خانه / کارگاه‎ها / آموزش طراحی بر مبنای تجربه کاربری / بررسی اپلیکیشن گردشگری – TripAdvisor

بررسی اپلیکیشن گردشگری – TripAdvisor

تجربه کاربری

قبل از اینکه بخواهیم یک اپلیکیشن یا یک وب‌سایت را از نظر کاربردپذیری مورد بررسی قرار دهیم باید بدانیم که هدف آن چیست و می‌­خواهد چه نیازی از کاربران را برطرف کند و همچنین اینکه کاربران برای رفع چه نیازی از آن استفاده می‌کنند.

در این مقاله هدف بررسی اپلیکیشن­‌های گردشگری می‌­باشد پس در ابتدای امر باید بدانیم که این اپلیکیشن­‌ها چه کاربردهایی دارند و چرا از آن­‌ها استفاده می­‌شود و برای چه ساخته شده‌­اند.

در تجربه­‌ کاربری یکی از کارهایی که انجام می‌دهیم بررسی و تحلیل رقبا از نظر کاربردپذیری می­‌باشد چرا که قرار نیست تمام راه را خودمان از اول بپیماییم بلکه ممکن است بسیاری رقیب داشته باشیم که تاکنون تجربه‌­های زیادی را کسب کرده‌­اند پس بهترین راه این است که با بررسی تخصصی رقبا تجربیات آن­ها را به دست آوریم که این کار به پیشرفت سریع ما کمک خواهد کرد.

این نکته را باید همواره در ذهن داشته باشیم اینکه بدانیم ما که هستیم و چه هدفی داریم و کاربران ما چه کسانی هستند و قرار است کدام نیاز کاربر را برطرف کنیم چرا که نباید در هیچ جا از چیزی که کاربر می­‌خواهد دور شویم زیرا اگر کاربر متوجه شود که تنها دارد زمان خود را هدر می‌­دهد و ممکن است به هدف خود نرسد یا اینکه به‌سختی به هدف خود برسد به‌راحتی ما را کنار می‌­گذارد مخصوصاً زمانی که رقبای زیادی نیز داشته باشیم پس بااینکه گفتن این نکته بسیار ساده می­‌باشد اما باید بدانیم که ملکه ذهن کردن این نکته و در نظر گرفتن آن در هر زمان کار ساده‌­ای نمی‌­باشد به همین دلیل نیاز می­‌باشد که رقبای خوب خود را بررسی کنیم چرا که بیشتر از ما کاربران را می­‌شناسند و تاکنون تلاش زیادی در جهت بهبود محصول خود در راستای رفع نیاز کاربر و ایجاد حس خوب در کاربر انجام داده­‌اند.

در این مقاله هدف، بررسی اپلیکیشن­‌های گردشگری می‌­باشد پس این نکته را ملکه ذهن خود می­‌کنیم که دیگر کاربران با تلفن همراه با ما در ارتباط می­‌باشند با اینکه همه ما این را می‌­دانیم اما باید در همه­‌جا از آن استفاده کنیم و فراموشش نکنیم در اینجا نیز در هنگام بررسی اپلیکیشن­‌ها این نکته را نیز در نظر می‌­گیریم.

باید ذکر شود که اگر استفاده زیاد از کاری وجود داشته باشد نیاز به اپلیکیشن برای آن کار بیشتر خواهد شد کاربران برای کاری که سالی یک بار انجام می‌­دهند هیچ‌وقت نیاز به اپلیکیشن ندارند حتی اگر اپلیکیشن بسیار خوبی نیز داشته باشیم کاربران از آن استفاده نخواهند کرد چرا که برای استفاده دیر به دیر نیاز به اپلیکیشن اضافی را بر روی گوشی خود حس نمی‌کنند پس گام اول این است که کسب­‌وکار خود را بررسی کنیم که آیا نیاز به اپلیکیشن دارد یا خیر.

بعد از اینکه به این پی بردیم که کسب­‌وکار ما به اپلیکیشن نیاز دارد باید بتوانیم آن­ را به افرادی که واقعاً به آن نیاز دارند معرفی کنیم تا از آن استفاده کنند نباید وقت خود را هدر دهیم برای اینکه سعی کنیم که تمامی افراد آن را نصب کنند و از آن استفاده کنند پس باید بتوانیم کاربر هدف خود را پیدا کرده و او را ترغیب به نصب کنیم. در ادامه این مقاله اپلیکیشن گردشگری Trip Advisor را بررسی خواهیم کرد.

وب‌سایت تریپ ادوایزر یک وب‌سایت گردشگری می‌­باشد که برای به دست آوردن اطلاعات گردشگری به‌طور مثال اطلاعات هتل­‌ها، رستوران­‌ها، پروازها، فعالیت­‌ها و سرگرمی­‌هایی که می‌­توان در سفر داشت و بسیاری اطلاعات دیگر که برای یک سفر لازم می‌­باشد مورد استفاده قرار می­‌گیرد که به دلیل استفاده زیاد از آن و محبوبیت این وب‌سایت، در کنار آن نیاز به یک اپلیکیشن هم وجود داشت که امروزه نیز کاربران زیادی از اپلیکیشن آن استفاده می­‌کنند که در آن می­‌توان نظرات افراد مختلف را در مورد جاذبه­‌های گردشگری و… را مشاهده کرد و همچنین می­‌توان در مورد تجربه­‌های خود پست گذاشت و مکان­‌هایی که تجربه کرده­‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم.

فرض کنیم کاربری کلمه cheapest flight to tehran را گوگل کند، در این حالت یکی از گزینه‌­هایی که برای او نمایش داده می­‌شود سایت Trip Advisor می‌­باشد که در زیر مشاهده می­‌شود.

تجربه کاربری

با کلیک کردن بر روی آن کاربر را متناسب با هدفی که به دنبال آن می­‌باشد به یک صفحه مناسب می­‌برد حال همانطور که مشاهده می­‌شود در بالای صفحه متناسب با سیستم عامل کاربر به او نصب اپلیکیشن Trip Adviser را پیشنهاد داده است.

تجربه کاربری

اول اینکه این وب‌سایت می­‌داند کسی که از این طریق وارد شده است قطعاً اپلیکیشن را ندارد و اینکه ممکن است تاکنون از وب‌سایت آن­‌ها استفاده نکرده باشد اما آیا کاربری که شاید برای اولین بار وارد این وب‌سایت شده است و هنوز سایت را به‌خوبی نمی­‌شناسد اپلیکیشن را دانلود خواهند کرد؟؟؟

موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که کاربر به این راحتی اپلیکیشن ما را نصب نخواهد کرد مگر اینکه یک حس درونی پیدا کند که به او درصدی اطمینان بدهد که با نصب اپلیکیشن می­‌تواند کار خود را آسان­‌تر کند که در اکثر مواقع این حس زمانی به سمت او خواهد آمد که مدت­‌ها از وب‌سایت استفاده کند و راضی باشد و بداند که بهتر است دیگر برای راحتی و دسترسی بیشتر اپلیکیشن را نصب کند.

با این گفته‌­ها نتیجه می‌­گیریم که کاربرانی که تازه در حال استفاده از خدمات ما می‌­باشند درصد اینکه در همان ابتدا اپلیکیشن ما را نصب کنند بسیار پایین می­‌باشد؛ اما آیا باید تنها پیشنهاد نصب اپلیکیشن را به کاربرانی که می­‌دانیم مدت‌هاست از ما استفاده می‌­کنند بدهیم؟؟

اگر ما دیدی این‌چنینی داشته باشیم که در صورتی ما درجایی موفق خواهیم بود که به یک نقطه قابل لمس برسیم پس ممکن است بگوییم که گذاشتن این پیشنهاد تأثیر چندانی در رسیدن به هدف ما ندارد اما تجربه کاربری چه می‌­گوید؟

تجربه­‌ کاربری به دنبال ایجاد احساسات خوب در کاربر اکنون و در آینده می‌­باشد. tripadvisor قطعاً می‌­داند که فردی که از این طریق وارد این صفحه شده است احتمال اینکه اپلیکیشن را نصب کند بسیار پایین می­‌باشد اما این را نیز به‌خوبی می­‌داند که وجود این پیشنهاد یک ذهنیتی مثبت را در کاربر به وجود خواهد آورد با اینکه کاربر امروز که این‌چنین وارد سایت شده است اپلیکیشن را دانلود نمی­‌کند اما متوجه می‌­شود که این وب‌سایت اپلیکیشنی نیز خواهد داشت و ذهنیتی مثبت در اولین ملاقات با ما در او ایجاد خواهد شد و اینکه اگر روزی به دلیل استفاده از این وب‌سایت احساس نیاز به اپلیکیشن کرد به خاطر می‌­آورد که وب‌سایت ما اپلیکیشن دارد و می‌­تواند آن را نصب کند شاید گفتن بعضی از احساساتی که در درون کاربران ایجاد می‌­شود کمی ساده باشد اما تأثیراتی که بر روی کاربر می­‌گذارد و تا مدت­‌ها با او خواهد بود بسیار زیاد است؛ و اینکه برخورد اول کاربر با کسب‌­وکار نیز تأثیر زیادی در ذهنیت او نسبت به ما دارد پس باید تا جایی که امکان دارد حس خوب در کاربر ایجاد شود.

پس بیشتر هدف ما در اینجا این است که احساسات کاربران را در نظر بگیریم گاهی این احساسات ممکن است بسیار کوچک باشند اما تعداد زیادی از این تأثیرات مثبت می­‌تواند رفته‌رفته ما را برای کاربران قابل‌اعتماد کند.

همان‌طور که گفته شد در این مقاله قرار است که اپلیکیشن­‌های گردشگری بررسی شود اما باید بدانیم که اپلیکیشنی که کاربر نداشته باشد به درد نخواهد خورد هرچند که بسیار عالی نیز طراحی شده باشد؛ پس همان‌طور که گفتیم اول باید در کسب‌­وکار احساس نیاز به اپلیکیشن کنیم و بعد باید کاربران را ترغیب به نصب اپلیکیشن کنیم و به آن­‌ها اپلیکیشن کاربر پسندی را ارائه کنیم. پس نیاز است که راه‌­هایی که رقبا برای ترغیب کاربران به نصب نیز انجام داده‌­اند را نیز بررسی کنیم.

در کل خوب بودن وب‌سایت و رضایت کاربران و حس خوب نسبت به وب‌سایت کاربر را درنهایت راغب به نصب اپلیکیشن خواهد کرد به‌طور مثال در اینجا ما ارزان‌ترین سفر به تهران را جست‌وجو کردیم که همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می­‌شود تلاش کرده است که این صفحه را برای کاربر شخصی کند و چیزهایی که احتمال می­‌دهد کاربر به آن­ها نیاز داشته باشد را به او نمایش دهد و تاجایی که ممکن است کاربر را به هدفش نزدیک‌تر کند.

جمله‌­ای که در ابتدا در بالا نوشته است اولین چیزی می‌­باشد که به کاربر اطمینان اولیه­‌ای می­‌دهد که شاید این وب‌سایت بتواند نیاز او را برطرف کند. اینکه به کاربر بگوییم که ما متوجه شده‌­ایم که تو چه می‌­خواهی اولین حس مثبتی می­‌باشد که می‌­توانیم در کاربر ایجاد کنیم این جمله با اینکه شاید مهم به نظر نرسد اما تأثیر درونی­‌ای که می‌­تواند داشته باشد بسیار زیاد است می­‌توانیم بگوییم که یکی از تأثیرات آن این است که مدت‌زمانی که کاربر را در وب‌سایت نگه می­‌دارد را زیاد می‌­کند به‌راحتی می‌­بینیم که یک حسی که با یک جمله در کاربر ایجاد کردیم می­‌تواند تأثیرات آینده بسیار خوبی داشته باشد.

نکته بعدی­‌ که در این قسمت قرار دارد این است که برای کاربر مقصد را مشخص کرده است چرا که کاربر در جست‌وجوی خود درخواست ارزان­‌ترین سفر به تهران را داشت. نکته اول این است که کاربر از اینکه وب‌سایت توانسته است این کار را برای او بکند خوشحال می­‌شود و نکته بعدی این است که ما هرچه بتوانیم مدت‌زمانی که کاربر به هدف خود می­‌رسد را کمتر کنیم رضایت کاربر بالاتر می­‌رود کاربران دوست دارند که زود به هدف خود برسند و اینکه در حین رسیدن به هدف خود لذت ببرند این کار نیز یکی از کارهایی می­‌باشد که زمان رسیدن کاربر به هدفش را بالاتر می‌­برد و در نهایت رضایت کاربر را افزایش می­‌دهد.

تجربه کاربری

در پایین­‌تر صفحه نیز تا جای ممکن اطلاعاتی که شاید کاربر در مورد تهران نیاز دارد را قرار داده است به طور مثال:

تجربه کاربری

کار بعدی­‌ای که انجام داده است این است که لیست تعدادی از هتل­‌های تهران را نمایش داده است مزیت این کار این است که کاربر از اینکه این وب‌سایت هتل نیز ارائه می‌­کند حس بهتری به این وب‌سایت پیدا خواهد کرد و اینکه اگر کاربر نیاز به هتل نیز داشته باشد در این صورت ترغیب می­‌شود که هتل خود را نیز در این وبسایت انتخاب کند.

تجربه کاربری

زمانی که برای اولین بار چیزی را مشاهده می‌کنیم در ذهن خود تعریفی از آن را می‌سازیم اینکه چیست و چه امکاناتی دارد و آیا می‌تواند به ما کمک کند یا نه که مجموع همه این­ها یک حس را نسبت به این اپلیکیشن ایجاد می‌کند این حس اولیه می‌باشد که بسیار هم حس مهمی است؛ هر چه زودتر کاربر بتواند این تعریف را در ذهن خود ایجاد کند و تکلیف خود و اپلیکیشن را مشخص کند بهتر می‌باشد.

چیزی که در نگاه اول می‌تواند دید تصویر زیر است این تصویر در چند ثانیه بسیاری از کاربردهای این اپلیکیشن را بیان کرده است که به‌راحتی نیز بسیاری از آن­ها قابل فهم می‌باشند.

تریپ ادوایزر

بعد از این کاربر به پایین­‌تر حرکت خواهد کرد با تصویری بسیار باکیفیت و زیبا مواجه خواهد شد این تصویر به‌تنهایی می‌تواند خود کاربر را مدت زیادی در اپلیکیشن ما نگه دارد و از اینکه در حال آشنایی با ما می‌باشد لذت ببرد و اینکه در اینجا متوجه می‌شود که کاربری توانسته است که عکسی را شیر کند و در مورد آن بنویسد متوجه می‌شود که در این اپلیکیشن خیلی راحت می‌تواند از تجربه دیگران استفاده کند. در ادامه می‌بیند که می‌تواند جاهای دیدنی را در این اپلیکیشن مشاهده کند و اینکه می‌تواند در اینجا فیلم‌هایی که کاربران در مورد سفرهایی که رفته‌اند و تجربه‌هایی که داشته‌اند را ببیند و می‌تواند افرادی را نیز فالو کند و پست­هایی که آن­‌ها می‌گذارند را ببیند و با کارهایی که می‌توان در هر شهری انجام داد آشنا شود و از رستوران‌ها و غذاها نیز باخبر شود و اینکه می‌تواند در مورد پست‌های دیگران نظر بدهد و آن‌­ها را لایک کند.

تریپ ادوایزر

تریپ ادوایزر

کار مهمی که این اپلیکیشن انجام داده است این است که به‌صورت بسیار لذت بخشی به‌راحتی تمام فیچرها و چیزهایی که کاربر باید بداند را به او نشان داده است. از تصاویر زیبا و باکیفیت و فیلم‌­های جالب و … تا استفاده راحت و کاربرپسند، همگی توانسته­‌اند تجربه‌­ای لذت‌بخش را برای کاربر بسازند. یک اپلیکیشن خلاقانه که کاربران را جذب می­‌کند و سعی دارد که کاربران را در راهی لذت­‌بخش به هدفشان برساند که در انتهای آن نیز سودآوری و هدف خود را نیز در نظر گرفته است. اینکه کاربران را با بهترین هتل­‌ها به صورتی لذت‌­بخش آشنا کند کاربر را ترغیب به رزرو هتل خواهد کرد در حقیقت تجربه­‌کاربری به دنبال این است که به‌جای اینکه کاربران را مجبور کند تا به هدف سودآوری خود برسد کاربران را ترغیب می­‌کند و با ایجاد رضایت و تجربه­‌ای خوب به سودآوری خود می­‌رسد؛ و اینکه در این حالت نیز می‌­تواند اعتمادی بلندمدت را اختیار گزیند که سودآوری فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

کار مهم دیگری که انجام می‌­دهد این است که تا جایی که امکان دارد سعی دارد که قبل از اینکه کاربر به سراغ جواب سؤال خود برود و به دنبال آن بگردد به سؤالات او پاسخ می‌­دهد اینکه کاربر خود دنبال چیزی بگردد برای کاربر خسته‌کننده خواهد بود مخصوصاً زمانی که کاربر در حال انجام کار با یک اپلیکیشنی باشد که برای او خیلی سرگرم‌کننده و جذاب نباشد. به‌طور مثال در تصاویر بالا یک علامت مثبت مشاهده می‌­شود کاربر برای اینکه متوجه شود که این علامت چه معنایی دارد بر روی آن کلیک می­‌کند؛ که با کلیک بر روی آن تصویر زیر را مشاهده می­‌کند.

تریپ ادوایزر

در حقیقت کاربر با دیدن پست­‌های کاربران این سوال برای او به وجود می‌­آید که آیا او نیز می­‌تواند پست بگذارد یا خیر اما قبل از اینکه بخواهد به دنبال پاسخ سوال خود برود به دلیل جذاب بودن اپلیکیشن، ادامه می‌دهد تا اینکه با این صفحه مواجه می­شود که در اینجا به پاسخ سوال خود می‌­رسد.

یا به طور مشابه همانطور که در تصاویر قبلی دیده می‌­شود یک قسمت به اسم Trips وجود دارد که کاربر با زدن بر روی آن تصویر زیر را مشاهده خواهد کرد و متوجه می­‌شود که با این قسمت می‌­تواند سفرهای خود را مدیریت کند.

تریپ ادوایزر

و اینکه در قسمت Inbox نیز متوجه می­‌شود که می­تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.و با آن­‌ها چت داشته باشد.

تریپ ادوایزر

و با زدن بر روی آیکن Me نیز متوجه می‌­شود که می­‌تواند در اینجا پروفایل خود را بسازد.

تریپ ادوایزر

این­‌ها همه نشان می‌­دهد که باید بتوانیم در همین صفحه گوشی تمام مزیت­‌هایی که داریم را یکجا به کاربر نشان دهیم تا کاربر با دیدن تمامی این مزیت­ها راغب به استفاده بیشتر از اپلیکیشن شود و اینکه بتواند از تمام فیچرها استفاده کند نه اینکه به دلیل اینکه با فیچرهایی آشنا نیست مدت­‌ها از استفاده از آن­ها محروم باشد.

قبل از اینکه کاربر احساس نیاز کند و برای رفع آن به دنبال پاسخ باشد باید پاسخ را به او بگوییم که در صورتی که احساس نیاز کرد راه حل را بداند کاری که tripadvisor توانسته است به خوبی انجام دهد که مواردی از آن نیز در بالا آورده شد.

در حقیقت کاربران با یک دیدی از اپلیکیشن آن را نصب می­‌کنند و زمانی که وارد آن می­‌شوند یک سری سؤالات در ذهنشان می­‌باشد مثلاً برای یک چنین اپلیکیشنی یکی از سؤالات این است که چطور می­‌توان پروازی را رزرو کرد که اگر جواب این سؤالات به‌راحتی در اختیار کاربر نباشد کاربر مجبور است برای پیدا کردن جواب آن­‌ها مقداری زمان را بگذراند تا دنبال پاسخ بگردد که این هیچ برای کاربر خوشایند نمی‌باشد به‌طور کلی کاربران از چیزی که حس کنند بی‌فایده است و اینکه در حال گرفتن وقت آن­‌ها می‌­باشد خوششان نخواهد آمد و بعد از مدتی حتی از آن متنفر می­‌شوند پس باید قبل از اینکه کاربر احساس نیاز به پاسخی کند پاسخ را به‌طور خلاصه به او بگوییم بدون اینکه نیاز به گشتن و زمان گذاشتن داشته باشد.

تمامی موارد گفته شده کارهایی می‌­باشند که لازم است برای ایجاد تجربه‌ای خوب در کاربر ایجاد شود تا کاربر راغب به ادامه فعالیت با ما باشد و همواره به ما وفادار بماند؛ در کل این اپلیکیشن توانسته است به‌صورت خیلی ساده و روان کاربردهای خود را معرفی کند و کاری کرده است که استفاده از این کاربردها ساده و لذت­‌بخش باشد. برای اینکه بتوان تجربه کاربری را بهبود بخشید باید بتوان به کاربران نزدیک شد و تجربه­‌ای که آن­‌ها در حین استفاده از اپلیکیشن به دست می­‌آورند را تحلیل کرد و دلیل ایجاد شدن این تجربه را پیدا کرد و سعی در بهتر کردن تجربه­‌ها کرد.

زمانی که کاربران را مورد بررسی قرار دهیم می­‌توانیم متوجه شویم که چه چیز­هایی برای کاربران مهم می‌­باشد و اینکه در کجای اپلیکیشن کاربر بسیار اذیت شده است. کسانی که به‌طور کامل با اپلیکیشن آشنا می­‌باشند نمی­‌توانند به‌خوبی تجربه‌­ای که کاربران کسب می­‌کنند را پیدا کنند به همین دلیل برای اینکه به‌خوبی نحوه‌ی کار کاربران با اپلیکیشن را پیدا کنیم نیاز می‌­باشد که به کاربری که دارد به‌طور واقعی از اپلیکیشن استفاده می­‌کند دقت کنیم در این صورت می‌­توانیم متوجه نکاتی شویم که هیچ‌وقت ممکن بود به ذهن ما نرسند؛ پس قدم اول این است که نقاط درد یا جاهایی از اپلیکیشن که کاربران را اذیت می­کند را پیدا کنیم.

گاهی اوقات یک سری از فیچرها حیاتی می­باشند که کاربر به وجود آن­ها برای داشتن یک تجربه­ای لذت‌بخش نیاز دارد که باید تلاش کنیم این موارد را پیدا کنیم و گاهی اوقات نیز اپلیکیشن ما دارای این فیچرها می­باشد اما کاربر نمی­تواند از آن استفاده کند چرا که متوجه وجود این فیچر نشده است و یا اینکه نتوانسته است آن را پیدا کند که در این مورد هم بااینکه ما آن فیچر را داریم اما بعضی اوقات انگار بودن و نبودن آن فرقی ندارد چرا که زمانی می‌توان گفت که یک فیچر، به درد بخور می­باشد که کاربران زیادی از آن استفاده کنند.

در حقیقیت یک طراح نباید بدون توجه به نیاز کاربران و بررسی رفتار آن­ها اپلیکیشن را طراحی کند چرا که کاربران نقش کلیدی دارند و آن­‌ها هستند که از اپلیکیشن می­‌خواهند برای رفع نیاز خود استفاده کنند و هدف طراحان تجربه­‌کاربری این می­‌باشد که با شناخت کامل از کاربران تجربه‌ای لذت بخش برای کاربران ایجاد کند تا در نهایت شرکت به هدف خود یعنی افزایش سود­آوری با خشنود نگه داشتن کاربران برسد.

قبل از اینکه تست کاربردپذیری را انجام دهیم بهتر است که یک داستانی از کاربر بنویسیم که هدف از نوشتن آن این است که مشخص کنیم که می­‌خواهیم به چه قسمتی از اپلیکیشن دقت کنیم به‌طور مثال یک استوری یا داستان کاربر می­‌تواند به‌صورت زیر باشد:

زمانی که من می­‌خواهم سفر کنم نیاز به این دارم که بدانم جاذبه‌­های گردشگری محبوب مقصد و رستوران­های آن کجا می­باشند تا بتوانم سفری لذت‌­بخش برای خود بسازم؛ حال می‌­توان متناسب با این استوری نوشته شده تست کاربردپذیری را انجام دهیم یعنی در همین راستا از کاربران بخواهیم که کاری را با وب‌سایت ما انجام دهند که در این مطالعه از ۷ کاربر استفاده شده است به‌طور مثال از آن­‌ها خواسته شد که یک جاذبه گردشگری نزدیک یک شهر را که بالاترین میزان رتبه را از دید کاربران دیگر دارد را پیدا کنند و همچنین یک رستوران تایلندی در همان حوالی که ریت بالایی دارد و همچنین ارزان می­باشد را پیدا کنند و در حین انجام این عملیات توسط کاربران به بررسی نحوه رفتار آن­ها پرداخته شد و نقاط درد آن­ها پیدا شد.

بعد از این بررسی­‌های انجام گرفته و مشاهده نقاط درد کاربران نتیجه حاصل شد که برای بهبود تجربه کاربری باید اهداف زیر موردتوجه قرار گرفته شود:

  • کاربران بتوانند جاذبه­‌های با رتبه بالاتر را به‌راحتی پیدا کنند
  • کاربردپذیری استفاده از فیلتر را بالاتر برده شود
  • در جاهایی که کاربران لازم دارند فیلترهای مناسب دیگری را قرار داد

اگر کارهایی در راستای اهداف بالا انجام شود می‌­توان تجربه­‌کاربری بهتری را برای کاربران به وجود آورد که برای این کار باید مسیری که کاربر برای رسیدن به هدفش را طی می­‌کند را مشخص کرده و آن را بهبود بخشیده که در اینجا User Flow یا مسیر کاربر را متناسب با داستان یا استوری­ای که در قبل برای کاربر مشخص شده بود رسم شده است و با استفاده از آن سعی شده با طراحی دوباره صفحات لازم به بهبود تجربه­‌کاربری پرداخت.

تجربه کاربری

در ادامه با توجه به نقاط درد و اهداف مشخص شده سعی شد که رابط­ه‌ای کاربری یا همان UI ها دوباره طراحی شود که در این حالت کاربر را راحت‌­تر به اهدافش برساند که برای طراحی دوباره و ایجاد یک رابط کاربری مناسب می­توان از رقبای برتر خود استفاده کرد و آن­‌ها را از لحاظ کاربردپذیری موردبررسی قرار داد و بررسی کنیم که کدام یک از آن­‌ها به چه دلیلی توانسته است به هدف خود برسد در این حالت باید با بررسی راهکارهای متفاوت بهترین آن­ها را انتخاب کرد؛ که در ابتدا طراحی­‌های روی کاغذ انجام شده که می‌­توان نمونه­‌ای از آن­‌ها را مشاهده کنید که با استفاده از آن­‌ها راه‌حل‌هایی برای بهبود کاربردپذیری ارائه شده است.

تجربه کاربری

در ادامه می‌­توان یک سری از بهبودهایی که در برخی صفحات صورت گرفته را با نتایج حاصل شده از آن­‌ها را مشاهده کرد.

تجربه کاربری

تجربه کاربری

تجربه کاربری

تجربه کاربری

تجربه کاربری

در نهایت می‌­توان گفت که با چند تغییر ساده و کم‌هزینه می­‌توان کاربردپذیری را افزایش داد که در این حالت کاربران می‌­توانند با استفاده از فیلترها به‌راحتی به هدف خود برسند و سرعت خود را افزایش دهند که در این حالت با بهبود تجربه‌­کاربری می­توان تعداد کاربران را افزایش داد.

گاهی مواقع تا زمانی که به‌صورت واقعی و بررسی یک کیس بهبود را با تغییرات کوچک مشاهده نکنیم نمی‌­توانیم مؤثر بودن و مهم بودن تجربه کاربری را درک کنیم؛ و اینکه باید بدانیم که کاربر هرگز چیزی که ما انتظار داریم را انجام نمی­‌دهد بلکه باید برای مشاهده نوع رفتار کاربر او را مورد بررسی قرار داد.

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت چهارم)

Priceline.com Priceline یک وب‌سایت با خدمات گردشگری است که در زیر محصولاتی که این وب‌سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *