خانه / کارگاه‎ها / آموزش طراحی بر مبنای تجربه کاربری / سه مفهومی که طراحان تجربه کاربری باید با آن آشنا باشند

سه مفهومی که طراحان تجربه کاربری باید با آن آشنا باشند

اکنون در مورد سه مفهومی که طراحان تجربه کاربری باید با آن آشنا باشند صحبت می‌کنیم.

تجربه کاربری

میکروکپی (Microcopy)

میکروکپی کارهای کوچکی هستند که ما در سایت خود و یا روی محصول‌مان انجام می‌دهیم تا کاربران راحت‌تر بتوانند از آن استفاده کنند. در حقیقت می‌توان گفت که میکروکپی راهکارهای ساده و کوچکی می‌باشند که از بروز خطا برای کاربران و ایجاد سردرگمی جلوگیری می‌کنند. چند مثال از سایت فرانگر که در آن‌ها از میکروکپی استفاده شده است در زیر آورده‌ایم.

تجربه کاربری

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید یک سری متن‌های کوچک برای راهنمایی، در فیلدهایی که باید کاربران پر کنند قرارگرفته است. به این متن‌هایی که در فیلدها قرار می‌گیرند placeholder گفته می‌شود که یکی از انواع میکروکپی می‌باشند. یا اینکه در بالای متن فیلدها، یک علامت ستاره آورده شده است برای اینکه کاربر بداند پر کردن این فیلدها الزامی است.

تصویر زیر نیز اطلاعاتی را به‌صورت مختصر در مورد بانک رزومه فرانگر نشان داده است که این اطلاعات به کاربر کمک می‌کند بتواند به‌راحتی به مقصد خود برود و دچار مشکل نشود و در مورد این ویژگی اطلاعات کافی را به دست آورد.

تجربه کاربری

در این تصویر، در قسمت اشتراک در خبرنامه نیز در داخل فیلد کمرنگ نوشته شده است برای عضویت ایمیل خود را وارد کنید که یک placholder است.

تجربه کاربری

فرض کنید در صفحه ثبت‌نام از کاربران می‌خواهیم رمزی را وارد کنند که معیارهای ما برای این رمز این است که حداقل ۸ کاراکتر باشد، حداقل از یک حرف در آن استفاده شود و … حال می‌توانیم در کنار این فیلد چند خط به‌صورت کمرنگ بنویسیم که کاربر بداند چگونه باید رمز خود را وارد کند تا دچار اشتباه نشود. در تصویر زیر، نمونه ای از این مورد دیده می‌شود.

تجربه کاربری

مفهوم دومی که می‌خواهیم در موردش صحبت کنیم micro UX است.

Micro UX

در حقیقت micro ux موارد کوچکی در سایت می‌باشند که با اضافه کردن آن‌ها به سایت می‎توانیم کمی کار کاربر را راحت‌تر کنیم مثلا کاربر وارد سایت می‌شود و تا پایین صفحه می‌رود اما برایش سخت است که دوباره تمام مسیر را به بالا اسکرول کند زیرا یک کار تکراری را انجام می‌دهد پس ما یک ویژگی می‌گذاریم که کاربر با کلیک کردن روی آن می‌تواند به ابتدای صفحه منتقل شود.

در ادامه نمونه‌هایی از آن را که سایت فرانگر استفاده شده است می‌بینیم.

در این صفحه از سایت، یک شماره و یک آیدی تلگرام وجود دارد اما کاربر لازم نیست برای اینکه بتواند با این شماره تماس بگیرد آن را به خاطر بسپرد بلکه به‌راحتی با کلیک روی آن وارد شماره‌گیر شده و می‌تواند تماس بگیرد. در مورد آیدی نیز همین اتفاق می‌افتد و کاربر با کلیک روی آن به کانال مربوطه در تلگرام برده می‌شود.

در اینجا نیز کاربر با کلیک بر روی ایمیل وارد ایمیل می‌شود و در پایین تصویر نیز یک علامت فلش کوچک مشاهده می‌شود و کاربر آن برای هدایت راحت‌تر کاربر از هر قسمت صفحه به بالای صفحه است.

تجربه کاربری

ممکن است کاربر بخواهد مستقیم به صفحه پایانی برود اما اگر بخواهد تک‌تک جلو برود تا به صفحه آخر برسد کمی مشکل است پس گذاشتن این مورد می‌تواند برای برخی از کاربران مفید باشد.

تجربه کاربری

مثال‌های زیادی از این قبیل در سایر سایت‌ها وجود دارد. مثلا، گوگل را در نظر زمانی که کاربران مشکل اینترنت دارند به آن‌ها چنین صفحه‌ای را نشان می‌دهد و این امکان را می‌دهد که تا زمانی که مشکل اینترنتشان برطرف می‌شود بتوانند بازی کنند. برای اینکه کاربر بتواند بازی را شروع کند باید بر روی دکمه جهت نمای بالا کلیک کند یا اسپیس را بزند.

تجربه کاربری

این‌ها موارد کوچکی است که می‌توانیم به کمک آن‌ها تجربه بهتر برای کاربران ایجاد کرده و کار آن‌ها را آسان‌تر کنیم.

مفهوم سومی که وجود دارد بازی سازی تجربه کاربری( UX gamification )می‌باشد.

بازی سازی تجربه کاربری

در اینجا هدف این است که بتوانیم تعامل کاربران با سایت را افزایش دهیم و کاربران برای انجام کارهایی که با محصول ما انجام می‌دهند اشتیاق داشته باشند درواقع یعنی یک تجربه لذت‌بخش با بازی سازی ایجاد کنیم که تعامل کاربر با محصول ما افزایش یابد و کاربر را جذب کند. به مثال‌های زیر توجه کنید.

تصویری که در زیر می‌بینید، یک نرم‌افزار برای سیستم عامل ios است و کاربرد آن یادداشت کارهایی است که باید انجام دهیم. این نرم‌افزار امکانات جالبی را به همراه دارد که یکی از این امکانات که برای کاربران جالب بوده و آن‌ها را به‌صورت یک بازی درگیر می‌کند تا از این اپ استفاده کنند این است که زمانی که کاربر کار یادداشت شده را به انجام رساند می‌تواند با انگشت خود و آن نشانگر که در تصویر دیده می‌شود روی آن کار خط بزند.

تجربه کاربری

در اپلیکیشن زیر نیز ویژگی‌هایی وجود دارد که برای کاربر جالب‌اند. مثلا برای پاک کردن یا ویرایش هرکدام از سطرها با کشیدن سطر به سمت چپ می‎توان به این امکانات دسترسی پیدا کرد. یا روی نوار همبرگری پایین یک سری از امکانات وجود دارد که با چرخش آن می‌توان تمامی امکانات را مشاهده کند.

تجربه کاربری

 

 

نویسنده: باران محمود آبادی

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت پنجم)

Cheapflights.com Cheapflights یک وب‌سایت جست‌وجوی جهانی است که می‌توان از آن برای خرید بلیط هواپیما، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *