خانه / کارگاه‎ها / آموزش طراحی بر مبنای تجربه کاربری / بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

تجربه کاربری

Cheapflights.com

Cheapflights یک وب‌سایت جست‌وجوی جهانی است که می‌توان از آن برای خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و کرایه ماشین استفاده کرد که خود نیز بیان می‌کند که بهترین قیمت پروازها و سریع­‌ترین و بهترین اجاره اتومبیل را ارائه می‌کند. این شرکت در انگلستان در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده است که هرساله تقریبا ۱۲۰ میلیون نفر از این وب‌سایت بازدید می‌کنند.

این وب‌سایت می‌گوید: اگر فردی هستید که می­‌خواهید بلیط سفری که قبلا برای آن برنامه ریزی کرده‌­اید را تهیه کنید، به وب‌سایت ما بیایید. اما این وب‌سایت برای افرادی که تردید دارند چه زمانی و به کجا سفر داشته باشند نیز کمک می‌کند زیرا آن‌ها سعی دارند که بهترین برنامه­‌ریزی سفر را برای کاربران ایجاد کنند و آن‌ها را در این زمینه راهنمایی کنند. در ادامه این وب‌سایت را بررسی خواهیم کرد. در انتهای صفحه اصلی این وب‌سایت، یک سری مقصدهای پرطرفدار وجود دارد که بر اساس قاره­‌ها طبقه­‌بندی شده­‌اند که با زدن بر روی هر یک از آن‌ها به یک صفحه دیگر می‌­رویم. در این صفحه جدید قسمت جست‌وجو وجود دارد که مبدا را همین شهری که ما اکنون در آن هستیم و مقصد را همان مقصدی که انتخاب کرده‌­ایم قرار می‌دهد اما تفاوتی اصلی­‌ای که این صفحه با صفحه جست‌وجویی که در ابتدا وارد آن شدیم دارد این است که این صفحه اطلاعات بسیار زیاد و خوبی را در مورد شهر مقصد قرار داده است. عکس زیر، تنها بخشی از این اطلاعات مفصل راجع به مقصد است.

تجربه کاربری

تجربه کاربری

اطلاعاتی همچون راهنمای سفر، وضعیت آب‌­وهوایی، بهترین زمان سفر، بهترین زمانی خرید بلیط، مدت زمان سفر، ایرلاین­‌هایی که به این مقصد پرواز دارند، چه وسایلی باید با خود داشته باشیم، کارهایی که می‌توان آنجا انجام داد و نقشه آنجا و مواردی دیگر به‌صورت عنوان‌دار و مرتب در مورد این مقصد نوشته شده است و همچنین در گوشه سمت راست نیز اطلاعاتی را به‌صورت نمودار و مصور نمایش داده است که کاربران راحت‌تر اطلاعاتی که برای آن‌ها مهم است را به‌صورت خلاصه مشاهده کنند.

می‌توان گفت، کاربرانی که به پایین صفحه می‌روند و بر روی مقصدهای پرطرفدار کلیک می‌کنند کاربرانی هستند که به دنبال پیدا کردن یک مقصد مناسب برای سفر خود هستند لذا به دنبال اطلاعات مناسب و خوبی در مورد آن سفر ازجمله آب‌­وهوا و قیمت و همچنین فعالیت‌­هایی که می‌توانند در آنجا انجام دهند خواهند بود و این وب‌سایت متناسب با هدف کاربران آن‌ها را به صفحه­‌ای می­‌برد که در آن صفحه نیاز کاربر برطرف شود که همان‌طور که قبلا بیان کردیم این یعنی رفتار کردن متناسب با شناختی که از کاربر پیدا می‌کنیم.

زمانی که کاربر می‌خواهد پرواز خود را انتخاب کند سایت گزینه‌ای که بهتر است را به‌گونه‌ای به کاربر نمایش می‌دهد که کاربر وسوسه شود و آن را انتخاب کند.

معمولا افراد بیشتر به سمت چیزی می‌روند که بیشتر تایید شده باشد در اینجا نیز هدف این است که با بلد نشان دادن پیشنهادی، آن را بیشتر تایید کنند تا کاربران ذهنشان بیشتر به سمت آن هدایت شود.

۷) Wego.com

Wego یک موتور جست‌وجوی مسافرتی است که می‌توان با استفاده از آن به پروازها و هتل­‌ها دسترسی داشت. Wego بیش از ۲۰ زبان را پشتیبانی می‌کند و می‌توانند قیمت­‌های پرواز و هتل­‌ها نیز با دیگر وب‌سایت‌ها مقایسه کنند و درآمدی بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون دلار در سال را داراست. در ادامه این وب‌سایت را بررسی می‌کنیم.

ممکن است در برخی مواقع کاربران در انتخاب مقصد یا هتل یا ایرلاین یا … دچار تردید شوند اما این وب‌سایت در این راستا کارهایی را انجام داده است که در زیر می‌توان تعدادی از آن‌ها را مشاهده کرد.

  • مشخص کردن بهترین کشورها و هتل‌­ها:

 

 

  • مشخص کردن مقصدهای محبوب:

تجربه کاربری

  • انتخاب نوع پرداخت:

تجربه کاربری

  • رتبه­‌بندی خطوط هواپیمایی و آژانس­های مسافرتی

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم این یک وب‌سایت بین­‌المللی است و کاربران با زبان­های متفاوت وارد وب‌سایت می‌شوند وب‌سایت را با زبان­‌های مختلف در اختیار کاربران قرار داده است.

تجربه کاربری

 

 

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت چهارم)

Priceline.com Priceline یک وب‌سایت با خدمات گردشگری است که در زیر محصولاتی که این وب‌سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *