotjar

در این تصویر، کاربران برای اینکه بتوانند تمامی حالت‎­های لباس را ببینند، مجبورند روی این ۴ مورد کلیک کنند. شاید بتوانیم راهکار ساده‌­تری را مانند تصویر زیر به کاربران ارائه کنیم.

تجربه کاربری

به‌عنوان یک مثال دیگر، فرض کنید ما یک خبرنامه داریم و می‌خواهیم ببینیم اگر آن را در صفحه اصلی قرار دهیم کاربران بیشتر روی آن کلیک می‌کنند یا نه. پس آن را در صفحه اصلی قرار می‌دهیم و این نتیجه را در شکل زیر مشاهده می‌کنیم.

تجربه کاربری

یا اینکه ما می‌توانیم کاربران خود را دسته‌­بندی کنیم و رفتار آن‌ها را جدا بررسی کنیم مثلا در شکل ما یک خبرنامه را به افراد قدیم و افراد جدید سایت‌مان نشان داده‌­ایم و مشاهده کرده‌­ایم که این خبرنامه توسط کاربران قدیمی زیاد مورد توجه قرار نگرفته است. پس می‌توانیم تصمیم بگیریم که این خبرنامه را فقط به کاربران جدید خود نمایش دهیم.

تجربه کاربری

یا اینکه وب‌سایتی این نوع از خبرنامه را که در شکل زیر آمده است، در سایت خود قرار داده است و در آن به‌جای اینکه دکمه­‌ای قرار دهد که کاربران با وارد کردن ایمیل خود بر روی آن دکمه بزنند، از دو دکمه مرد و زن استفاده کرده است برای اینکه بتواند با یک تیر دو نشان بزند. اما بعد از تهیه نقشه گرمایی متوجه شده است که افراد قبل از اینکه ایمیل را وارد کنند بر روی دکمه­‌ها کلیک می‌کنند و تعداد کلیک‌­ها بر روی آن‌ها بیشتر بوده است. برای آشنایی با بازاریابی ایمیلی و یا همان ایمیل مارکتینگ می‎توانید به مقالات درس‎نامه هشتم – ایمیل مارکتینگ و درس‎نامه نهم – نکات مهم در ایمیل مارکتینگ رجوع کنید.

تجربه کاربری

 

  •  Visitor recordings

این ابزار حرکت کاربران در سایت را ضبط می‌کند و با آن می‌توان مشاهده کرد که کاربران به کجاها رفته­‌اند یا برای اینکه چیزی را پیدا کنند چگونه دنبال آن می­‎گردند و می‌توانیم کاربران مختلف را باهم مقایسه کنیم. همچنین اگر مشاهده کنیم کاربران زیاد به یک بخش سایت ما می‌­آیند ولی دسترسی آن برای آن‌ها مشکل است، آن بخش را در صفحه اول قرار دهیم تا راحت‌تر به آن برسند و نیز می‌توانیم بفهمیم چرا کاربر سبد خرید را رها کرده است. در زیر می‌توان مثالی از آن را مشاهده کرد:

تجربه کاربری

 

  • Conversion funnels

با استفاده از این ویژگی می‌توان پی برد که کاربران کجا و به چه دلیل سایت را رها کرده و از آن خارج شده‌­اند. بعدازاینکه پی‎بردیم که کاربران کجا از وب‌سایت ما خارج شده‌­اند می‌توانیم آن صفحه را تحلیل کنیم و سعی کنیم محتوا یا فرم­‌ها یا تصاویر را بهبود دهیم تا نرخ تبدیل ما افزایش یابد. در شکل زیر مشاهده می‌کنیم که این ویژگی چه نتایجی را به ما نشان می‌دهد. برای استفاده از آن باید یک مسیری را که بیشتر کاربران در وب‌سایت ما به آن مراجعه می‌کنند، به آن بدهیم و این ابزار نیز در نتایج تحلیل­‌ها به ما نشان می‌دهد که چند درصد از کاربران در کدام یک از صفحات از وب‌سایت ما خارج شده‌­اند.

تجربه کاربری

  •  Form Analytics

با تجزیه و تحلیل صورت گرفته در این قسمت می‌توان فرم­‌های سایت را بهبود بخشید و مدت زمانی که طول می‌کشد تا هر فیلد کامل شود و یا اینکه کدام یک از این فیلدها خالی می‌­ماند و دلیل اینکه کاربران فرم را رها کرده‌­اند را می‌توان شناسایی کرد. در شکل زیر می‌توان نمونه­‌ای از آن را مشاهده کرد.

تجربه کاربری

ابزارهای فیدبک در Hotjar

  • Polls

Hotjar’s Poll اجازه می‌دهد از افرادی که به سایت ما می‌­آیند، سوال بپرسیم و درنهایت نتایج سوالات را به ما نشان می‌دهد. مثلا، کاربر زمانی که می‌خواهد از سایت ما خارج شود از او سوال یا سوالاتی را می‌توانیم بپرسیم تا بتوانیم از کاربران فیدبک بگیریم. سوالاتی از این قبیل: چقدر احتمال دارد ما را به دوست یا همکار خود پیشنهاد کنید؟ ما چه‌کاری می‎توانستیم انجام دهیم که برای شما شگفت انگیزتر باشد؟ و…  در زیر می‌توان نمونه­‌ای از آن را مشاهده کرد.

تجربه کاربری

  •  Surveys

برای بهبود سایت باید نیاز کاربران را درک کنیم و بدانیم که هدف آن‌ها چیست. برای این کار باید از کاربران نظرسنجی کنیم و از آن‌ها فیدبک بگیریم که با استفاده از فرم‎­های نظرسنجی hotjar می‌توان این کار را انجام داد.

  •  Incoming feedback

کاربر به سایت ما می­‎آید و از او می‌خواهیم که حس خود را نسبت به سایت به ما بگوید. با این کار می‌توانیم بفهمیم که چقدر کاربران از تعامل با وب‌سایت ما راضی هستند.

این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که در هر زمان با شما در ارتباط باشند و چنانچه در هر بخش سایت یا در انجام هر فرآیندی مشکلی داشتند، به اطلاع شما برسانند. به‌این‌ترتیب شما هم زودتر از مسائل و مشکلات احتمالی موجود در سایتتان باخبر خواهید شد که در شکل زیر، می‌توان نمونه­‌ای از آن را دید.

تجربه کاربری

روش سخت افزاری تست ردیابی چشم

برای آزمون کاربردپذیری ردیابی چشم که نقشه گرمایی را به ما می‌دهد نرم‌افزارهایی که در بالا بیان کردیم وجود دارند که در کنار آن‌ها نیز سخت­‎افزارهایی هم در این زمینه وجود دارند که هنگامی‌که کاربر با وب‌سایت ما کار می‌کند با توجه به مردمک چشم ناحیه دید آن‌ها را ردیابی می‌کنند و حرکت چشم کاربر را به روی وب‌سایت را مشخص می‌کنند.

در مقاله‎ی بعدی با ابزار mouseflow آشنا خواهیم شد.

 

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

Cheapflights.com Cheapflights یک وب‌سایت جست‌وجوی جهانی است که می‌توان از آن برای خرید بلیط هواپیما، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *