آشنایی با ابزار mouseflow

 

آشنایی با ابزار mouseflow

در مقالات قبلی با کاربردپذیری و اهمیت آن و همچنین روش‎های تست کاربردپذیری آشنا شدید. در این مقاله قست داریم تا شما را با ابزار موس فلو که یکی از روش‎ها و ابزار تست کاربردپذیری است آشنا کنیم. موس فلو ابزاری است، بسیار شبیه به ابزار Hotjar و بخش‌های مختلفی دارد که هر کدام کار بخصوصی می‌کنند. نسخه رایگان آن قابلیت ضبط ۵۰۰ فیلم دارد که به مدت ۵ ماه، ماهیانه ۱۰۰ تا در اختیار مدیران سایت قرار می‌دهد. هر ماه نیز اطلاعات ماه قبل را پاک می‌کند. پس از ثبت‌نام، یک کد می‌دهد که باید در کد html تمام صفحات سایت، آن را وارد کنیم. پس از ورود به موس فلو ابتدا این صفحه دیده می‌شود. با کلیک بر روی Demo Website یک نمونه حاضر و آماده، با یک سری اطلاعات دیده می‌شود و خود سایت روی تمام فیلدها کادری کشیده و توضیحی درباره کارکرد آن قسمت بیان می‌کند. در ادامه به توضیح قسمت‌های مختلف خواهیم پرداخت.

تجربه کاربری

  1. Dashboard

در قسمت داشبورد، اطلاعاتی کلی از قبیل تعداد فیلم‌های در حال ضبط، تعداد کاربرانی که وارد سایت شده‌اند، تعداد صفحاتی که کاربران دیده‌اند و میانگین مدت زمانی که هر کاربر در سایت بوده است را می‌توانیم مشاهده کنیم. همچنین در قسمت بالا سمت راست می‌توانیم بازه زمانی‌ای که می‌خواهیم اطلاعات نمایش داده شود را تنظیم کنیم.

در پایین این صفحه نیز، لیست آخرین ویدئوهای ضبط شده و محبوب‌ترین نقشه‌های گرمایی دیده می‌شود.

تجربه‌کاربری

تجربه کاربری

تجربه‌کاربری

  1. Recording

در این بخش، تمام فعالیت‌های کاربر از لحظه ورود تا لحظه خروج از سایت به‌صورت فیلم ضبط می‌شود. در ابتدا، تمام فیلم‌ها با یک سری اطلاعات کلی نمایش داده شده‌اند. اطلاعاتی از قبیل موقعیت مکانی کاربر که از طریق IP مشخص می‌شود، اینکه کاربر از کجا وارد سایت شده (مثلا با وارد کردن اسم دقیق سایت آمده یا با سرچ یک کلمه)، به چه صفحه‌ای وارد شده است، زمان ورود و مدت زمان حضور در سایت، تعداد صفحاتی که کاربر مشاهده کرده است و همچنین وسیله‌ای با آن وارد شده‌اند، دیده می‌شود. در قسمت device، نوع مرورگر، نوع سیستم عامل و نوع وسیله (موبایل، کامپیوتر، لپ‌تاپ) مشخص می‌شود. با کلیک بر روی هر یک از این ردیف‌ها، می‌توانیم فیلم آن را مشاهده کنیم.

تجربه‌کاربری

در فیلم ضبط شده، تمام حرکات کاربر قابل مشاهده است مثلا تا کجای صفحه پایین آمده یا روی کدام قسمت‌ها کلیک کرده است. در قسمت بالا سمت چپ، تعریفی برای رنگ‌ها آورده است. رنگ قرمز به این معنی است که موس حرکت کرده و یا کاربر اسکرول کرده است (پایین و بالا رفته است). رنگ زرد به معنی کلیک و ضربه ، رنگ سبز به معنی پر کردن فیلدهای فرم و رنگ مشکی به معنی عدم فعالیت است. در سمت راست هم می‌توان فیلم را ۱۰ ثانیه ۱۰ ثانیه عقب یا جلو برد یا سرعت را کم‌ و زیاد کرد، فیلم را از اول مشاهده کرد، روی آن تگ زد و …

تجربه‌کاربری

در قسمت بالا سمت راست، با کلیک روی سه خط موازی نیز یک سری گزینه‌ها برای گذاشتن نظر، افزودن تگ، دانلود فیلم و به اشتراک گذاری آن مشاهده می‌شود.

تجربه‌کاربری

  1. Heatmaps

در این قسمت، نقشه گرمایی صفحات مختلف سایت دیده می‌شود. در اینجا اطلاعاتی نظیر تعداد بازدید از یک صفحه خاص، مدت زمان بازدید، تعداد کل کلیک‌ها، زمانی که طول می‌کشد تا صفحه لود شود، درصد اسکرول کردن و همچنین سایز نقشه (برای دانلود) را می‌بینید. همان‌طور که در سمت چپ دیده می‌شود این نقشه گرمایی را می‌توان بر اساس کلیک، حرکت موس، اسکرول کردن و نقشه جغرافیایی مشاهده کرد. پس از کلیک بر روی هریک از سطرها می‌توان نقشه گرمایی را دید.

تجربه‌کاربری

در نقشه گرمایی بر اساس کلیک، هرجایی که کلیک بیشتری داشته باشد پررنگ‌تر است. طبق رنگ‌های مشخص شده در قسمت پایین چپ، هرچه تعداد کلیک‌ها کمتر باشد، آبی‌تر و هرچه بیشتر باشد، به قرمز میل می‌کند. با بررسی این نقشه می‌توانیم متوجه ایرادات مهم سایت شویم. مثلا بررسی کنیم چرا یک دکمه مهم کلیک کمی دارد شاید خراب است! یا مثلا چرا در یک قسمت کلیک خیلی زیاد است شاید کاربر به‌اشتباه فکر می‌کند که آن قسمت قابل کلیک است. یا اینکه چرا اکثر کاربران از یک‌قسمتی به بعد دیگر اسکرول نمی‌کنند؟

تجربه کاربری

  1. Funnels

این صفحه زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم رفتار کاربر در یک فرایند خاص را بررسی کنیم. در اینجا می‌توان درصد خروج کاربران در هر مرحله را مشاهده کرد. مثلا در فرایند خرید کاربر ابتدا در صفحه محصول است. پس‌ازآن به صفحه سبد خرید می‌رود و سپس به درگاه پرداخت رفته و دوباره به صفحه قبل برمی‌گردد. می‌توانیم URL این صفحات را در اینجا ثبت کنیم تا علت کم شدن تعداد کاربران در هر مرحله را بررسی و ایرادات را رفع کنیم. مثلا، ممکن است دکمه خرید کار نکند و تعدادی از کاربران پس از چند بار تلاش صفحه را ترک کنند یا از این قبیل مشکلات.

تجربه کاربری

تجربه کاربری

  1. Forms

این قسمت، مربوط به صفحاتی از سایت است که فرم دارند. ضروری است در کد html این صفحات، قسمت فرم مشخص شده باشد تا این ابزار بتواند متوجه وجود فرم در صفحه شود. به‌ این‌ ترتیب می‌توانیم تک‌تک فیلدها را بررسی کنیم و ببینیم اکثر کاربران تا پر کردن کدام فیلد پیش می‌روند و سپس خارج می‌شود و بعد علت را بیابیم و مشکل را رفع کنیم. در هر فیلد میانگین زمانی که طول کشیده تا فرد آن را پر کند و نیز درصد ریزش افراد نمایش داده شده است.

تجربه کاربری

  1. Feedback

همانند Hotjar، در این قسمت نظرات کاربران درباره سایت و میزان رضایت‎مندی افراد از سایت را مشاهده می‌کنیم.

تجربه کاربری

  1. تنظیمات (setting)

در این قسمت، می‌توانیم نرخ ضبط فیلم را تنظیم کنیم. در اینجا روی ۱۰۰ درصد تنظیم شده که یعنی هر کاربری که وارد سایت می‌شود را ثبت کند. از آنجایی‌ که تعداد فیلم‌ها در نسخه رایگان، خیلی کم است می‌توان با کم کردن این درصد در استفاده از فیلم‌ها صرفه‌جویی کرد. اگر روی ۵۰ درصد تنظیم شود به این معنی است که از بین دو کاربری که وارد سایت می‌شوند به‌طور رندوم یکی را ضیط کند. در پایین آن نیز می‌توانیم مشخص کنیم که تمام صفحات را ضبط کند یا فقط برخی صفحاتی که مدنظر ماست. در این صورت URL صفحات موردنظر را در فیلدهای پایین وارد کرده و در آخر تغییرات را ثبت می‌کنیم.

تجربه کاربری

 

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

Cheapflights.com Cheapflights یک وب‌سایت جست‌وجوی جهانی است که می‌توان از آن برای خرید بلیط هواپیما، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *